Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zawodzie pośrednika nieruchomości

Na temat tego zawodu pojawiło się wiele mitów i przekłamań. Jak jest naprawdę? Jak wygląda praca pośrednika i czy ma przyszłość. Jak rozpoznać dobrego pośrednika? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości? Przede wszystkich obsługą sprzedaży i wynajmu mieszkań, domów, działek, lokali oraz powierzchni biurowej. Jednak jego praca nie ogranicza się jedynie do kojarzenia sprzedawcy z klientem.

Profesjonalista

Przede wszystkim pośrednik nieruchomości nie jest typowym sprzedawcą. Wszystko z powodu wyjątkowości transakcji nieruchomościowych. Dla dużej części społeczeństwa zakup domu bądź mieszkania jest najważniejszym zakupem w życiu. Wiadomo, że do takiej inwestycji potrzeba się przygotować. Profesjonalny pośrednik nieruchomości przeprowadzi klienta przez cały proces. Od poszukiwania oferty aż do podpisania dokumentów. 

Uważam, że wkrótce będziemy mieli do czynienia z jednym zawodem - profesjonalistą rynku nieruchomości. To zawód - hybryda, który łączy wiele innych. Taki profesjonalista będzie oczywiście szukał klientów, kojarzył ich, ale też zarządzał ich majątkiem, wyceniał go i doradzał im.

- mówił w 2014 roku Zbigniew Kubiński, Prezydent Powszechnego Towarzystwa Doradców i Ekspertów Rynku Nieruchomości. 

Po co mi pośrednik? 

Przede wszystkim, dobry pośrednik posiada ogromną wiedzę na temat rynku lokalnego. Ta wiedza to nie tylko znajomość ofert będących na rynku, ale również świadomość planu zagospodarowania przestrzennego ustalanego przez władze miasta oraz wiedzę na temat dopiero planowanych inwestycji. 

Bardzo istotną cechą jest również znajomość fundamentów prawa, które jest kluczowe przy transakcji kupna bądź sprzedaży nieruchomości. 

Podstawą jest oczywiście weryfikacja aktu własności i obciążeń, po to aby np. wiedzieć co należy zrobić kupując mieszkanie obciążone hipoteką lub dożywociem. Ważne są także kwestie związane ze stanem technicznym nieruchomości. To że budynek jest po remoncie nie oznacza, że był on wykonany rzetelnie. Fachowiec, który od lat styka się z budowlanką jest w stanie stwierdzić jakiej jakości był ten remont. Może to było tylko zaszpachlowanie dziur pod sprzedaż? Kolejną kwestią jest sprawdzenie kondycji wspólnoty mieszkaniowej np. pod kątem zadłużeń. Profesjonalista nawet jeśli nie zrobi wszystkiego za kupującego, to udzieli mu wskazówek, poprowadzi "za rękę"

- mówił o pracy pośrednika nieruchomości w 2014 roku, ekspert Maciej Górka. 

 Jak wybrać pośrednika?

Nie jest to łatwe zadanie w dobie kryptoreklamy i braku rzetelnych opinii. Jednakże, można wyszczególnić parę cech jakie powinien posiadać dobry pośrednik nieruchomości. 

Przede wszystkim, powinien umieć odnaleźć się w każdej sytuacji oraz mieć wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Jest to ważne ponieważ, bardzo często w jednej ze stron może być wielu zainteresowanych. A pośrednik musi być w stanie odnaleźć wspólny język z każdym. 

Niezbędna w pracy pośrednika jest również znajomość prawa oraz sytuacji lokalnej bądź wiedza na temat wąskiej specjalizacji, w której działa (np. w branży wynajmu sprzedaży biurowej). 

Najlepszym kluczem w poszukiwaniu dobrego pośrednika jest wybór takiego o jak najwęższej specjalizacji oraz znajomości rynku, który nas interesuje. Równie istotnym elementem jest to, czy uda nam się znaleźć wspólny język. Jeżeli te dwa warunki będą spełnione to możemy być pewni udanej transakcji.