Ogród sferyczny, który zmieści się w mieszkaniu

Bartłomiej Baranowski
21.02.2017 13:25
A A A
Skończona konstrukcja

Skończona konstrukcja (materiały prasowe / Alona Vibe)

Marzycie o własnym ogrodzie, w którym moglibyście hodować pietruszkę bądź sadzić ulubione kwiaty? No tak, nie macie ogródka. A donice zajmują za dużo miejsca żeby ustawić to wszystko w mieszkaniu? W takim razie IKEA ma coś w sam raz dla Was!

Ekologia praktyczna

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że to co sami wyhodujemy jest zdrowsze. To prawda stara jak pojęcie ekologii. Nie każdy jednak, może sobie pozwolić na sadzenie marchwi w swoim ogródku, bo go po prostu nie ma. Istnieją już pierwsze koedukacyjne ogrody osiedlowe, ale ich zakładanie idzie bardzo opornie. Wymaga dobrego porozumienia mieszkańców oraz dobrej woli włodarzy osiedla. Hodowanie własnych ziół i warzyw dla wielu pozostaje w sferze marzeń, gdy posiadają mieszkanie.  

Były ogrody wertykalne, są ogrody sferyczne

Parę sezonów temu, do wnętrz naszych domów przeniknęły tzw. ogrody wertykalne czyli zielone ściany. Zabudowa polegała na umieszczaniu na poziomych ścianach w odpowiedni sposób roślin, dzięki czemu we wnętrzu poprawiała się biosfera. Twórcy nowego rozwiązania od IKEA poszli jeszcze inną drogą. Studio Space10 pracujące nad innowacyjnym projektami stworzyło ogród sferyczny, który można ustawić choćby w mieszkaniu i cieszyć się swoimi własnymi uprawami. The Growroom to specjalna drewniana konstrukcja o kształcie kuli zapewniająca dostęp do wszystkich donic zajmując jednocześnie dużo mniej miejsca niż gdybyśmy ustawili te same donice poziomo na podłodze. 

Twórcy 'The Growroom' Mads-Ulrik Husum oraz Sine LindholmTwórcy 'The Growroom' Mads-Ulrik Husum oraz Sine Lindholm materiały prasowe / Niklas Vindelev

EKOnomiczne

Nowe rozwiązanie od IKEA jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Plany specjalnej sfery są udostępnione za darmo. Każdy może z nich skorzystać. Jak to bywa w przypadku mebli od tego producenta, do jego montażu wystarczą podstawowe narzędzia jak dwa młotki, komplet śrub oraz sklejka. Ta ostatnia oczywiście musi być odpowiednio wycięta, ale podane pliki są zamieszczone w formacie .dxf, który wystarczy przekazać w stolarni, aby przywiezione wcześniej płyty sklejki docięli do odpowiednich kształtów. 

Do przygotowania sferyczne ogrodu wystarczą dwa młotki, śruby oraz sklejka.Do przygotowania sferyczne ogrodu wystarczą dwa młotki, śruby oraz sklejka. materiały prasowe / Niklas Vindelev/space10.io

Ogród to samo zdrowie

Warzywa i zioła z takiego ogrodu to nie jedyna zaleta posiadania sferycznego ogrodu. Od dawna też wiadomo, że praca w ogródku wpływa terapeutycznie na człowieka. Ale to nadal nie koniec zalet! Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz nowy "mieszkaniowy ogród" obsadzić roślinami dostarczającymi tlen (np. storczyk, skrzydłokwiat bądź aloes) bądź po prostu pochłaniającymi zanieczyszczenia (liczne paprocie, aglaonema, dracena itp.). Jeżeli posiadacie, więc odpowiedni zasób miejsca w mieszkaniu (2,8mx2,5m) to warto przemyśleć taką konstrukcję. 

Pliki konstrukcyjne oraz instrukcja

Źródło

 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl