Dom, który możemy zmniejszyć i powiększyć w każdej chwili? Tak, to możliwe! W dodatku stworzyła go para architektów z Polski!

Często przyświeca nam założenie, że budujemy z myślą o przyszłości. Zakładamy rodzinę, która z czasem powiększy się a wtedy będziemy potrzebować dodatkowej przestrzeni, więc dom czy mieszkanie muszą być duże. Twórcy ''domu z klocków'' przedstawiają inna wizję - zamiast budować na zapas, budujmy z myślą o naszych aktualnych potrzebach.

Filozofia potrzeb

''Dom z klocków'' to niezwykły projekt dwójki architektów - Marii Rauch i Tomasza Żemojcina. Cały projekt i plan budowy pojawił się zaraz po tym jak zdecydowali się na zamieszkanie poza miastem. Zgodnie ze swoją filozofią chcieli budować na miarę i według swoich aktualnych potrzeb, dlatego właśnie architekci zdecydowali się na budowę domu o wielkości 50 m2.

Powierzchnia domu została podzielona w nietypowy sposób i widać tutaj, że zwracano głównie uwagę na to by to dom dostosowywał się do właścicieli a nie odwrotnie. W środku znajdziemy otwartą kuchnię z wyspą, sypialnie, łazienkę, czy przeszkloną przestrzeń, w której umieszczono duże łóżko tak by swobodnie można było tam odpoczywać z całą rodziną.

Łatwe modyfikacje

Dom modułowy, bo tak inaczej może być nazywany ''dom z klocków'' pozwala nam w łatwy sposób na modyfikację naszego miejsca zamieszkania. Dzięki użytej przez architektów technologii możemy łatwo dobudowywać kolejne elementy kiedy rodzina się powiększa i demontować kiedy nastąpi moment jej zmniejszenia.

Uzyskujemy w ten sposób dom dostosowany do naszych aktualnych potrzeb. Często budujemy z myślą o przyszłości. Jednak nie bierzemy pod uwagę faktu, iż ta duża przestrzeń może w przyszłości generować zbędne koszty.

Alternatywne drewno

A jak wygląda cała technologia? Dom został wykonany z płyt z drewna normatyzowanego. Jest to drewno sadzone do celów budowlanych, które później zostaje w specjalny sposób cięte, suszone i klejone naprzemiennie, za pomocą ekologicznych klejów. Całe panele przypominają swoją strukturą plaster miodu.

Warto podkreślić tutaj, że drewno również może być alternatywnym i konkurencyjnym materiałem budowy w stosunku do tradycyjnych domów murowanych. Tak samo wytrzymałym i bezpiecznym. Wszystkie zabiegi i zastosowana technologia powodują też to, że normatyzowane drewno to elastyczny materiał, który ma zapewnić łatwiejsze modyfikacje domu.

Trzy wersje

Dzięki temu, że elementy przyjeżdżają na plac budowy gotowe z fabryki, dom udało się wybudować w tydzień. Jak mówią sami architekci nie budowali domu z myślą o tym, że ktoś będzie również zainteresowany tego typu rozwiązaniami.

Jednak wizja tak szybkiego i ekologicznego budownictwa przyciągnęła wielu chętnych, którzy pytali o możliwość zrealizowania takiego projektu. Na razie dom dostępnym jest w trzech wersjach: 50 m2, 70 m2 i 100 m2.

Wszystkie zdjęcia i informację dostępne na stronie mariarauch.pl