Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV? Odpowiadamy

W przypadku najmu wszystkie prawa, obowiązki i wynikające z nich opłaty powinny być dokładnie opisane w umowie najmu. Co, jeżeli wspomniana umowa nie zawiera informacji dotyczącej płatności za podatek od nieruchomości bądź opłaty abonamentowej RTV? Tłumaczymy.

Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Większość właścicieli nieruchomości powinna stosowne pismo już otrzymać. Część z osób wynajmujących swój lokal przekaże rachunek do opłacenia lokatorom. Czy będąc najemcą, należy taki podatek zapłacić? A co z abonamentem RTV? Czy lokator posiadający odbiornik TV ma płacić abonament, skoro mieszkanie, w którym jest telewizor, nie należy do niego? Odpowiadamy.

Kto płaci podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest płatny raz do roku (jeżeli, łączna suma nie przekracza 100 zł) do 15 marca. W przypadku mieszkania nie jest to duży wydatek. Mimo to warto pamiętać, że właściciele mieszkań mogą zostać obciążeni podatkiem nawet za cztery różne grupy powierzchni

Cześć właścicieli nieruchomości, którzy podnajmują swoje mieszkania lokatorom, po prostu przekazuje naliczony do zapłaty podatek najemcom. Takie działanie nie ma podstaw prawnych, ponieważ podatnikami podatku od nieruchomości mogą być jedynie osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Lokator (najemca) w żadnym wypadku nie jest właścicielem nieruchomości. Nie jest również posiadaczem samoistnym (lokator jest posiadaczem zależnym). Dlatego, nie dotyczy go wymóg płatności podatku za nieruchomość

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel nieruchomości w umowie najmu wpisał opłatę za podatek nieruchomościowy, lecz musi to być element czynszu, a nie jednorazowa płatność. Co znaczy, że właściciel mieszkania nie powinien się zwracać do lokatora z prośbą o opłacenie rachunku za podatek. 

Nawet jeżeli umowa najmu będzie zawierała w treści wymóg płatności przez lokatora podatku od nieruchomości, to nie będzie wiążąca.  - Umowa najmu zawarta między osobami fizycznymi, która będzie zawierała takie postanowienia, w części odnoszącej się do obowiązku podatkowego, nie będzie wywierać skutków prawnych. Przepisy ustaw podatkowych są bezwzględnie obowiązujące, zatem podmiot obowiązany do uiszczenia podatku nie może go przenieść wedle swojej woli na inną osobę na mocy postanowień umowy cywilnoprawnej. - tłumaczy prawnik i Marian Szałucki.

Kto płaci abonament RTV

Część najemców zastanawia się, czy powinna ponosić koszt abonamentu RTV w wynajmowanym mieszkaniu. Zwolennicy tezy, że to właściciel nieruchomości odpowiada za abonament RTV, przywołują kilka argumentów. Przede wszystkim prawo własności lokalu oraz fakt, że koszt tzw. telewizji kablowej bądź anteny zbiorczej ma swój udział w opłatach na wspólnotę, bądź spółdzielnię.

Zgodnie z ustawą abonament RTV powinien płacić posiadacz odbiornika. To znaczy, że jeżeli telewizor należy do lokatora, to abonament musi opłacić najemca, natomiast jeżeli telewizor jest na wyposażeniu najmowanego mieszkania, kwestią płatności abonamentu należy obciążyć właściciela. Abonament jest przypisany do właściciela urządzenia, a nie do mieszkania. 

Warto przypomnieć, że rejestracji odbiornika telewizyjnego bądź radiowego należy dokonać w terminie 14 dni od momentu zakupu. 

Źródło: krrit.gov.pl

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Copyright © Agora SA