Polska wieś jest jakby luksusowa? Wyprzedza miasto nie tylko pod względem metrażu na głowę

"Tu jest jakby luksusowo" - mówiła wieki temu Wolańska o wiejskim domu Kasi Solskiej-Zawady w drugiej części kultowego "Kogla-mogla". Najnowsze dane GUS mówią zaś, że "luksusowo" jest nadal. Biorąc pod uwagę warunki mieszkaniowe, wieś wygrywa z miastem niemal we wszystkich kategoriach.

Więcej miejsca, więcej przestrzeni

Życie w mieście to wiele udogodnień. Wszędzie jest blisko, ośrodki kultury stoją otworem, a komunikacja miejska ułatwia przemieszczanie się. Ale biorąc pod uwagę powierzchnię do życia, przypadającą na jedną osobę - wieś wygrywa niemal z podwójną przewagą. 

domiporta.pl

W 2018 r. przeciętny ukończony dom liczył sobie 144 metry kwadratowe (to najnowsze dostępne dane roczne), a mieszkanie w tym samym okresie liczyło 60 metrów kwadratowych. Co oznacza, że biorąc pod uwagę średnią liczbę osób w gospodarstwie domowym, dużo więcej miejsca mają mieszkańcy wsi.

Domiporta.pl

Biorąc pod uwagę wszystkie budynki, nie tylko zbudowane w roku 2018, różnica między wsią a miastem zmniejsza się, ale nadal wieś może się cieszyć metrażem o sześć metrów większym na każdego mieszkańca. 

Poszukujesz kredytu hipotecznego? Tutaj sprawdzisz swoją zdolność >>>

Wyposażenie luksusowe

Ale powierzchnia lokali to nie wszystko. Jak wynika z tego samego badania GUS, mieszkańcy wsi mają więcej sprzętu RTV i AGD. Wśród wybranych urządzeń domowych, które są najpopularniejsze w Polsce, jedynie odsetek gospodarstw domowych posiadających klimatyzację i komputer jest większy w mieście niż na wsi. 

domiporta.pl

W przypadku pozostałych urządzeń lepiej wypadają mieszkańcy wsi. Co ciekawe, okazuje się, że to w domach na wsi można częściej znaleźć zmywarkę czy kuchenkę. To samo tyczy się telewizorów. W badaniu jest pytanie o odbiornik inny niż kineskopowy, czyli modele LCD, bądź plazmowe. I tych nowocześniejszych modeli więcej jest poza miastem.  

Czy wieś jest bardziej ekologiczna? Tak. Przynajmniej pod względem posiadanego sprzętu energooszczędnego. Urządzenia posiadające klasę energetyczną A i wyżej (np. A+++) są najbardziej energooszczędne, co oznacza również, że są odpowiednio droższe w zakupie. 

domiporta.pl

W kategorii posiadania energooszczędnych urządzeń również prowadzą mieszkańcy wsi. Spośród pięciu wybranych urządzeń AGD, które najczęściej można spotkać w polskich domach, żadne nie jest częściej spotykane w mieszkaniach i domach osób zamieszkałych w gminach miejskich.  

Coraz częściej na wieś

Rosnące ceny nieruchomości w mieście sprawiają, że mieszkańcy miast coraz chętniej spoglądają w kierunku gmin wiejskich i podmiejskich. Wiedzą, że za te same pieniądze, które musieliby zapłacić za mieszkanie w mieście, mogą kupić sobie dom na wsi.

Średnia cena ofertowa za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie wynosi obecnie około 544 tysięcy złotych według danych serwisu Domiporta. Pół miliona złotych umożliwia kupno sporego domu na wsi. Nic dziwnego, że rośnie liczba osób, która przenosi się z miasta na wieś. Mogą sobie pozwolić na więcej. 

Źródło: stat.gov.pl

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (65)
Polska wieś jest jakby luksusowa? Wyprzedza miasto nie tylko pod względem metrażu na głowę
Zaloguj się
 • natenczas_wojski

  Oceniono 5 razy 5

  Kielecka wieś:
  wesele na 600 gości, najtańsze auto na parkingu to tak ca 50 tys zł.
  Nikłe koszty, symboliczny KRUS, żadnych Vat-ów, preferencyjne kredyty, paliwo "rolnicze", jedna wielka szara strefa, żadnych PiT-ów., rzeka kasy za nicnierobienie z UE. Taki raj podatkowy,życie niczym na Cyprze.
  O czym tu gadać....

 • jednooki.pirat

  Oceniono 4 razy 4

  Na wsi większe metraże, 500+ takie samo, dopłaty do hektara, 500+ na krowę, 300+ na świnie, 10x krotnie mniejsza składka emerytalna, preferencyjne kredyty, dofinansowania... ale te miastowe to złodzieje!

 • cedar_wood

  Oceniono 6 razy 4

  Wieśniaki nie płacą podatku dochodowego, nie płacą ZUSu takiego jak samozatrudnieni (płacą ok 400 zł na kwartał podczas gdy osoby na DG płacą 1400 zł na miesiąc => czyli de facto zusu płacą ponad 10-krotnie mniej), mają dopłaty do hektara, a teraz jeszcze na krowy i świnie.
  Dość takiej nierówności!!

 • nick_t_nie_moze_byc

  Oceniono 3 razy 3

  Chałupy po 140 m2, obowiązkowy LCD w salonie i ani jednej książki w domu. Jedyny kontakt z muzyką to Zenek, a z filmem - Rancho. Ot, cała wieś w wielkim skrócie.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki podatek dochodowy płacą?
  W jakiej wysokości składkę na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne?

 • aron2004

  Oceniono 3 razy 3

  Litości. Co innego wieś w bezpośrednich okolicach dużego miasta a co innego wieś 100 km od miasta wojewódzkiego.

 • zocha688

  Oceniono 5 razy 3

  Zgadza się, ale to wsiowi zazdroszczą nam mieszczuchów i to oni żerują na nas jak mogą, a to na wakacjach, a to świadomie sprzedając nam byle jaka żywność.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumiem, ze policzone zostały rowniez domy, gdzie mieszka para staruszków lub wdów/wdowcow, bo dzieci uciekły do miasta? Wtedy metraż na mieszkańca rzeczywiście robi wrażenie.
  A jeśli chodzi o liczbe telewizorow, no cóż, coraz mniej mieszczuchow w ogóle je kupuje. Rozrywka to średnia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX