Flippowanie nieruchomości czy condo? Podpowiadamy, jak zarabiać na kupnie mieszkania

42 procent mieszkań w miastach zostało kupionych w celach inwestycyjnych, wynika z ostatnich udostępnionych przez GUS danych za II kwartał 2019 roku. Sposobów inwestowania w lokale jest przynajmniej kilka, wymienimy najpopularniejsze.

Inwestowanie w nieruchomości może być bardzo dochodowe. W zależności od modelu, inwestor może liczyć na zysk od 3 proc. do nawet kilkudziesięciu procent w niektórych przypadkach.

Kredyt na dwa pokoje, na trzy pokoje? Znajdziesz tutaj >>> 

Wynajem długoterminowy

Najbardziej rozpowszechniony sposób polega na kupnie mieszkania i późniejszym wynajmie lokatorom w kilkumiesięcznym bądź kilkuletnim przedziale czasu. W tym modelu inwestowania wiele zależy od umiejętności właściciela oraz odpowiedniego doboru lokatorów.

Jakiego zysku można się spodziewać? Według Emmerson Evaluation, firmy zajmującej się badaniem rynku nieruchomości, w listopadzie 2019 roku inwestor mógł liczyć średnio na 3 proc. zysku

oferta wynajmu mieszkaniaoferta wynajmu mieszkania domiporta.pl

To samo źródło informacji donosi, że poziom rentowności najmu mieszkania jest różnorodny. Zależy w dużej mierze od tego, jaki lokal kupimy i gdzie. I tak na przykład rentowność małego lokalu w Gdańsku jest najwyższa - wynosi aż 5,9 proc. Podobny lokal we Wrocławiu da średnio 5,6 proc. Kawalerka w Krakowie przynosi już jednak wyraźnie mniej, bo 4,1 proc..

Wynajem krótkoterminowy

Dawniej taki model najmu sprawdzał się jedynie w miejscowościach turystycznych. Teraz każdy posiadacz mieszkania w większym mieście również może liczyć na zyski. Najem krótkoterminowy oznacza, że inwestor po zakupie nieruchomości wynajmuje lokal, ale w przeciwieństwie do najmu długoterminowego, jedynie na maksymalnie kilkanaście dni. 

Sposób zarabiania w ten sposób rozpowszechniły takie serwisy jak Airbnb, które są pośrednikiem między pojedynczymi właścicielami a turystami. Za mieszkanie wynajęte w Warszawie za pośrednictwem Airbnb turysta musi zapłacić od 170 zł do nawet kilku tysięcy za dobę. Choć najwięcej jest ofert w przedziale 250 zł - 350 zł. Najem krótkoterminowy wydaje się więc idealnym rozwiązaniem, ale w przeciwieństwie do najmu długookresowego, właściciel nie ma pewności, czy lokal będzie stale zamieszkany.

Flippowanie nieruchomości

Kolejnym sposobem jest tzw. flipping nieruchomości. Metoda polega na kupnie okazyjnie nieruchomości (np. z problemami prawnymi, wymagającej dużego remontu itp.), odnowieniu jej i sprzedaniu z zyskiem. W przypadku filippowania zysk może osiągnąć nawet kilkadziesiąt procent, ale istnieje również ryzyko utopienia pieniędzy, gdyż nie zawsze można przez zakupem nieruchomości przewidzieć koszty przywrócenia nieruchomości do świetności. 

Nie da się ukryć, że ten najbardziej dochodowy sposób wymaga największej uwagi i poświecenia czasu. Przyda się tutaj doświadczenie oraz znajomość branży nieruchomościowej oraz budowlanej. 

Condohotele

Mechanika zarabiania na inwestycjach typu condohotel jest prosta. Deweloper buduje obiekt hotelowy w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji i zostaje jego operatorem (bądź angażuje do tego zadania oddzielną firmę). Inwestor prywatny wykupuje w hotelu apartament na własność, a operator zajmuje się serwisem oraz obsługą gości.

W gestii operatora jest również pozyskiwanie najemców. Zysk z najmu jest dzielony między operatora i właściciela apartamentu. Lokal jest własnością inwestora, więc ma on również prawo do zajmowania apartamentu na własne potrzeby np. w czasie wakacyjnego urlopu.

Niektóre serwisy nieruchomościowe umożliwiają wybór condohoteli spośród wszystkich ofert za pomocą specjalnego checkboxa.Niektóre serwisy nieruchomościowe umożliwiają wybór condohoteli spośród wszystkich ofert za pomocą specjalnego checkboxa. domiporta.pl

Apartament typu condo może kupić osoba prywatna lub osoba prowadząca działalność gospodarczą. W obu przypadkach koszty związane z podatkiem VAT można odliczyć od podatku. Zakup apartamentu może być opodatkowany dwiema stawkami VAT - 8 i 23 procent. Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy apartament ma przeznaczenie użytkowe (8 procent) czy mieszkalne, co z kolei jest pochodną planu zagospodarowania przestrzennego.

Twórcy condohoteli obiecują zysk na poziomie 8 proc., ale bardziej realne szacunki mówią o 3 proc. - 4 proc. 

Inwestycja w nieruchomości 

Podczas planowania inwestycji należy być bardzo ostrożnym i wszystko wstępnie podliczyć. Prezentowane sposoby i uzyskiwane wartości są przedstawione dla nieruchomości kupionych za gotówkę, a nie za np. kredyt hipoteczny.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Oferty nieruchomości znajdziecie na Domiporta.pl

Komentarze (5)
Flippowanie nieruchomości czy condo? Podpowiadamy, jak zarabiać na kupnie mieszkania
Zaloguj się
  • mariannamarii

    0

    Takie inwestycje zawsze się opłacą. Ja wynajmuję mieszkanie od 4 lat i w tym roku będę kupowała drugie. Bardzo fajne oferty znalazł dla mnie mój agent z biura ABC DOM Nieruchomości.

  • kukimonster-online

    Oceniono 3 razy -1

    Ktoś mi wytłumaczy po jakim czasie fajer co kupił mieszkanie na wynajem długoterminowy wpierw odzyska to co zapłacił za nie zacznie dopiero naprawdę zarabiać, bo to co dostaje przez pierwsze 10(?) lat to tylko odzysk tego co wybulił a nie żaden zysk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX