Rząd ma nowy pomysł na Mieszkanie Plus. Samorządy dostaną lokale w zamian za grunt

Mieszkanie Plus okazało się jedną z największych porażek rządu. Z obiecanych 100 tys. lokali ostatecznie powstało zaledwie 900. Rząd chce jednak tchnąć w projekt nowe życie. Ma dla samorządów propozycje, które mają zachęcić je do uczestnictwa w projekcie. Przedstawiciele branży wskazują jednak, że problem tkwi gdzie indziej.

>>> Zobacz także: Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają powody porażki programu "Mieszkanie Plus"

Zobacz wideo

Rząd chce przekonać samorządy, by na nowo uwierzyły w projekt Mieszkanie Plus. Projekt, dzięki któremu w Polsce, zgodnie z obietnicami, które składał premier Mateusz Morawiecki, miało powstać 100 tys. lokali. A powstało zaledwie 900.

Nowe rozwiązania prawne mają zachęcić samorządy do Mieszkania Plus

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem przepisów, które mają w rządowy projekt tchnąć nowe życie. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", wśród kilku nowych rozwiązań znaleźć ma się m.in. "Mieszkanie za grunt". Samorząd miałby przekazać deweloperowi ziemię, a "w rozliczeniu" otrzymać część lokali w budynku. Władze lokalne borykające się często z olbrzymimi problemami w zakresie mieszkań komunalnych mogłyby na takie rozwiązanie przystać.

Szczególnie dlatego, że wiąże się ono z kolejnym - chodzi o "oferty dla stających na nogi". Gminy mogłyby wynająć od skarbu państwa lub TBS-ów mieszkania i przeznaczyć je dla osób wychodzących z ubóstwa. Te lokale nie byłyby jednak objęte restrykcjami dotyczącymi mieszkań komunalnych. Mieszkaniec, którego nie stać na kredyt w banku, ale stać na czynsz, mógłby liczyć na dopłaty. Na mieszkanie komunalne czeka w Polsce blisko 150 tys. osób.

Czytaj też: Klapa Mieszkania Plus. Będzie zmiana na stanowisku głównego budowniczego programu

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, już po wyborach stwierdziła, że w kwestii programu "Mieszkanie Plus" z samorządami "potrzebny jest reset". Zapewnia też, że chociaż programu nie udało się zrealizować nawet w jednym procencie, to wciąż powstają projekty, które liczbę oddanych lokali ostatecznie zwiększą.

Branża wskazuje winnego. Mieszkania opóźniają się przez zbyt wolne procedury

PFR Nieruchomości, agenda, która nadzoruje program budowy mieszkań, podkreśla, że na różnych etapach inwestycyjnych jest 67,5 tys. W trakcie projektowania architektonicznego, już z zatwierdzonym finansowaniem, jest 18 tys. mieszkań, wnioski inwestycyjne zostały złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Eksperci nie kryją, że rząd był zbyt optymistyczny względem Mieszkania Plus. Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości Domiporta.pl, wyjaśnił w rozmowie z Next Gazeta.pl, że proces budowania zajmuje trzy-cztery lata w zależności od tego, ile potrzeba pozwoleń. Eksperci cytowani przez "DGP" podkreślają, że głównym czynnikiem ryzyka dla branży mieszkaniowej jest właśnie zbyt wolna praca urzędników, którzy długo wydają pozwolenia na budowę.

Ministerstwo Rozwoju powinno wziąć ten głos pod uwagę - być może, bez ułatwienia procedur, zachęcanie samorządów do zaangażowania się w Mieszkanie Plus znów przyniesie niedostateczne rezultaty.

Więcej o:
Komentarze (20)
Rząd ma nowy pomysł na Mieszkanie Plus. Samorządy dostaną lokale w zamian za grunt
Zaloguj się
 • johnny.tomala

  Oceniono 3 razy 3

  Powstał 1% obiecanych mieszkań.
  To nieźle, bo z miliona obiecanych aut elektrycznych, powstało okrągłe 0 (czytaj: zero) %.

  A naszemu p.o. premiera panu MM nosek urósł już tak duży, że podłogi rysuje.

  Tak to jest, jak PiSiory za coś się zabierają. Brakuje im 2 drobiażdżków: kompetencji (nic bałwany nie potrafią zrobić - poza powyższymi przykładami np. 'pięknie' położyli stadninę w Janowie) i uczciwości (przeznaczoną na dany temat kasę rozkradną - okradanie PCK czy jaja w PFN).

  PiS to złodzieje i nieudacznicy.

 • cozano

  Oceniono 2 razy 2

  PiSowi tylko redystrybucja dochodu narodowego w miarę dobrze wychodzi, czyli zabrać jednym, dać innym, po drodze sobie coś tam zatrzymać. Wszelkie kreatywne przedsięwzięcia nie wychodzą, jak właśnie te mieszkania, wspominane już samochody elektryczne, czy nawet sztandarowe pozycje jak przekopywana od pięciu lat Mierzeja Wiślana, czy też od pięciu lat
  budowane superlotnisko. Oczywiście setki miliony złotych na analizy, planowanie popłynęły, zasilając prywatne kieszenie obecnej elity władzy.

 • lgsz

  Oceniono 2 razy 2

  ten program to katastrofa, ktoś kto za nim stoi kiepsko go skalkulował delikatnie mówiąc. Lepiej wrócić do preferencyjnych kredytów dla wszystkich n budownictwo mieszkaniowe.

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Dzienki Żondowi i Partji polacy so szacowane na świecie i w europie!

 • kruk6666

  Oceniono 1 raz 1

  Z ostatnich danych wynika że liczba 900 to fałsz , naprawdę jest ich ok. 650.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 1 raz 1

  Grunty które były to gminy przekazały kościołowi i teraz kościół może te grunty odsprzedać. Deweloperzy wybudują mieszkania i będzie taka kaszanka. Trochę pieprzu ciut mięty czyli nowobogaccy i patologia. To już mi się podoba.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli teraz jak kupisz mieszkanie od dewelopera, to na dokładkę dostaniesz patologicznych lokatorów w prezencie od gminy. Super.
  Porzadny człowiek musi całe życie tyrać na kredyt, ale wystarczy pyknąć 5 dzieci i nie pracować nawet jednego dnia - wtedy mieszkanko w bloku obok porządnego frajera się należy.

 • jottsp

  Oceniono 1 raz 1

  typowy dzien w PiS - "na różnych etapach inwestycyjnych jest 67,5 tys (mieszkan)" w tym "wnioski inwestycyjne zostały złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy." czyli: 67,5 tys - [25,6 tys + 23,8 tys] = 18,1 tys, z czego " trakcie projektowania architektonicznego" jest 18 tys. Zostalo 0,1 tys. Pamietam jak Z. Laskowik opowiadal kawal o traktorze ktory ma 3 kola , ale tu by wychodzilo ze traktor ma 0.15% kola :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX