Zaledwie 867 mieszkań w trzy lata. Czy ratunkiem dla programu Mieszkanie Plus będzie rynek prywatny?

Mimo licznych zmian w prawie oraz współpracy ze spółkami skarbu państwa i samorządami nadal nie widać spektakularnych sukcesów programu Mieszkanie Plus. Pojawiają się głosy, że pomóc mogą deweloperzy.

Premier Mateusz Morawiecki szumnie zapowiadał, że w ramach programu Mieszkanie Plus w 2019 roku będzie 100 tysięcy mieszkań. Niestety, jak podała spółka PFR Nieruchomości, która odpowiada za komercyjną część programu, do końca 2019 roku było w budowie jedynie 1907 mieszkań, a ukończono zaledwie 867 lokali. 

Zobacz wideo

Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus zapowiadała jeszcze premier Beata Szydło - w 2016 roku. Od tamtego momentu zmieniały się priorytety programu oraz jego elementy. Zniknął np. pomysł na systemową budowę domków drewnianych, za to pojawiła się idea dopłat do czynszów znana jako Mieszkanie na Start.

Efektem programu są liczne zmiany w prawie, między innymi specustawa mieszkaniowa znana również jako lex deweloper oraz systematycznie budowany portfel gruntów pozyskiwanych od spółek skarbu państwa takich jak PKP. Mimo wszystkich działań efekty mierzalne, czyli liczba mieszkań oddanych do użytkowania oraz będących w budowie nie powala. To zaledwie 867 ukończonych lokali i 1907 mieszkań w budowie.

- Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji – mówi prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.

Spółka PFR Nieruchomości dodała jeszcze garść innych statystyk. 18 tys. lokali jest w trakcie projektowania, 23,8 tys. mieszkań jest trakcie analiz, a na 25,6 tys. lokali złożono wnioski inwestycyjne. 

Przeszacowane siły

Choć pierwotne założenia programu Mieszkanie Plus przez wielu analityków rynku zostały odebrane pozytywnie, zwracali oni uwagę na zbyt optymistyczną wycenę przyszłych budynków. Rząd w swoich pierwszych planach obiecywał budowę mieszkań w kwotach 2 - 2,5 tys. zł za m2. To dużo poniżej ceny rynkowej. 

Twórcy programu zderzyli się również z niedoborem fachowców, którzy wolą pracować na budowach prywatnych deweloperów za większe pieniądze, niż współpracować w ramach programu Mieszkanie Plus. 

Budowa mieszkań to nie tylko kwestia finansowania, ale także długich i skomplikowanych badań i procedur. Przygotowanie inwestycji trwa przeciętnie 3 lata, a proces budowy to najczęściej ok. 2 - 3 lat – przyznaje prezes spółki PFR Nieruchomości, której trzy lata temu rząd powierzył realizację rynkowej części programu Mieszkanie Plus.

Nowe otwarcie

Program Mieszkanie Plus w nowej kadencji sejmu trafił z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju do Ministerstwa Rozwoju, gdzie pracami nad nowym otwarciem programu zajmuje się minister Jadwiga Emilewicz. W styczniu tego roku mają zostać przedstawione nowe pomysły zmian.

Nieoficjalnie mówi się o włączeniu do programu spółdzielni mieszkaniowych i zwiększeniu zaangażowania samorządów. Innym pomysłem miałaby być współpraca z prywatnymi deweloperami. Deweloperzy otrzymywaliby tani grunt pod budowę, w zamian określony procent lokali z danej inwestycji zostałby wpisywany do programu Mieszkanie Plus. 

Gdyby proponowane pomysły faktycznie miały zostać wprowadzone w życie, program Mieszkanie Plus miałby szansę na przyśpieszenie. Zmiany w programie mają zostać ogłoszone do końca stycznia 2020 roku. 

Oferty nieruchomości znajdziecie na serwisie Domiporta.pl

źródło: nieruchomosci.pfr.pl

Więcej o:
Komentarze (48)
Zaledwie 867 mieszkań w trzy lata. Czy ratunkiem dla programu Mieszkanie+ będzie rynek prywatny?
Zaloguj się
 • jerzy30

  Oceniono 4 razy 4

  Morawiecki+ - milion elektrycznych samochodow w roku 2025 [nie ma jeszcze nawet projektu[, pięć promów morskich do 2023 roku [jest kawalek pospawanej blachy], pol miliarda drzew w roku 2019 [wlasnie sie skonczyl i drzew nie ma], autobis w kazdej gminie [nie ma], przekop Mierzei Wislanej [nic nie ma], zeglowana Wisła i Odra, 25 mostow w roku 2019 [nie ma ani jednego], port przeladunkowy w szczecinie na 100 mln ton towarow [rosnie trawa], megalotnisko pod Baranowem na 50 mln pasazerow [zlikwidowali do fundamentu lotnisko w Radomiu], posterunek policja w kazdej gminie, dentysta w kazdej szkole, - wymieniac mozna jeszcze kilka miesiecy - to jest Morawiecki

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 4

  A czy przypadkiem Maliniak w kampanii wyborczej nie obiecywał mieszkania dla młodych małżeństw na gruntach Skarbu Państwa suwerenie? :D :D

 • cambrone

  Oceniono 3 razy 3

  CZŁONEK (cokolwiek dwuznaczne określenie) jedynie słusznej partii jeszcze nie otworzy ust,juz łze.

 • antonikarcz

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyne co krzywoustemu wychodzi to kłamstwa i szczucie polaków na siebie, o propagandzie sukcesu jak za świetności PRL nie wspomnę bo do tego został specjalnie przeszkolony.

 • laik404

  Oceniono 2 razy 2

  "Gdyby proponowane pomysły faktycznie miały zostać wprowadzone w życie, program Mieszkanie Plus miałby szansę na przyśpieszenie. Zmiany w programie mają zostać ogłoszone do końca stycznia 2020 roku. "
  ===================================

  Przez 3 lata nie wykonali nawet 1 % SWOICH WŁASNYCH założeń.
  Teraz przez 3 tygodnie mają wymyślić cud-pomysł i program spektakularnie i efektownie wystrzeli.

  Kazik kiedyś śpiewał: "No to prostu litość i trwoga"

  No i chyba tylko to...

 • adam.c.54

  Oceniono 1 raz 1

  ,,znowu w zyciu mu nie wyszlo
  uciec pragnie w wielki sen
  na dno marzen o wielkosci
  gdzie sie zisci Polski cel

 • skandy5

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejne obietnice przykrywaja niezrealizowane stare, dokładnie tak samo z aferami

 • skandy5

  Oceniono 1 raz 1

  Ja chcę ciepłej wody w kranie! Niskiej inflacji i zrównoważonego rozwoju - nawet w warunkach światowego kryzysu. Po zbudowaniu infrastruktury komunikacyjnej, teraz zaczęlibysmy inwestować w energie i wodę - zamiast rozkradania i trwonienia kasy jak obecnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX