Budowa nowego stadionu Polonii Warszawa może ruszyć już w 2021 roku

Urząd Miasta oszacował wstępny koszt i termin rozpoczęcia budowy nowego stadionu Polonii Warszawa. Zwycięski projekt ogłoszony został w listopadzie ubiegłego roku i zgodnie z uzasadnieniem jury koncepcja ta najlepiej oddaje charakter kompleksu oraz współgra z istniejącą już zabudową i otoczeniem.

Zwycięski koncept zaprojektowany został przez firmę JSK Architekci, która odpowiada także za projekt Stadionu Narodowego oraz obiektu Legii Warszawa. Rozstrzygnięcie konkursu nie było jednak ostatnim etapem przygotowawczym do budowy tego obiektu.

Budowa nowego stadionu Polonii Warszawa ma kosztować blisko 400 mln złotych

Urząd Miasta po wyborze projektu i pokonkursowych debatach przystąpił do obliczania analiz finansowych niezbędnych do przystąpienia do kolejnych etapów tego przedsięwzięcia. Architekci zostali z końcem września zaproszeni do negocjowania umowy projektowej i ustalenia kosztorysu. Na początku listopada mają zostać przeprowadzone kolejne negocjacje, po których ruszy ogłoszenie przetargu na wykonawcę stadionu Polonii.

Budowa nowego obiektu sportowego ma kosztować blisko 400 milionów złotych, z czego sam stadion pochłonie około 150 milionów złotych. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na budowę hali sportowej, młodzieżowego ośrodka sportowego, miejsc parkingowych itp. Według wstępnych analiza ratusza pierwsze prace budowlane mogą ruszyć w 2021 roku. Stadion ma pomieścić około 15,5 tysiąca widzów.

W listopadzie ubiegłego roku jury oceniło 17 prac, które zostały przysłane w ramach konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcje nowego obiektu sportowego. Budynek powstanie przy ulicy Konwiktorskiej 6 w Warszawie i ma pomieścić nowy stadion Polonii wraz z halą oraz młodzieżowym ośrodkiem sportu. Samo jury konkursowe w rozstrzygnięciu tak uzasadniało wybór projektu JSK Architekci:

Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej 'ramy'. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa.

- Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania. Dawno nie zasiadałam w sądzie konkursowym, do którego wpłynęły tak wyrównane i, co najbardziej istotne, znakomite prace. Dosłownie detale zaważyły o wyborze zwycięskiej koncepcji. Bardzo mnie cieszy projekt, który wybraliśmy i nie mogę doczekać się jego realizacji - mówiła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kazanowska.