Sambuca na Sycylii przestanie być "miastem duchów"? Włoskie miasteczko wyprzedało domy za 1 euro

Dla niektórych marzenie o życiu we Włoszech właśnie się spełnia. Sycylijskie miasto Sambuca wyprzedało wszystkie nieruchomości, które zostały wystawione na początku tego roku za równowartość 1 euro.

W styczniu 2019 roku media na całym świecie obiegła informacja o ogłoszonym w małej miejscowości na Sycylii planie "ożywienia" wyludniającego się regionu. W Sambuce na sprzedaż wystawione zostały stare i opuszczone domy. Cena? Zaledwie 1 euro. W zamian możemy zostać właścicielami jednej z nieruchomości w Sambuce, która znajduje się w regionie Agrigento, w odległości około 30 kilometrów od morza. Z miasta rozciąga się doskonały widok na Etnę, a w okolicach prowadzone są winnice.

Widok na Etnę, w okolicach winnice i 30 kilometrów od morza - miasteczko na Sycylii wyprzedało kilkadziesiąt domów za 1 euro

Sambuca di Sicilia w styczniu tego roku wystawiła na sprzedaż kilkadziesiąt nieruchomości o powierzchni od 40 do 150 metrów kwadratowych. Większość z nich znajdowała się w kiepskim stanie, dlatego promocyjna cena 1 euro nie oznacza dla przyszłych właścicieli końca wydatków. Najemcy musieli zobowiązać się do wyremontowania budynku w ciągu trzech lat oraz wpłacić kaucję w wysokości 5 tysięcy euro. Gdy właściciele wyremontują nabytą nieruchomość, to kaucja zostanie im zwrócona. Według szacunków ekspertów, na których powołuje się portal fly4free.pl, średni koszt wyremontowania takiej nieruchomości wynosi około 80-85 tysięcy złotych, ale nawet przy takich wydatkach zakup własnego domu we Włoszech nadal jest atrakcyjną ofertą. Jak podaje BBC, wszystkie domy za 1 euro zostały już sprzedane, a nowi właściciele zabrali się do remontów. Dodatkowo, według informacji insider.com, jeden z domów został kupiony przez Discovery Channel, który chce przygotować dokument na temat remontów nieruchomości i nowego życia mieszkańców w Sambuce.

Sambuca de Sicilia: Chiesa del CarmineSambuca de Sicilia: Chiesa del Carmine wikipedia

W przypadku miasteczka Sambuca właścicielem wszystkich sprzedawanych nieruchomości jest urząd miasta, więc wszystkie formalności dotyczące zakupu nieruchomości zostały maksymalnie uproszczone. Burmistrz Leonardo Ciaccio przyznał, że plan okazał się być rewelacyjny, a widok odnawianych nieruchomości daje nadzieję, że "wszystko skończy się dobrze". - Dzwonili z Sydney, Londynu, Nowego Jorku. Kilka tygodni po ogłoszeniu otrzymaliśmy prawie 100 000 maili od potencjalnych kupujących, a część z nich miała już wykupione loty na Sycylię - przyznał burmistrz miasta w rozmowie z "The Guardian". Sycylijskie miasteczko ma nadzieję, że niedługo nowi właściciele zamieszkają na stałe lub zaczną wynajmować mieszkania turystom, co zaktywizuje gospodarkę całego obszaru. 

Sambuca nie jest pierwszym miastem, które wprowadziło ofertę wyjątkowo tanich nieruchomości sprzedawanych za kwotę kilku euro. Z powodu dużych spadków liczby ludności, metodę przyciągnięcia zagranicznych inwestorów wykorzystały także: Salemi (Sycylia), Carrega Ligure (Piemont), Nulvia (Sardynia), Mussomeli (Sycylia) czy Ollolai (Sardynia). Najwięcej miejscowości skorzystało z takiego planu na Sycylii, Sardynii oraz w Piemoncie, Toskanii, Kampanii, Abruzji i Lacjum. Aktualne oferty dostępne są na stronie casa1euro.it. Polskim pośrednikiem w sprzedaży jest także strona domyza1euro.pl.

Więcej o: