Mieszkanie ?pod klucz? ? radzimy, jak sprawnie zaprojektować i wykończyć wnętrze

Usługa wykończenia mieszkania "pod klucz" to komfort związany z oszczędnością czasu i spokojem o wykonaną pracę. Warto o niej pomyśleć, nawet jeśli deweloper nie ma jej w swojej ofercie.

Po odebraniu kluczy do własnego mieszkania, nabywca staje przed nie lada dylematem: wykończyć mieszkanie samodzielnie czy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zrobią to za nas? Urządzenie mieszkania to w końcu ogromne wyzwanie. Po pierwsze – wymaga przygotowań, zaplanowania budżetu, dokonania dokładnych pomiarów i wyliczeń. Po drugie – jest przedsięwzięciem czaso- i pracochłonnym, zarówno na początku, kiedy poszukujemy inspiracji, jak i podczas samej realizacji. Dlatego też dla tych, którym zależy na czasie i wygodzie, podpowiadamy, czemu warto sięgnąć po to drugie rozwiązanie.

Kwestia numer 1 - czas 

Wykończenie mieszkania “pod klucz” niesie ze sobą niemal same korzyści dla nabywcy, który, rzecz jasna, chce się wprowadzić do nowego mieszkania jak najszybciej. Jeśli zdecydujemy się na pomoc studia projektowego, większość pracy związanej z wykończeniem może zostać przeprowadzona nawet na długo przed odbiorem kluczy! Dzieje się tak, gdyż firmy zajmujące się wykończeniem wnętrz mogą podjąć się go jeszcze na “terenie budowy”, gdy dany deweloper wyraża na to zgodę. 

Zaznaczamy, że szczególnie istotną kwestią jest tutaj moment, w którym nabywca decyduje się na wykończenie mieszkania “pod klucz”. Jako że ta usługa odbywa się dwuetapowo, dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, ile czasu zabiorą poszczególne etapy – a tym samym, jak wcześnie powinniśmy zdecydować się na współpracę z pracownią. Wygodą jest mieć ustalony przynajmniej projekt wnętrza przed obiorem kluczy. By dopracować ostateczną formę projektu, potrzebne będą przynajmniej 3-4 spotkania nabywcy z projektantem. W tym czasie powstaje model przestrzenny mieszkania (na podstawie inwentaryzacji stanu istniejącego), na który architekt nanosi koncepcję, czyli wszelkie założenia ustalane z klientem podczas spotkań. Dzięki modelowi 3D projektant „oprowadza” właściciela po jego przyszłym mieszkaniu, pokazując wszelkie rozwiązania w układzie przestrzennym. Dopiero po zatwierdzeniu wszystkich decyzji projektanci przygotowują plan wykonawczy, z którego będą korzystać fachowcy, zajmujący się instalowaniem elektryki, hydrauliki, zabudowy kuchni i innymi pracami wykończeniowymi. Opracowanie tych projektów zajmuje około 6 tygodni. 

Same prace wykończeniowe mogą potrwać około 3 miesięcy, jeżeli zlecenie dostanie doświadczona i dobrze zorganizowana ekipa, prowadzona przez rzetelnego architekta. - Wykończenie mieszkania w średnim standardzie "pod klucz" zajmuje około 10-12 tygodni, przy założeniu, że klient nie wprowadza dodatkowych zmian w układzie lokalu - wyjaśnia Lena Kwietniewska z Pracowni Wnętrz KODO, zajmującej się projektowaniem oraz realizacją mieszkań i domów deweloperskich oraz z rynku wtórnego.

Po drugie - bezpieczeństwo 

Moment decyzji o wykończeniu wnętrza “pod klucz” jest bardzo istotny i może skrócić czas, po którym będzie można wprowadzić się do mieszkania. Ale to nie jedyne korzyści dla świeżego właściciela.  

Należy do nich również brak obaw o jakość wykończenia. Umowa, jaką klient wiąże się z pracownią, daje gwarancję i pewność co do finalnego produktu. Jeśli coś jest niespójne z wcześniejszymi ustaleniami, można odmówić odbioru mieszkania lub zgłosić reklamację. Poza tym, klientowi przysługuje 2-letnia rękojmia na wykonane prace, a na zastosowane materiały i wyposażenie - gwarancje producentów. Nie trzeba dodawać, że w przypadku samodzielnie przeprowadzonego remontu o rękojmi nie może być mowy.  

Ważną zaletą projektowania „pod klucz” jest też to, że znamy całość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, zanim się wprowadzimy. W przypadku samodzielnego wykańczania standardem jest niedoszacowanie wszystkich kosztów o, wahające się w granicach 10-30%. Dodatkową korzyścią jest tu oszczędność na podatku VAT. Zakup materiałów przez biuro projektowe jest opodatkowany stawką 8%, gdyż dotyczy usługi wykonywanej przez firmę. Gdyby nabywca mieszkania kupował materiały budowlane osobiście, zapłaciłby 23% VAT.

Wykończenie po odbiorze mieszkania 

Czy zdecydowanie się na wykończenie “pod klucz” ma sens już po odbiorze mieszkania? Oczywiście! Większość właścicieli myśli o wykończeniu mieszkania dopiero po odbiorze kluczy. W takim wypadku warto postawić na projektanta, który - oprócz ciekawych pomysłów - da gwarancję, iż jego wizja, przelana na papier, może w całości zostać zrealizowana. Taką pewność daje Pracownia wnętrz KODO. Warto zapoznać się z ich ofertą Gotowe mieszkanie w 6 krokach”, która klarownie przeprowadza nabywcę mieszkania przez cały proces, od projektu do odbioru kluczy, bez nadmiernego angażowania.  

Ponadto marka zobowiązuje się do wykonania wszelkich prac w czasie określonym w umowie. Mieszkanie może zostać wykończone… nawet w 8 tygodni! 

A może samemu? 

Jeżeli jednak chcemy sami spróbować swoich sił w projektowaniu wnętrz i późniejszym jego wykonaniu – nic nie stoi na przeszkodzie, ale trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W takim wypadku na nabywcę mieszkania spadnie szukanie i zakup materiałów budowlanych (z 23% stawką VAT) wraz z odpowiedzialnością za ich działanie, ale też przede wszystkim zatrudnienie i koordynacja poszczególnych grup remontowych. 

Pod uwagę należy też wziąć fakt, że dużo czasu zajmie znalezienie poszczególnych specjalistów.  Bardzo prawdopodobne, że na najlepszych fachowców będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Dostępność osób odpowiedzialnych za realizację projektu ma kluczowe znaczenie. Od tego zależy bowiem, jak szybko wprowadzimy się do nowego mieszkania – eliminując koszty ponoszone z tytułu dotychczasowego lokum – lub zaczniemy osiągać zyski z wynajmu. 

Chcemy tak, jak w telewizji 

Jak pokazują popularne ostatnio programy telewizyjne, na rynku nie brakuje pseudofachowców, którzy zostawią po sobie liczne usterki. Z drugiej zaś strony, skoordynowany zespół projektantów, logistyków i wykonawców potrafi zdziałać cuda w tempie ekspresowym.

- Programy o aranżacji wnętrz zrodziły nowe wyobrażenie tego, jak wygląda, lub powinien wyglądać, remont i urządzanie mieszkania. Kluczową rolę odgrywa w nich zespół zgranych, doświadczonych fachowców, w tym projektantów, glazurników, malarzy czy instalatorów, którzy odbierają od właścicieli klucze i w krótkim czasie spełniają wizję o pięknym mieszkaniu. Właściciele marzą przede wszystkim o jednym – zdjęciu z barków całego ciężaru związanego z wykończeniem, czyli poszukiwaniem, zakupami, logistyką czy pracami porządkowymi. Na szczęście dzięki kompleksowej usłudze, obejmującej zarówno projektowanie, jak i realizację, wizja z ekranów telewizyjnych staje się coraz częściej także naszą rzeczywistością. – mówi architekt pracowni KODO.  
Budżet jest wtedy zawsze pod kontrolą, a rękojmia i gwarancja dają poczucie bezpieczeństwa przyszłym lokatorom. Wybór należy do nas!