Jak kupować materiały budowlane

Dla większości z nas nawet kupienie farby do pomalowania ścian w mieszkaniu stanowi poważne wyzwanie - wiele rodzajów, różne ceny i różna jakość - a co dopiero, gdy mamy zmierzyć się z kupnem materiałów do budowy domu. Czym więc kierować się przy ich wyborze, abyśmy później nie czuli się rozczarowani?

Zwykle, gdy remont lub budowę zlecimy firmie, na jej barki zrzucamy również kupno materiałów. Taki obrót sprawy jest wygodny nie tylko dla nas, ale też dla ekipy remontowo-budowlanej, gdyż stanowi to źródło dodatkowego zarobku. Firmy kupują materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych i mają przy tym dość znaczne upusty. W takim wypadku różnica między ceną oficjalną (po której my kupujemy dany produkt) a ceną z upustem jest często dość duża i właśnie ona stanowi dodatkowy zarobek dla firmy.

Jednak jeśli natrafimy na nieuczciwych pracowników, ci w pogoni za zyskiem zamiast dobrej jakości materiałów, a więc drogich, kupią tańsze, często bez atestów i złej jakości.

Dlatego warto choćby ogólnie zapoznać się z tym, co oferuje rynek i na co zwrócić uwagę, patrząc na ręce wykonawcy.

Gdy kupujemy sami

Jest to z pewnością najrozsądniejszy sposób, choć wymaga nie tylko mnóstwo czasu, ale też dość dużej wiedzy o materiałach oraz ich zastosowaniu. Kupując samodzielnie materiały budowlane, zwróćmy uwagę na:

Atesty, gwarancje, zezwolenia. Są to podstawowe dokumenty, które gwarantują, że zastosowane przez nas materiały są dobrej jakości. Mają je produkty wszystkich firmowych marek, zwykle warte nieco wyższej ceny, którą musimy zapłacić. Materiały budowlane muszą mieć atesty oraz spełniać określone wymagania techniczne zgodne z przepisami budowlanymi. Wszystkie te dokumenty powinniśmy mieć dołączone do faktury (gdy kupujemy materiał sami) lub dołączone do książki budowy.

Sposób przechowywania materiałów. Najlepiej, gdy trzymane są pod zadaszeniem, w suchej hali, wiele bowiem materiałów ma właściwości higroskopijne, co może znacznie obniżyć ich jakość.

Możliwość bezpłatnej dostawy na miejsce budowy. Wiele dużych składów budowlanych oferuje załadunek, transport i rozładunek materiałów w bliskiej (zwykle do 30 km) okolicy. Bardzo upraszcza to nabywanie wielu produktów, takich jak cegły, cement czy płyty G-K, które trudno jest przewieźć samochodem osobowym.

Cena. Bierzemy ją pod uwagę na samym końcu kalkulacji, dom bowiem budujemy na lata i jeśli mamy w nim wygodnie mieszkać, to nieuzasadnione oszczędności zwykle mszczą się przez wiele lat.

Fundament - nogi domu

Nieobeznani z tajnikami budowy zwykle uważają, że w wykopaniu dziury w ziemi nie ma nic trudnego i zwykle nie bywają na budowie w tym stadium jej zaawansowania. To błąd, gdyż nie wolno zapominać, jak ważne jest prawidłowe wykonanie fundamentu i jakość używanego do tego betonu.

Warto więc zwrócić uwagę na to, skąd przywieziony jest beton do wylania fundamentów, jakiej jest jakości i czy firma, która go wyprodukowała, nie mieści się przypadkiem na czyimś podwórku. Najdroższy bowiem składnik tej mieszanki, czyli cement, musi stanowić odpowiedni składnik procentowy betonu. Wszystkie te parametry wraz z adresem producenta powinny znaleźć się w książce budowy. Przy budowie domów niepodpiwniczonych mieszanka do wylewania fundamentu zwykle wykonywana jest na miejscu, dobrze jest więc rzucić okiem na to, jaki cement jest stosowany, oraz czy warstwy izolujące podłogę od gruntu, a także sam fundament są prawidłowej grubości i jakości.

Ściany

W tym wypadku ilość materiałów jest tak duża, że można jedynie podać najważniejsze wskazówki dotyczące ich wyboru.

Zawsze, jeśli materiały dostarcza firma, sprawdzajmy, skąd pochodzą, czy mają atesty i jak są opakowane (dobrej jakości cegła czy bloczki są pakowane porządnie). Sprawdźmy też, czy materiał przeznaczony na ściany jest taki jak ten, który został uzgodniony w umowie zawartej z wykonawcą domu. Uwaga ta dotyczy wszystkich stosowanych materiałów, począwszy od płyt paździerzowych przy domach szkieletowych, a na bloczkach Ytong kończąc.

Ponieważ rozwiązań jest tu niezmiernie dużo, warto kupić poradnik omawiający sposób budowy, tabele jakości i inne uwagi odnoszące się do konkretnego materiału stosowanego do budowy naszego domu. Z pewnością przyda się, gdy od czasu do czasu odwiedzimy budowę i rzucimy okiem na dokumenty budowy.

Tarcica

To ogólna nazwa desek i innych materiałów wykonanych z drewna, których w przeciętnym domu stosuje się sporo. Najważniejsza i najbardziej wymagająca jest konstrukcja dachu, która musi być wykonana z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Materiał taki jest oczywiście drogi, a co za tym idzie, nieuczciwi wykonawcy, aby przyoszczędzić i mieć dodatkowy zysk, często kupują tarcicę jedynie malowaną impregnatem.

Należy jednak wiedzieć, że żadne malowanie nie jest tak trwałe i nie zabezpiecza drewna przed owadami i grzybami tak jak impregnacja ciśnieniowa.

Jak odróżnić jeden materiał od drugiego? To łatwe - wystarczy go przepiłować. Przy impregnacji ciśnieniowej impregnat nasącza drewno na wskroś, przy malowaniu impregnowana jest jedynie wierzchnia, dość cienka warstwa.

Drewno do wykończenia wnętrza nie powinno być impregnowane, za to dobrze wysuszone. Procentowa zawartość wody nie zawsze zgadza się z tym, co mówi sprzedawca, a składowane w nieodpowiednich warunkach drewno szybko chłonie wilgoć z otoczenia. Dlatego drewno na elementy takie jak schody, boazerie itp. najlepiej kupić wprost z suszarni i jak najszybciej wykorzystać.

Pokrycie dachu

Konstrukcja więźby dachowej, czyli szkieletu dachu, jest przez architekta obliczona w zależności od rodzaju pokrycia dachu, a więc decyzję, czym ma być on z dachówki, czy też z papy, powinniśmy podjąć w trakcie zamawiania projektu. Na rynku jest ogromna ilość różnych typów pokryć dachowych. Każdy z nich nie tylko różni się ceną, ale też jak wszystkie materiały ma swe wady i zalety. Na przykład elegancka, ale ciężka dachówka oznacza z pewnością większy koszt w porównaniu na przykład z blachodachówką, wymaga też znacznie bardziej wytrzymałego szkieletu dachu, a co za tym idzie, większej ilości drogiego drewna.

W konstrukcji dachowej nie tylko ważne są materiały i ich jakość, ale też jakość jego wykonania. Tu mści się każda niedokładność, a zacieki to zmora wielu inwestorów. Warto więc w tym czasie częściej odwiedzać plac budowy.

Rynny i tak zwane obróbki są równie ważne. Tu też nie starajmy się oszczędzać, pamiętając, że zima u nas trwa około 6 miesięcy, a klimat nie należy do najsuchszych. Warto więc zastosować barierki do zatrzymywania śniegu, aby nie niszczył on rynien, a same rynny porządnie zamocować na solidnych uchwytach. Nie należy też oszczędzać na wymiarach rynien, które nie należą co prawda do szczególnie ozdobnych elementów domu, ale - prawidłowo wykonane - z pewnością nie zawiodą nas podczas oberwania chmury.

Okna i drzwi

Zarówno we własnym M, jak i w wolno stojącym domu okna i drzwi to te elementy, przy których kupnie nie warto zaciskać kiesy. Nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale też wpływają istotnie na wyglądu domu czy mieszkania. Jednakże w mieszkaniu - niestety - mamy zwykle niewielki wpływ na zastosowaną w nim stolarkę, w przeciwieństwie do domów, gdzie ilość rozwiązań jest ogromna, a wybór rzeczywiście trudny.

Wybierzmy najlepiej złoty środek, pamiętając, że tańsze okno (drzwi) zwykle ma więcej wad i jest mniej trwałe. Producent nie tylko musi posiadać atesty, ale też dokładnie zapoznać nas z konstrukcją modelu oraz jakością zastosowanych materiałów. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej, aby okna i drzwi zainstalowała ekipa producenta, udzielając na wszystko gwarancji - nie będzie później wykrętów, że okno zostało wadliwie zamontowane.

Ocieplamy i malujemy

Zewnętrzna powierzchnia ścian w budynku to nie tylko kwestia doboru koloru i jakości farby, ale też sposób wykończenia. Obecnie coraz częściej stosowane są powłoki termoizolacyjne pokrywane specjalnymi masami. Rodzaj wykończenia zewnętrznej powierzchni ścian zależy w dużej mierze od projektu oraz materiału zastosowanego na samą konstrukcję ściany i nie może być dowolnie zmieniany. Niezależnie jednak od jej rodzaju użyte materiały muszą być dobrej jakości - farby z atestem odporności na promieniowanie UV (odbarwiające kolory) oraz pochodzące od renomowanych producentów masy pokrywające ocieplenie.

Zobacz projekty domów drewnianych

Copyright © Agora SA