20-metrowe marzenia Polaków

Budowanych jest coraz więcej małych mieszkań. Ponadto najmniejsze lokale są hitem sprzedażowym każdej inwestycji.
Aż trudno w to uwierzyć, ale deweloperzy mają w swoich ofertach mieszkania nawet o powierzchni 22 m kw. Dlaczego? - Bo właśnie takie lokale najszybciej się sprzedają - tak wynika z raportu spółki RED Real Estate Development. Zdaniem analityków coraz większe zainteresowanie małymi mieszkaniami to efekt obecnej polityki kredytowej. "Banki obniżają stale swoje marże, ale w przypadku obliczania zdolności kredytowej poprzeczka niestety idzie w górę" - czytamy w raporcie dewelopera.

Podobnego zdania są handlowcy. Przekonują, że udział kawalerek w ogólnej podaży na rynku pierwotnym systematycznie rośnie i w tym roku nadal utrzyma się taka tendencja. Czy w najbliższych miesiącach Polacy także będą poszukiwać niewielkich kawalerek? Eksperci prognozują, że tak. "Dopóki banki nie złagodzą kryteriów, to właśnie małe mieszkania będą najbardziej poszukiwane ze względu na niską cenę całkowitą" - przekonują analitycy spółki deweloperskiej. A deweloperzy będą je zaś budować, bo najłatwiej jest je teraz sprzedać.

W latach 70-tych XX wieku cała Polska oglądała popularny wówczas serial "Czterdziestolatek". Marzeniem wielu Polaków było trzypokojowe mieszkanie inżyniera Karwowskiego. Przez kolejne lata coś się zmieniło, niestety nadal wielu z nas marzy o ciasnym, chociaż własnym kącie. Pocieszające jest to, że oprócz mieszkań dwudziestoparametrowych właścicieli szybko znajdują także mieszkania dwupokojowe o metrażu do 45 m kw. To jednak niewielki powód do radości.