Rotunda przetrwa? Bank już nie taki stanowczy

Bank PKO BP powoli wycofuje się z planów burzenia istniejącego budynku Rotundy. O jego przyszłości dyskutowano w czasie dyskusji w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Załóżmy, że uruchomimy procedurę wpisu Rotundy do rejestru zabytków. Z odwołaniami do ministra kultury i sądów administracyjnych ta procedura może zająć dwa lata. Czy nie prościej poprzestać na modernizacji budynku - apelowała do banku wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska. Marek Kłuciński rzecznik banku PKO BP powiedział, że decyzja w sprawie gruntownej przebudowy Rotundy jeszcze nie zapadła. - Dla nas priorytetem jest zmiana funkcji. Oprócz banku mogłaby tam działać restauracja - mówił rzecznik PKO BP. To jednak oznacza, że bank wykonał krok w tył, bo dotychczas twierdził, że budynek na pewno trzeba zburzyć i postawić nowy o podobnym kształcie. Hubert Trammmer architekt docenił otwartość banku. - Dokonał 90 proc. dojścia do kompromisu w chwili rezygnacji z budowy na miejscu Rotundy 40-pietrowego wieżowca. Postanowił, że ważny jest dla niego wizerunek a nie dochód - dodał architekt.

- Przez zwykłą przyzwoitość nie powinno się grzebać w czyimś dziele architektonicznym - dodał Sławomir Gzell z Politechniki Warszawskiej. Inicjatorzy akcji na rzecz zachowania Rotundy zebrali ok. 700 podpisów pod petycją w obronie Rotundy. Barbara Jezierska zobowiązała się, że petycję przekaże prezydent Hannie Gronkiewicz- Waltz.

Zobacz: Rotunda do zburzenia. Co powstanie w jej miejscu?

Burzyć Rotundę i budować w jej miejscu nową?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.