Debiut wrocławskiego dewelopera w Warszawie

Wrocławski deweloper na wiosnę rozpocznie swoją pierwszą inwestycję w stolicy. W ogromnym kompleksie mieszkaniowym przy ul. Sokołowskiej na Woli zamieszka ok. dwóch tys. ludzi.
Inwestycja o nazwie Kaskada na Woli powstanie na mierzącej prawie dwa hektary wydłużonej, trójkątnej działce pomiędzy ul. Sokołowską, Górczewską a linią kolejową. Mają na niej powstać dwa długie budynki ustawione równolegle jeden obok drugiego. Zaprojektowało je biuro wrocławskiego architekta Zbigniewa Walasa, którego dziełem był m.in. pierwotny projekt wrocławskiego drapacza chmur Sky Tower. Budynek od strony ul. Sokołowskiej ma mieć cztery piętra z ośmiopiętrowymi dominantami, a ten od strony torów - 11 pięter. Pomiędzy budynkami zaplanowano wewnętrzny dziedziniec na stropie kondygnacji parterowej. W parterze zaplanowano miejsce na 39 lokali usługowych.

Osiedle zamierza zbudować notowany na giełdzie wrocławski deweloper Gant. Spółka jest holdingiem kilkudziesięciu spółek celowych prowadzących działalność deweloperską. Oprócz swojego macierzystego miasta budowała domy także w Opolu, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Specjalizuje się w mieszkaniach z segmentu popularnego. W tym standardzie ma też być utrzymana inwestycja przy Sokołowskiej.

Gant kupił tą działkę trzy lata temu za 154 mln zł. W sobotę poinformował o podpisaniu aneksu do umowy kredytowej z Raiffeisen Bankiem, zwiększającego do 150 mln zł kwotę, jaką dostanie na budowę osiedla. Ponadto Gant przeprowadzi w lutym emisję z prawem poboru, z której chce pozyskać kolejne 48 mln zł. Zapisy na 3,23 mln akcji po 15 zł potrwają od 11 do 17 lutego. Zebrane w ten sposób środki posłużą Gantowi do rozpoczęcia na wiosnę pierwszego etapu Kaskady.

- Chcielibyśmy rozpocząć pierwszy etap inwestycji niezwłocznie jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Na tym etapie zamierzamy wybudować 280 mieszkań oraz stworzyć powierzchnie pod obiekty handlowo-usługowe i miejsca parkingowe. Większość mieszkań ma mieć dwa pokoje o powierzchni 45-56 m kw. Ofertę skierujemy głównie do ludzi młodych - podkreśla Andrzej Szornak, członek zarządu Gant Development.

Wykonawcą osiedla będzie firma Budopol Wrocław, spółka z grupy kapitałowej Ganta. Firma nie określiła jeszcze cen mieszkań, przedział cenowy określa ogólnie jako "poniżej 8 tys. zł za m kw., a powyżej górnego progu cen mieszkań objętych dopłatą do kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim". Planowana do rozpoczęcia na wiosnę część osiedla będzie pierwszą z trzech faz, cały kompleks ma liczyć 751 mieszkań, w których będzie mieszkać ok. dwóch tysięcy osób. Pierwszy etap ma być gotowy pod koniec 2011 r.

Deweloper jako atut inwestycji podaje doskonałe połączenia komunikacyjne - Górczewską jeżdżą autobusy, a położoną na południe ul. Wolską - także tramwaje. Za kilkanaście lat, gdy druga linia metra zostanie przedłużona na Bemowo, zaledwie kilkaset metrów od Kaskady, u zbiegu Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia ma działać stacja Moczydło. W kontekście dobrej komunikacji Gant nie wymienia sąsiedniej linii kolejowej. Jej tory będą oddalone od granicy działki Ganta zaledwie o ok. 30 m. To dość ruchliwa linia - tylko w godzinach od 6 do 8 rano przejeżdża tamtędy około 20 pociągów, m.in. do Legionowa i do stacji Warszawa Wola. To sąsiedztwo muszą brać pod uwagę zwłaszcza zainteresowani mieszkaniami w wyższym budynku.

Inwestor osiedla podkreśla za to sąsiedztwo terenów zielonych. W pobliżu, ale nie bezpośrednio obok domów przy Sokołowskiej, położone są parki Moczydło, Szymańskiego, a nieco dalej - Lasek na Kole. Po drodze do każdego z nich trzeba przejść przez duże arterie: Górczewską i al. Prymasa Tysiąclecia. Deweloper przypomina też, że blisko (około pięć minut jazdy samochodem) są centra handlowe Wola Park i Blue City.

Przeczytaj także: Rotunda do zburzenia. Co powstanie w jej miejscu?