Plac Defilad - życie po życiu KDT

Ratusz rozważa sprzedaż działki na pl. Defilad blisko stacji metra Centrum z gotowym projektem budowlanym. Kiedyś miał tam stanąć dom towarowy KDT. - To projekt uniwersalny. Przearanżujemy wnętrza - mówi architekt

- Można otwierać front inwestycji na pl. Defilad. Jest gotowe opracowanie, które porządkuje całą infrastrukturę podziemną - zapewnia Mariusz Ścisło, szef pracowni Fajans Ścisło & Partnerzy Arcus.

Materiały m.in. z koncepcją podziemnego parkingu na trzech poziomach trafiły do ratusza w grudniu. Pomogą w dokończeniu projektu planu zagospodarowania ścisłego centrum.

- Wykonaliśmy olbrzymią robotę. Wszystko konsultowaliśmy z Christianem Kerezem, architektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy z metrem - mówi architekt Ścisło.

Trwa rozbiórka Kupieckich Domów Towarowych u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. W tym rejonie do 2013 r. ma stanąć Muzeum (budowa zacznie się w 2011 r.). Wtedy będzie też gotowa najważniejsza stacja przesiadkowa II linii metra.

Działka z projektem czeka

Ratusz zapowiada, że radni powinni uchwalić nowy plan centrum w czwartym kwartale tego roku. - To zamknęłoby etap czyszczenia pl. Defilad [z blaszaków] i zapoczątkowało tworzenie centrum miasta przyjaznego mieszkańcom - mówi rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.

Twierdzi, że są monitorowane ceny działek w ścisłym centrum. Jeśli wzrosną, władze Warszawy zapewne wystawią na sprzedaż działkę między stacją metra Centrum, Marszałkowską i Pałacem Kultury.

Za rządów PiS w ratuszu to miejsce było rezerwowane pod nowe KDT. Ten inwestor nie jest już brany pod uwagę, ale działka z gotowym projektem budynku (też z pracowni Fajans Ścisło & Partnerzy) czeka na milionera. Nadal obowiązuje stary plan zagospodarowania, a w nowym podział na działki i układ budynków w tym rejonie centrum pozostaje bez zmian.

- W dwa, trzy miesiące pozyskamy dla nowego inwestora pozwolenie na budowę. Nasz projekt jest uniwersalny. Z sześciu nadziemnych kondygnacji trzy najniższe są przewidziane na handel, wyższe na usługi i biura, aranżację wnętrz zrobimy pod nowego klienta - zachęca Ścisło.

Budynek handlowo-usługowy ma stać wzdłuż Marszałkowskiej. Skrzydło do niego poprzeczne, a równoległe do Al. Jerozolimskich jest teraz nazywane Galerią Teatr. Wcześniej mówiło się, że tę część jako Teatr Muzyczny zrealizuje Marek Mikuśkiewicz, właściciel MarcPolu. Biznesmen tym projektem interesował się tylko na etapie decyzji o warunkach zabudowy, wiele lat temu.

- Chcemy zorganizować konkurs architektoniczny na projekt agory, czyli pomniejszonego pl. Defilad między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a budynkiem planowanym przy stacji metra Centrum. Pod placem planujemy parking podziemny - potwierdza Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Zobacz jak rośnie Centrum Nauki Kopernik

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.