Pierwszy grupowy zakup mieszkań

W najbliższych tygodniach odbędzie się pierwsza na dużą skalę grupowa sprzedaż gotowych mieszkań w jednej z warszawskich inwestycji. W internecie już dziś zbierają się chętni do zakupu mieszkań po dużo niższych cenach. Zakupy w grupie są tańsze nawet o 20-30 proc. od cen rynkowych. To może być największy przełom na rynku nieruchomości w 2010 rok.
"Zbieramy grupę osób, które chcą kupić taniej mieszkanie! Jeżeli jesteś zainteresowany, kupnem dużo tańszego mieszkania zgłoś się do nas" - pod takim hasłem ruszyła akcja specjalna serwisu GrupaDom.pl.

Chociaż ogłoszenie ukazało się na portalu internetowym zaledwie trzy dni temu z miejsca stało się internetowym hitem. W ciągu dwóch dni do tańszego zakupu mieszkań zgłosiło się siedem osób. Ale z godziny na godzinę sytuacja stale się zmieniała, przybywały kolejne osoby, które decydują się na zakup mieszkania. Trzeciego dnia było już 15 chętnych.

- Nasza akcja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem - mówi Michał Mierzejewski, pomysłodawca serwisu, który wraz z dwoma studentami Szkoły Głównej Handlowej stworzył stronę GrupaDom.pl.

- Chcemy zbierać grupy kupujących mieszkania w celu uzyskiwania obniżek takich, jakie dostają duże fundusze inwestycyjne. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zbiorowej siły grupowiczów - dodaje. Jego zdaniem duże obniżki cen są możliwe.

- Trzeba tylko zebrać grupę, która będzie atrakcyjna dla developera. Zebranie takiej grupy jest korzystne dla wszystkich, zarówno dla kupujących, deweloperów, jak i banków. Pierwsza duża grupa przymierza się do kupna mieszkań w inwestycji na warszawskiej Woli. Deweloper już przygotowuje dla nich kilka ofert i zapewnia, że czym grupa będzie większa tym korzystniejsza będzie cena sprzedaży mieszkań. Chętni mogą się zgłaszać do 15 stycznia.

By odnieść sukces i taniej kupić wymarzone M, internauci połączyli siły. Do zakupu grupowych mieszkań w tej inwestycji zgłaszają się także osoby na stronie internetowej www.razemdom.pl. - Mamy już kilkunastu chętnych do tej inwestycji - mówi Wojciech Zawadzki, pomysłodawca i założyciel serwisu RazemDoM.pl.

" Jesteśmy grupą osób prywatnych złączonych ideą wspólnych negocjacji warunków zakupu pakietu nowych mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie po atrakcyjnych "hurtowych" cenach, które jak uważamy będą znacząco niższe od cen oferowanych nabywcom indywidualnym - czytamy na stronie internetowej serwisu RazemDoM.pl. W chwili obecnej do grupowych zakupów w kilkunastu innych stołecznych inwestycjach zgłosiło się już 280 osób.

Tańszy zakup mieszkań to nie jedyna bonifikata, jaką mogą zyskać chętni do grupowych zakupów. - Negocjujemy "hurtem" od wybranego dewelopera, ale każdy z nas w ramach oferowanego pakietu wybiera sobie i kupuje mieszkanie indywidualnie i na swoją odpowiedzialność. Hurtowy zakup mieszkań chcemy sfinansować kredytami wynegocjowanymi "hurtowo" z bankami na warunkach lepszych niż rynkowe - przekonuje Wojciech Zawadzki. Miesięcznie do jego serwisu zgłasza się około 60 osób, a to około 10 proc. warszawskiego rynku pierwotnego.

Pomysł grupowych zakupów jest także monitorowany przez innych deweloperów, w tym największych graczy na stołecznym rynku nieruchomości. - Bacznie się temu przyglądamy i przygotowujemy wstępne oferty dla grypowiczów Czekamy na pierwszą transakcję, by przeanalizować taki zakup. Takiej grupy i to jeszcze w kryzysie nie można odpuścić - mówi nam przedstawiciel firmy deweloperskiej, budującej m.in. na Białołęce, Ursynowie czy Pradze-Południe.

- Gdyby do nas zgłosiła się grupa 50 osób, od razu uzyskałaby bardzo dużą bonifikatę. Aby sprzedać tyle mieszkań potrzebujemy pięciu lub sześciu miesięcy przy dużych nakładach na reklamę - przekonuje.

A co Ty sądzisz o zakupach grupowych mieszkań? Napisz do nas na adres dariusz.brzostek@agora.pl