Wskrzeszona inwestycja obok cmentarza

Pomiędzy al. Wilanowską a Obornicką zaczyna się budowa kompleksu sześciu ekskluzywnych miejskich willi.To drugie podejście do tej inwestycji, pierwszy raz inwestor zabrał się do niej prawie dwa lata temu.
Inwestycja powstanie na trapezowej działce pomiędzy al. Wilanowską, a Obornicką. Zespół trzypiętrowych willi zbuduje tu izraelska firma Dor Group. Osiedle zaprojektowali architekci z pracowni Mierzejewski, Kasprzycki i Czaplicki. Mają to być proste domy o elewacjach obłożonych piaskowcem. W każdym z budynków będzie od 8 do 16 apartamentów o metrażach od 44 do 107m kw. Mieszkania na najwyższej kondygnacji będą wyższe (od podłogi do sufitu będzie 313 cm). Do kompleksu będzie się wchodzić przez wyłożone marmurem eleganckie lobby, w którym rezydować będzie portier. Stamtąd przejdzie się na patio osiedla obsadzone egzotyczną roślinnością utrzymaną w stylu japońskim i wyłożone drewnem egzotycznym. Będą tam także miejsca do siedzenia oraz niewielka fontanna. Z patio będzie można wejść do poszczególnych budynków. Każda z willi będzie obsługiwana przez osobną windę zjeżdżającą do rozciągającego się pod całym kompleksem wspólnego podziemnego garażu na 81 samochodów. W budynkach będzie nie więcej niż cztery mieszkania na piętrze. Wszystkie lokale mają mieć duże mahoniowe okna oraz spore balkony lub tarasy. Dor Group już wiosną 2007 r. zapowiedział, że zacznie budowę tej inwestycji w "pierwszym półroczu".

Prace jednak się nie zaczęły. Najpierw z powodu przedłużających się formalności z pozwoleniem na budowę. - Na dodatek to był okres bardzo wysokich cen wykonawstwa. Nie chcieliśmy brać udziału w wyścigu -mówi Avi Ben Dov z Dor Group. Jest on bardzo zadowolony z ceny, jaką udało się wynegocjować z firmą Karmar, która została wybrana na wykonawcę pod koniec roku. Nie obawia się kryzysu. - Sądzimy, że rynek jest już gotowy na tego typu projekt. Nie wszyscy chcą mieszkać w Miasteczku Wilanów, z jego ogromnymi gabarytami. Wilanów Residence to osiedle dla ludzi, którzy nie lubią tłoku, jest bardzo małe, kameralne i zapewnia prywatność - przekonuje Avi Ben Dov. Domy od strony al. Wilanowskiej będą osłonięte murem i szpalerem drzew, dojazd będzie wytyczony od lokalnej uliczki Obornickiej. Od zachodu osiedle będzie sąsiadować z istniejącymi domami, od wschodu zaś - z terenem wilanowskiego cmentarza.

- Lapidarium - poprawia Avi Ben Dov, podkreślając, że pomiędzy osiedlem, a grobami jest kilkudziesięciometrowa strefa buforowa. Jest ona zarezerwowana na możliwość powiększenia cmentarza w przyszłości. Ceny mieszkań wahają się od 7,5 do 10 tys. zł za m kw. Inwestycja ma być gotowa latem 2011 r. Dor Group w 2010 r. chce zacząć jeszcze dwie inwestycje: zespół dwóch 13-piętrowych domów przy ul. Bohaterów Września w Ursusie oraz kompleks budynków przy ul. Narwik na Bemowie. Ta druga inwestycja początkowo była planowana jako osiedle na 300 mieszkań, ale okazało się, że trasa ekspresowa S8 będzie przebiegać na tyle blisko niej, że inwestor zdecydował się na przeprojektowanie części budynków najbliżej arterii na hotel. Prace przygotowawcze są w toku.