Wykończymy i umeblujemy mieszkanie, tylko je kup!

Michał Wojtczuk
04.03.2009 10:43
A A A
Coraz więcej deweloperów proponuje nabywcom mieszkania wykończone pod klucz. - Muszą, żeby utrzymać klientów - mówią analitycy.
W porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad połowę spadła liczba rozpoczynanych inwestycji. Deweloperzy nie mają innego wyjścia, bo dramatycznie spadła sprzedaż mieszkań.. Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, przyznał w ubiegłym tygodniu, że jego firma w IV kwartale 2008 r. sprzedała zaledwie 92 mieszkania (w całym roku - 994). Czekając, aż sprzedadzą się te mieszkania, które już są na rynku, deweloper wstrzymał inne inwestycje. Aż od lipca 2008 r. nie zaczął ani jednej nowej budowy.

- Zachowanie takie jest logiczne, biorąc pod uwagę, jak dużo jest w tej chwili na rynku mieszkań niesprzedanych. Szacuje się, że w samej Warszawie deweloperzy mają ponad 16 tys. mieszkań, na różnych etapach budowy, których nie udało im się sprzedać. Dopiero kiedy część tych lokali znajdzie swych nabywców, nowe projekty będą mogły zostać ,,odmrożone'' - mówi Aleksandra Szarek, specjalista rynku nieruchomości z firmy Home Broker. Zaznacza, że samo wstrzymywanie inwestycji nie wystarczy, aby ożywić rynek nieruchomości. Znacznie osłabiona zdolność kredytowa Polaków bezpośrednio przełożyła się na spadek zawieranych transakcji, co zmusiło deweloperów do obniżenia cen. - Jeszcze kilka miesięcy temu trzeba było się bardzo starać, aby otrzymać jakikolwiek upust, teraz deweloperzy sami proponują niższe ceny i robią wszystko, aby zatrzymać przy sobie klienta - obserwuje.

Jednym ze sposobów jest oferowanie mieszkań wykończonych pod klucz. Jeszcze rok-półtora roku temu była to rzadkość, teraz proponuje to prawie każdy deweloper.

Budimex Nieruchomości właśnie wprowadził dwie nowe linie wykończenia wnętrz: Bianco i Platino. W cenie pakietu deweloper zapewnia przygotowanie przez projektanta indywidualnego projektu aranżacji mieszkania, bogaty wybór wysokiej klasy materiałów wykończeniowych uznanych producentów, jak np. Villeroy & Bosch, Duravit, czy Hansgrohe; meble kuchenne firmy Wellmann i BRW oraz sprzęt AGD Zanussi, Teka, Indestit; a także malowanie ścian; położenie podłóg, glazury i gresów; montaż drzwi, urządzeń sanitarnych i armatury oraz zabudowę kuchni wraz z montażem sprzętu AGD. Chociaż chodzi o meble i sprzęt raczej z wyższych półek, deweloper podkreśla raczej to, że dzięki podpisaniu umowy na mieszkanie pod klucz wykończenie będzie można sobie zafundować za pół ceny.

- Dla przykładu, koszt cennikowy Bianco to 1,4 tys. zł brutto za m kw., a cena promocyjna, jaką zapłaci nabywca, to 500 zł brutto za 1 m kw. Z kolei wykończenie mieszkania w pakiecie Platino to 1,99 tys. zł brutto za m kw, a jego cena promocyjna to 990 zł brutto za m kw. Zatem kompleksowe wykończenie i wyposażenie w meble kuchenne i sprzęt AGD mieszkania o powierzchni 50 m kw. to w pakiecie Bianco koszt zaledwie 25 tys. zł brutto - mówi Katarzyna Pastuszyńska-Kłos, specjalista ds. aranżacji wnętrz.

Pilotażowy program wykończenia mieszkań w IV etapie osiedla Nowa Rezydencja Królowej Marysieńki na Polach Wilanowskich uruchomiła też firma Robyg. Osiedle jest już gotowe, w siedmiu kamieniczkach powstało łącznie 106 mieszkań o powierzchni od 47 do 225 m kw. Część z nich można jeszcze kupić (kosztują od prawie 7 do 12 tys. zł za m kw.) - a do objętych programem wykończenia wprowadzić się nawet tuż po podpisaniu aktu notarialnego. Program obejmuje na razie pięć apartamentów, które zostaną kompleksowo wykończone, zgodnie z projektem dewelopera i przez zatrudnioną przez niego firmę. Nabywcom zostaną zaprezentowane gotowe już mieszkania. Przedstawiciele Robyga przekonują, że to ułatwi zdobycie kredytu na mieszkanie, bo banki niechętnie akceptują dziś wnioski o przyznanie dodatkowej kwoty na wykończenie lokalu.

- Większość ofert wykończenia pod klucz polega na tym, że dopiero po zakupie mieszkania rozpoczynają się prace w lokalu, na klientach spoczywa też ciężar wyboru projektu czy materiałów. Nasi klienci mogą wybrać najbardziej im odpowiadający spośród gotowych już apartamentów - wyjaśnia Agnieszka Senderowicz, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Robyg SA. Zapowiada "dyskretną elegancję, komfort i funkcjonalność". - Ponadto koszt wykończenia mieszkania ponoszony w ramach programu będzie zauważalnie niższy niż w przypadku klientów samodzielnie zatrudniających ekipę remontową i zakupujących niezbędne materiały - dodaje.

Mieszkania wykończone pod klucz od początku proponowała firma Orco w swojej inwestycji Feliz Residence przy ul. Drawskiej. Osiedle właśnie osiągnęło stan surowy zamknięty Ceny wykończonych mieszkań zaczynają się od 10,9 tys. zł brutto za metr kw. Teraz do lokali na parterze deweloper dorzuca gratis jeszcze ogródek (od 35 do 130 m kw.). Taka promocja potrwa do końca marca.

Deweloperzy zrobią wszystko by sprostać Twoim wymaganiom...

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX