UOKiK znów uderzył w deweloperów

Polski Związek Firm Deweloperskich zgrzeszył, wprowadzając konsumentów w błąd - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Jako pokutę zadała m.in. opublikowanie sentencji jej decyzji na jednej z pięciu pierwszych stron dwóch dzienników ogólnopolskich
Krasnodębska-Tomkiel w połowie grudnia nałożyła na potentata - J.W. Construction rekordową karę (1,7 mln zł) za nieliczenie się z prawami klientów. Teraz zarzuciła organizacji deweloperów wprowadzanie w błąd klientów. Według UOKiK związek sugerował na stronie internetowej, że jej katalog zasad umowy deweloperskiej będący częścią kodeksu dobrych praktyk uzyskał akceptację urzędu. Tymczasem jest to nieprawda. "Zabieg ten zwiększał wiarygodność oraz poziom zaufania konsumentów do tej regulacji i samych działań deweloperów zrzeszonych w związku" - wyjaśnia UOKiK.

- Jest faktem, że UOKiK zaakceptował nasz kodeks dobrych praktyk. Nigdy nie twierdziliśmy, że ta akceptacja dotyczy także zasad umowy deweloperskiej. Udowodnimy to w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów - ripostuje Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który podobnie jak J.W. Construction złożył odwołanie.