Wielkomiejski szyk Smyka

Budżet nie został jeszcze oszacowany, ale już mówi się, że koszt inwestycji przekroczy sto milionów euro. Rewitalizacja ulicy Brackiej rozpoczyna się od "Smyka", legendarnego domu handlowego, który w minionym ustroju uchodził za najbardziej kosmopolityczny budynek w Polsce.

Już na początku przyszłego roku Centrum Development & Investments chce zakończyć rozmowy z władzami miasta na temat inwestycji oraz uzyskać wszelkie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Podczas zorganizowanej konferencji prasowej CDI wraz z zespołem architektów AMC i RKW zaprezentowało projekt rewitalizacji, który według nich łączy w sobie najlepsze cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Historia CEDET - u

Projekt Centralnego Domu Towarowego autorstwa dwóch wybitnych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego powstał w 1948 roku. Twórcza wizja obu projektantów była polską odpowiedzią na wyzwania architektoniczne Europy. Realizacja projektu zajęła kolejne 4 lata. Budynek u zbiegu Brackiej i Alei Jerozolimskich wszedł na stałe do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Miał 6 kondygnacji oraz drugie, po staromiejskich, ruchome schody w mieście. Na dachu budynku otworzono restaurację na 400 osób, a na antresoli - kawiarnię na 200 miejsc, której taras wychodził na Aleje Jerozolimskie.

W połowie lat siedemdziesiątych popularny CEDET spalił się. Po trzech latach odbudowy centrum oddano go do użytku pod nazwą "Smyk". Obecnym właścicielem budynku jest firma Centrum Development & Investments Polska Sp. z o.o będąca współwłaścicielem między innymi stołecznych domów towarowych Wars & Sawa i Junior.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Nowe skrzydło na warszawskim broadwayu

Budowa inwestycji, która z całą pewnością pochłonie ponad sto milionów euro, rozpocznie się w 2010 r i, jak zapowiada CDI, koniec prac przewidziany jest na 2012 rok. Zaprojektowany przez znakomitych architektów CEDET w naturalny sposób uzupełni brakujący fragment śródmiejskiej zabudowy w obszarze ograniczonym ulicami Kruczą i Bracką oraz Alejami Jerozolimskimi. Dzięki temu odtworzona zostanie zachodnia pierzeja Brackiej, podkreślając wyjątkowość tej ulicy na mapie Warszawy i przywracając jej pierwotny, wielkomiejski charakter. Szykowne restauracje, słynne zakłady usługowe, markowe sklepy - w latach 30. ubiegłego wieku Bracka była prawdziwym salonem stolicy. Będąc częścią starego szlaku wiodącego z Mokotowa do Grzybowa, posiada jednocześnie wyjątkowy ukośny układ - doceniony przez wpisanie jej do rejestru stołecznych zabytków. CEDET, z witrynami sklepów uznanych marek, do których wejścia zaplanowano bezpośrednio od Brackiej, przywróci do życia tę część historycznej ulicy. Inwestycja będzie impulsem dla rozwoju ciekawego szlaku pieszego w Śródmieściu, łączącego się, poprzez miejsce zwane placykiem "pięciu ulic", z Chmielną - i dalej Pasażem Wiecha. Po rozbudowie powierzchnia całkowita budynku wyniesie 32 790 mkw. Ponad 50 procent powierzchni użytkowej zostanie przeznaczone na sklepy; pozostałą jej część stanowić będą biura.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.