Przegląd wydarzeń roku na rynku mieszkaniowym

Rok 2007 był przede wszystkim rokiem wyburzeń starej zabudowy pod nowe osiedla. Nabierały też tempa spektakularne inwestycje będące ofertą dla najbogatszych. Zaczęły się poza tym przygotowania do zagospodarowania na cele mieszkaniowe hektarów gruntów należących do Polskich Kolei Państwowych.
Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Wyczekiwany start Libeskinda

W maju rozpoczęła się rozbiórka galerii handlowej City Center przy Złotej, naprzeciwko Złotych Tarasów. Ze względu na bliskie sąsiedztwo domów mieszkalnych budynku nie wysadzono, lecz żmudnie demontowano z użyciem ciężkiego sprzętu. Gmach zniknął z powierzchni ziemi na jesieni. W grudniu inwestor - firma Orco - dostała pozwolenie na budowę w tym miejscu 192-metrowego apartamentowca zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda. Budowę zamierza rozpocząć w marcu, wieżowiec ma zostać oddany do użytku w 2010 r.

Coś trzeba wysadzić, żeby coś zbudować

Nieco ponad trzy sekundy - tyle trwało burzenie starego dziesięciopiętrowego biurowca firmy Bumar-Waryński przy ul. Kolejowej na Woli. Budynek został wysadzony w powietrze w lutym. Na siedmiohektarowej działce, na której stał, hiszpańska firma Pro-Urba zbuduje osiedle cztero-ośmiokondygnacyjnych domów. Ma tam łącznie być aż 1,3 tys. mieszkań. Domy wraz z otoczeniem projektuje renomowana pracownia JEMS Architekci. Budowa ma się zacząć w tym roku.

Elektrociepłownia zamienia się w osiedle apartamentowców

W grudniu rozpoczęła się sprzedaż mieszkań w luksusowym osiedlu Nowe Powiśle, które wyrośnie na gruntach zamkniętej Elektrociepłowni Powiśle. W dwóch budynkach zaprojektowanych przez pracownię Stefana Kuryłowicza znajdzie się ok. 300 apartamentów i penthouse'ów. Bliżej apartamentowca Dobra 54 zbudowanego przez Bouygues Immobillier powstanie sześciopiętrowy gmach na planie litery "E" (część od strony ul. Leszczyńskiej doklei się do ślepej ściany istniejącego apartamentowca), a bliżej Wisły - pięciopiętrowy dom podzielony na trzy części trzykondygnacyjnymi łącznikami. Z ostatniego piętra części sześciopiętrowej będzie widać zielony ogród na dachu BUW-u oraz Wisłę. Rzekę może jednak zasłonić planowane Centrum Nauki "Kopernik". To najdroższe apartamenty dostępne na rynku w 2007 r. - cena niektórych sięga 40 tys. zł za m. kw.

MDM przy Inflanckiej

W maju na terenie zlikwidowanej zajezdni przy Inflanckiej na Muranowie zaczęła się budowa wielkiego osiedla mieszkaniowego o monumentalnej architekturze nawiązującej do stylistyki warszawskiego modernizmu lat 30. i socrealizmu. Projekt opracowali architekci pod kierunkiem Marka Dunikowskiego na zlecenie Firmy Budimex Nieruchomości. Liczącą 2,3 ha działkę firma kupiła od miasta na licytacji w grudniu 2005 r. Zapłaciła za nią 116 mln zł. Będzie to zwarty kwartał skrywający wewnątrz zielony dziedziniec o powierzchni około hektara. Budynki będą mieć wysokość od siedmiu do dwunastu pięter, a w narożniku ulic Pokornej i Stawki powstanie wysoka na ok. 60 m 17-piętrowa wieża. To jeden z najciekawszych projektów mieszkaniowych rozpoczętych w ub. r. Niestety, o bardzo słonych cenach - metr mieszkania kosztuje od 10,7 do18,2 tys. zł. Osiedle pomieści ok. 750 mieszkań. Pierwsza faza osiedla (jej budowa zaczęła się w maju) będzie gotowa na przełomie 2008 i 2009 r., a cały kompleks - w 2010 r.

Mieszkania zamiast przemysłu

Boom budowlany sprawił, że w Warszawie zrobiło się krucho z pustymi działkami gotowymi pod zabudowę. Dlatego od Służewca Przemysłowego po Bielany wystartowały budowy osiedli na poprzemysłowych gruntach. Najbardziej widoczne było to chyba na Woli. Jednym z takich osiedli był kompleks Górczewska Park J.W. Construction - 12 bloków zaprojektowanych przez pracownię JEMS na terenie dawnej giełdy budowlanej pomiędzy ulicami Olbrachta a Górczewską, wzdłuż przyszłej trasy NS. Do sprzedaży działki pod budowę osiedli szykuje się także sąsiad J.W. Construction - Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa-Północ. W grudniu nawet ogłosił przetarg na swoje 13 hektarów, ale nie znalazł się (na razie?) deweloper gotowy wyłożyć ćwierć miliarda złotych za ten grunt. Przetarg po raz kolejny odwołały też zakłady PZL Wola, które za pięć hektarów u zbiegu ulic Sowińskiego i Człuchowskiej wyznaczyły cenę wywoławczą w wysokości 156 mln zł. Również ten teren posiada warunki zabudowy pozwalające na budowę mieszkań.

PKP staje się deweloperem

Latem kolejarze zawarli umowę z firmą deweloperską PKO Inwestycje. Przewiduje ona, że na 24 ha kolejowych gruntów pomiędzy ulicami Jana Kazimierza, Ordona i Gniewkowską będzie mogło powstać ogromne, kilkutysięczne osiedle pięcio- i sześciokondygnacyjnych bloków. Cały teren ma zostać zabudowany w ciągu ośmiu lat. Mieszkania będą mogły powstać na terenach wokół Dworca Zachodniego. W zamian za zbudowanie nowoczesnego dworca prywatni inwestorzy dostaną od kolejarzy sąsiednie grunty: 1,7 ha po południowej stronie torów przy pętli autobusowej, gdzie mógłby powstać biurowiec mieszczący w parterze kasy kolejowe z poczekalnią i cztery kolejne budynki oraz 46 ha po drugiej stronie torów, gdzie będzie można zbudować biura, hotele i apartamentowce. Na liście potencjalnych partnerów kolejarzy, która właśnie została zamknięta, są znani stołeczni deweloperzy, m.in. , oraz Eko-Park. PKP chce wyłonić partnera do połowy 2008 r. Przebudowa dworca ma się zacząć na przełomie 2009 i 2010 r. Nowy Zachodni ma być oddany do użytku przed piłkarskimi mistrzostwami w 2012 roku.