Domy wielorodzinne. Propozycje kameralnych osiedli deweloperskich

Paulina Hyła
22.04.2015 11:29
A A A

fot. domiporta.pl

Jeszcze do niedawna krajobraz polskich miast był jednoznacznie zdominowany nudnymi blokami z "wielkiej płyty", olbrzymimi "falowcami" i identycznymi "mrówkowcami". Dzisiaj powracają do łask kameralne osiedla i atrakcyjna zabudowa wielorodzinna, która przywraca miastu ludzką skalę. Funkcjonalne osiedla, przyjazne mieszkańcom i właściwie skomunikowane z centrum miasta, z dogodnym dostępem do terenów rekreacyjnych i bezpiecznym placem zabaw dla dzieci są dzisiaj w cenie. Jakie rozwiązania proponują deweloperzy, aby wyjść naprzeciw społecznym oczekiwaniom?

Spokój i wygoda

Pod hasłem „kameralne osiedla” kryje się szereg propozycji deweloperskich, od przystępnych budynków na obrzeżach wielkich miast po luksusowe apartamentowce w śródmieściu. Dostępny jest pełen wachlarz ofert: kawalerki o powierzchni 30 m2, ustawne mieszkania dla rodzin z dziećmi, jak i dwupoziomowe apartamenty przekraczające 100 m2.

Dla wszystkich kameralnych osiedli wspólnym mianownikiem jest układ zabudowy, na którą składa się zespół niewysokich (3-4 piętrowych) bloków mieszkalnych z wewnętrznym dziedzińcem, placem zabaw dla dzieci lub wspólnym terenem rekreacyjnym. Tego typu osiedla stają się coraz bardziej popularne na obrzeżach większych miast, jak we wrocławskiej Leśnicy czy Kiełczowie.

>>> ZOBACZ OFERTĘ KAMERALNEGO OSIEDLA W LEŚNICY <<<

Atrakcyjność kameralnych osiedli zapewnia architektura bloków mieszkalnych, których wysokość nie przekracza 4 pięter, zaś w obrębie jednego budynku zamieszkuje około 20-30 rodzin. Prywatność i spokój wiąże się niejednokrotnie z zamkniętym charakterem takich osiedli, całodobową ochroną i monitoringiem. Znajdziemy jednak także takie osiedla, które zachowują otwarty układ - dotyczy to w szczególności budynków uzupełniających starszą zabudowę w ukształtowanych dzielnicach dużych miast, a także na osiedlach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie łąk i lasów.

osiedle Nowy Wrocławfot. domiporta.pl

Okolica ma znaczenie

Odpowiednia lokalizacja zapewnia mieszkańcom nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także wnosi bezcenną wartość bezpośredniego kontaktu z naturą. Dla kameralnych osiedli niezbędne minimum stanowi wyciszony wewnętrzny dziedziniec z zielonym skwerem oraz placem zabaw dla dzieci. Jednak im dalej od miejskiego zgiełku tym lepiej: na skraju lasu czy blisko morza. Nie powinna zatem dziwić popularność kameralnej zabudowy w dużych nadmorskich miastach, takich jak Gdynia czy Sopot.

>>> ZOBACZ OFERTĘ SPRZEDAŻY MIESZKAŃ W ORŁOWIE W GDYNI <<<

Umożliwienie kontaktu z przyrodą staje się podstawowym standardem wymaganym we współczesnym mieszkalnictwie. Oferty deweloperskie obejmują sprzedaż mieszkań z dużymi balkonami i loggiami, obszernymi tarasami na dachu, jak i ogródkami przynależnymi do nieruchomości na parterze. Komfort wynikający z bliskości terenów zielonych nie może jednak negatywnie wpłynąć na dostęp do infrastruktury miejskiej: równorzędne znaczenie ma dobry dojazd do pracy, szkoły czy centrum miasta.

Miasteczko Wilanówfot. domiporta.pl

Rozwiązania kompleksowe

Współczesna idea kameralnych osiedli opiera się w dużej mierze na dokonaniach architektonicznych okresu międzywojennego, powstałych w ramach wdrażania spójnej polityki mieszkaniowej dla całego kraju. Przeważała w tym czasie opinia, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem są zespoły niskiej zabudowy blokowej w układach otwartych i półotwartych. W tym duchu w połowie XX wieku projektowane były warszawskie mieszkania na Żoliborzu, Pradze i Mokotowie. Idea ta powraca jak bumerang we współczesnym mieszkalnictwie.

>>> ZOBACZ OFERTĘ KAMERALNEGO OSIEDLA NA MOKOTOWIE <<<

Obecne na rynku oferty sprzedaży nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej kładą nacisk na wygodę i komfort wynikający z zamieszkania w zespole budynków o optymalnym zagęszczeniu zabudowy, w zielonym otoczeniu, z dostępem do niezbędnej infrastruktury. Niezbędny jest przy tym szeroki wybór lokali o nowoczesnym standardzie. Współczesny trend w światowym budownictwie mieszkaniowym to przede wszystkim tworzenie komfortowych warunków dla codziennego życia. Stąd coraz częściej poza podstawowymi udogodnieniami, takimi jak komórki lokatorskie czy parking podziemny, projektowane są przestrzenie usługowo-handlowe pozwalające autonomiczny rozwój osiedla i stworzenie kompleksowego środowiska do mieszkania.

Osiedla w dzielnicy Sołacz w Poznaniufot. domiporta.pl

Dobry sąsiad zawsze w cenie

Mieszkania w kameralnej zabudowie wielorodzinnej zdobywają coraz więcej zwolenników nie tylko ze względu na udogodnienia funkcjonalne i atrakcyjne projekty architektoniczne. Coraz istotniejsza staje się potrzeba tworzenia relacji międzyludzkich w miejscu zamieszkania. Przebywanie z innymi, integracja i poczucie przynależności do wspólnoty wpływa zarówno na naszą ocenę jakości życia, jak i poczucie bezpieczeństwa. Na wagę złota jest zaufana sąsiadka, do której zwrócimy się po symboliczną „szklankę mąki” i która zaopiekuje się naszym pupilem podczas nieco dłuższej nieobecności. Zaś funkcjonalne projektowanie osiedli o zróżnicowanym typie mieszkań sprzyja tworzeniu zintegrowanego i samowystarczalnego miejsca zamieszkania.

SZUKASZ MIESZKANIA ?  >>>SPRAWDŹ DOSTĘPNE OFERTY NA DOMIPORTA.PL <<<

Komentarze (2)
Zaloguj się
 • jar_i_mir

  Oceniono 5 razy 5

  A może by tak pokazać rzeczywisty wygląd a nie wizualizacje?

 • kixx

  Oceniono 9 razy 5

  przy okazji trzeba miec swiadmosc, ze tzw kameralne osiedle to czesto wybieg dewelopera.
  Tego okreslenia uzywa sie czesto w sytuacji,gdy osiedle lezy daleko od linii komunikacyjnych,miejskiej sieci CO, szkol,sklepow i przedszkoli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE