Czego unikać w mieszkaniach na wynajem

Trwałość, praktycyzm i estetyka - te elementy powinny cechować dobrze urządzone mieszkanie na wynajem. Pamiętaj, że poza lokalizacją i ceną, to właśnie wyposażenie i aranżacja mieszkania będą kluczowe z punktu widzenia potencjalnych najemców.

Urządzanie i wykańczanie mieszkania na wynajem nie musi wiązać się z wielkimi nakładami finansowymi. Na początku - zanim zabierzemy się do roboty - powinniśmy przede wszystkim określić do kogo adresujemy naszą ofertę i jakiej ceny oczekujemy. Jeśli nieruchomość  znajduje się w nowym budynku typu apartamentowiec, bądź np. w wyremontowanej kamienicy w ścisłym centrum miasta, możemy pokusić się o wyższą cenę najmu i zaadresowanie oferty do klienta bardziej prestiżowego. Musimy jednak pamiętać, że całość powinna współgrać z lokalizacją i wysokością czynszu.

Dlatego należy dobrze przemyśleć sprawę i podliczyć swoje możliwości finansowe. W sytuacji, gdy nie stać nas na urządzenie nieruchomości w wysokim standardzie, a mieszkanie ma ku temu potencjał (np. ze względu na świetną lokalizację, wysokiej klasy budynek itp.) lepiej pozostawić je nieumeblowane i czekać na najemcę, który sam taką nieruchomość wyposaży.

Takie rozwiązanie może mieć sens jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi długo czekać na zawarcie transakcji oraz, gdy celujemy w najemcę długoterminowego, bo tylko taki będzie gotowy inwestować w nieruchomość. Jeśli nie chcemy przestrzelić z wystrojem i wykończeniem mieszkania możemy też zastosować wariant inny -  wykończyć i wyposażyć mieszkanie wg konkretnych życzeń klienta, obwarowując to jednak odpowiednio wysokim czynszem i umową podpisaną na wystarczająco długi okres.

Musimy pamiętać, że czas oczekiwania na najemcę w takiej sytuacji będzie o wiele dłuższy.

Najszybciej wynajmują się mieszkania w segmencie popularnym,  wykończone i w miarę wyposażone, które pozwalają najemcy w krótkim czasie wprowadzić się i korzystać.

Wybierając standard wykończenia, o ile nie celujemy w segment "Premium", powinniśmy przede wszystkim kierować się trwałością materiałów, a nie ich ceną. Chodzi o to, by np. panele podłogowe były w miarę odporne na zarysowanie i wytrzymałe, tak, by w krótkim czasie nie musieć ich na nowo wymieniać. Podobnie ma się rzecz z innymi materiałami wykończeniowymi - płytkami, tapetami, farbami itp.

Pamiętajmy, że nasze mieszkanie na wynajem ma być produktem, który spełni oczekiwania jak największej grupy osób, przy jak najmniejszych, za to efektywnych, nakładach z naszej strony.

Ponieważ nie wiemy jakie są gusta potencjalnych klientów (chyba, że wykańczamy na konkretne zamówienie) unikajmy rozwiązań ekstrawaganckich, które po pierwsze: mogą być droższe, po drugie: mogą się nie spodobać osobom oglądającym naszą nieruchomość, po trzecie - mogą sprawiać kłopot przy odświeżaniu mieszkania, remoncie pod przyszły wynajem itp.

Dlatego zamiast malować ściany w krzykliwe kolory, wzory, czy też kłaść charakterystyczne, jaskrawe, wzorzyste tapety - lepiej pomalować mieszkanie na biało, ewentualnie w pastelowe, stonowane barwy. Dzięki temu możemy liczyć na to, że neutralna kolorystyka nie odstraszy zbyt wielu ludzi, a poza tym nie będzie problemu z jej przemalowaniem.

Oczywiście nie chodzi o to, by mieszkanie było pozbawione cech specyficznych, owych wabików, które działają na klientów. Z pewnością nie - ale musimy stosować je z umiarem i wyczuciem. Lepszym rozwiązaniem będzie jakiś atrakcyjny gadżet postawiony na stole, czy parapecie, niż krzykliwie pomalowana ściana. Jeśli nie czujemy się zbyt mocni w aranżacji wnętrza, możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm, których na rynku jest coraz więcej.

Kolejna sprawa to meble. Kwestia wyposażenia, na trudnym obecnie rynku najmu, stają się sprawą kluczową. Oczywiście nie sposób przewidzieć dokładnie (chyba, że mamy określone preferencje) jaki typ klienta do nas przyjdzie, ale jeśli np. mieszkanie znajduje się blisko uczelni, możemy na ślepo stawiać na studentów. Od rodzaju klienta zależy rodzaj i liczba mebli w mieszkaniu, przy czym standard wyposażenia stale rośnie.

Nieruchomość na wynajem musi mieć więc wykończoną kuchnię, ze zlewozmywakiem, baterią, kuchenką i lodówką. Podobnie rzecz ma się w łazience. W pokojach nie chodzi o wyposażenie ponadstandardowe, ale nie może zabrakną kanapy, szafy itp. W mieszkaniach studenckich powinny być biurka i oczywiście dostęp do Internetu. Jak już wspomnieliśmy - standard wyposażenia szybko się podnosi - coraz częściej wśród sprzętu AGD znajdują się również zmywarki, a w salonie stoi nowoczesny telewizor. Wyposażenie dla klienta 'premium" może być nawet w wersji "full", z zastawą stołową, sztućcami, obrusem, pościelą itp. Tego oczekują często firmy szukające mieszkań dla swoich pracowników. Oczywiście to wszystko za odpowiednim czynszem najmu.

Ważne, by - podobnie jak przy wykończeniu - meble w mieszkaniu były trwałe i nie stanowiły zlepka różnych starszych mebli wyciągniętych z piwnicy, od rodziny, znajomych itp. Lepiej w takiej sytuacji zainwestować choćby w najtańszy komplet nowych mebli, niż kompletować z różnych miejsc "graty". Dzięki dostarczeniu całych kompletów nasze mieszkanie będzie dużo atrakcyjniejsze wizualnie, a to podstawowa sprawa skutecznego najmu.

Copyright © Agora SA