Warszawa: rosną zielone biura

W końcową fazę wchodzi budowa pierwszych budynków parku biurowego Business Garden przy Żwirki i Wigury. Ta inwestycja konkuruje z rozrastającym się Wilanów Office Park położonym na południe od Miasteczka Wilanów.

- To projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Jest on odzwierciedleniem naszego długofalowego i innowatorskiego podejścia do realizowanych przez nas inwestycji. Wykorzystaliśmy w nim wiedzę i technologie, które pozwoliły nam z budynku biurowego uczynić coś więcej niż tylko przyjazne ludziom miejsce pracy - mówił w ubiegłym tygodniu Roger Andersson z firmy SwedeCenter podczas uroczystości zawieszenia wiechy na dwóch pierwszych budynkach kompleksu Business Garden.

Powstaje on na pięciohektarowej działce u zbiegu ulic 1 Sierpnia oraz Żwirki i Wigury. Kompleks będzie się składać z siedmiu budynków zaprojektowanych przez pracownię JSK Architekci. Zaoferuje w sumie 90 tys. m kw. powierzchni najmu. Oprócz biur będą tam punkty usługowe, restauracja, kafeterie oraz hotel z 200 pokojami. Powstające obecnie dwa budynki to biurowiec o powierzchni 17,5 tys. m kw. oraz hotel biznesowy z ośmiosalowym centrum konferencyjnym. Mają być gotowe jesienią tego roku.

W części podziemnej kompleksu Business Garden zaprojektowano ponad 1,5 tys. miejsc parkingowych, z czego 525 miejsc (w tym 130 dla gości) zostanie oddanych w ramach pierwszego etapu inwestycji. Również osoby dojeżdżające do pracy na rowerach będą miały możliwość parkowania w garażu. Do ich dyspozycji oddane zostaną szafki i prysznice umożliwiające odświeżenie się przed pracą.

Inwestor przekonuje, że Business Garden wyróżnia się wśród parków biznesowych tym, że oferuje małą gęstość i wysokość zabudowy oraz duży udział powierzchni biologicznie czynnych. SwedeCenter będzie ubiegać się o uzyskanie dla większości budynków w kompleksie certyfikatu LEED potwierdzającego energooszczędność i ekologiczność rozwiązań. Pomiędzy budynkami - co podkreśla inwestor - powstanie ogólnodostępny wewnętrzny park wraz ze sztucznym oczkiem wodnym i nieckami, które będą pełnić funkcję naturalnych zbiorników retencyjnych.

Zobacz biura do sprzedania na Domiporta.pl ?

Rolę zieleni podkreśla także Polnord, inwestor kompleksu biurowego Wilanów Office Park położonego na południe od Miasteczka Wilanów, po dwóch stronach planowanego łącznika do autostrady. Na powierzchni aż 17 hektarów ma powstać zespół 18 budynków, które zapewnią 140 tys. m kw. biur. Będzie mogło tam pracować według szacunków nawet 17 tys. osób.

Polnord zlecił przeprowadzenie badań mających na celu ustalenie, co jest istotne dla pracowników biurowych. Wyniki badania pokazują, że dla prawie 85 proc. z nich znaczenie ma miejsce, w którym spędzają ponad połowę swej dziennej aktywności. Co piąty z tej grupy mówi o biurze jak o swoim drugim domu. Respondenci skarżą się najczęściej na brak terenu zielonego okalającego biurowiec, w którym pracują. Uwagę na to zwraca aż 45 proc. ankietowanych. Drugim w kolejności wymienianym elementem, którego brakuje pracownikom, jest infrastruktura umożliwiająca aktywny wypoczynek na zewnątrz budynków, w których pracują. Prawie jedna trzecia z nich pragnie więc nie tylko wyjść z biura w czasie przerwy od pracy, ale w ruchu spędzać swój czas wolny. Ważny jest też przyjemny widok z okna. Marzy o nim ponad jedna czwarta ankietowanych.

- Zlecając badanie, chcieliśmy sprawdzić, czy nasz sposób myślenia o kompleksach biurowych jako miejscach przyjaznych pracownikom jest właściwy - tłumaczy wiceprezes Polnordu Michał Świerczyński. Jego zdaniem potrzebom dzisiejszych pracowników sprostać mogą jedynie office parki, takie jak Wilanów Office Park, które pełnią także funkcje socjalne i rekreacyjne.

- Przykłady zagraniczne, np. kompleks biurowy Cheswick Park na obrzeżach Londynu, pokazują, że to do tego typu kompleksów należy przyszłość w polskim budownictwie komercyjnym - dowodzi wiceprezes Polnordu. Połowę działki, na której zaplanowano wilanowski park biurowy, zajmie zieleń. - Chcemy zapewnić pracownikom Wilanów Office Park nowoczesną i przyjazną środowisku infrastrukturę użytkową ułatwiającą relaks na świeżym powietrzu. Stworzenie parkingu rowerowego nie będzie w tym przypadku naszym ostatnim słowem - obiecuje Świerczyński. Na razie w ramach Wilanów Office Park powstały dwa biurowce, których najemcami są firmy Asseco i Pol-Aqua. Trwa budowa trzeciego obiektu, którego część zajmie Polnord.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.