Pierwsza inwestycja Kulczyk Silverstein Properties

Spółka joint venture zawiązana przez miliardera Jana Kulczyka i nowojorskiego dewelopera Larry'ego Silversteina kupiła biurowiec Stratos w centrum Warszawy. Ta spółka prawdopodobnie zajmie się też przygotowaniami do budowy wieżowca u zbiegu Chmielnej i Miedzianej.
Spółka o nazwie Kulczyk Silverstein Properties (KSP) kupiła siedmiopiętrowy biurowiec Stratos Office Center przy ul. Ks. Skorupki, około sto metrów od ul. Marszałkowskiej. Sprzedającym był fundusz Pramerica Real Estate Investors, który był właścicielem budynku od pięciu lat, kiedy to kupił go od firmy Karimpol, która zbudowała go w 2000 r. Biurowiec ma 10,7 tys. m kw powierzchni biurowej. Jest w pełni wynajęty. jego atuty to m.in. centralna lokalizacja, trzykondygnacyjny podziemny parking na 170 miejsc oraz nowoczesna infrastruktura techniczna zawierająca podwyższane podłogi oraz 4-rurowe klimakonwektory systemu HVAC

- Stratos Office Center idealnie wpisuje się w strategię inwestycyjną obraną przez firmę polegającą na budowaniu portfolio z budynkami o dobrej strukturze najemców, centralnej lokalizacji oraz oferującą potencjał wzrostu wartości w średnim lub długim okresie eksploatacji. To pierwsza poważna transakcja spółki, a w planach mamy zakup kolejnych budynków klasy A w Warszawie, Pradze i potencjalnie w innych stolicach Europy Środkowo-Wschodniej - komentuje Edgar Rosenmayr, dyrektor zarządzający KSP.

- Transakcja dowodzi, iż polski rynek nieruchomościowy jest relatywnie silny i płynny - powiedział Dirk Ruppert, senior portfolio manager w firmie Pramerica Real Estate Investors. Kulczyk Silverstein Properties zapowiada, że w ciągu siedmiu lat może zainwestować w nieruchomości w Polsce nawet 500 mln euro.

Kulczyk Silverstein Properties (KSP) jest spółką joint venture pomiędzy Kulczyk Real Estate Holding (KREH) i Silverstein Properties, Inc. (SPI). Kulczyk Investments, spółka macierzysta spółki KREH, jest koncernem międzynarodowym, który koncentruje się na poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych na rozwijających się rynkach światowych. Firma założona przez dr. Jana Kulczyka inwestuje głównie w browarnictwo, paliwo i gaz, energię, infrastrukturę oraz nieruchomości, a jej aktywa netto sięgają 3 mld dolarów. Z kolei SPI to firma nowojorskiego miliardera Larry'ego Silversteina. Obecne portfolio firmy obejmuje 850 tys. metrów kwadratowych nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród planowanych inwestycji SPI są m.in. trzy nowe wieżowce na terenie po zburzonych w zamachach 11 września 2001 r. wieżach World Trade Center w Nowym Jorku.

Także w Warszawie Kulczyk Silverstein Properties chce budować wieżowiec. Chodzi o budynek, który miałby powstać u zbiegu Chmielnej i Miedzianej, tuż obok 88-metrowego budynku Warta Tower. Obie nieruchomości należą do spółek powiązanych z holdingiem Kulczyka. Początkowo miliarder chciał tu stawiać 260-metrowy drapacz chmur, ale gdy okazało się, że uniemożliwia to strefa ochronna wokół lotniska, zaczął starania o zgody dla budynku o połowę niższego.

- Prawdopodobnie ten budynek przejdzie do naszego portfela, choć nie jest to jeszcze przesądzone - mówi Piotr Krawczyński, dyrektor zarządzający i członek zarządu Kulczyk Silverstein Properties. - Trwają przygotowania do tej inwestycji, mamy już warunki zabudowy, dosyć intensywnie przygotowujemy się do fazy projektowej. Zakładamy, że jego budowa mogłaby się rozpocząć w 2013 r. - liczy.

Trawa na dachu? Takich projektów jest coraz więcej! >>
Kliknij, by obejrzeć galerię