Wynajem

 • Inwestycja w mieszkanie na wynajem lepsza niż w lokaty

  Drugi kwartał 2013 kończy się lepszymi wynikami sprzedaży mieszkań niż początek roku. Oprócz indywidualnych klientów, na rynku znowu pojawili się inwestorzy traktujący zakup mieszkania jako inwestycję pod wynajem. Pomimo, że w największych miastach Polski podaż lokali do wynajęcia jest duża, to w obecnej sytuacji niskich stóp procentowych wynajem przynosi większy zysk niż lokaty bankowe.

  Małgorzata Bartek, Analityk Rynku WGN
 • Powierzchnie biurowe na Śląsku

  Dla zobrazowania stanu powierzchni biurowych na Śląsku analitycy porównali sytuację w dwóch miastach - w Katowicach i w Chorzowie.

  Małgorzata Bartek, Dział Analiz WGN
 • Wynajem wakacyjny - czego szukają Polacy?

  Dla tych, którzy cenią sobie wczasy organizowane na własną rękę, apartamenty wakacyjne są alternatywą wygodniejszą niż hotel. Ile kosztują, jak są wyposażone i gdzie są te, najczęściej wybierane przez Polaków?

  Michał Świech
 • Czy najem okazjonalny może być okazją?

  Najem w założeniu stanowi elastyczną formę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Od momentu, gdy rynek nieruchomości został uwolniony spod państwowej reglamentacji, wzrosła (i rośnie nadal) liczba mieszkań, które nie muszą zaspokajać osobistych potrzeb właścicieli, a były budowane bądź kupowane właśnie z przeznaczeniem na wynajem.

  Grzegorz Dobrowolski, Ekspert Polskiej Federacja Rynku Nieruchomości
 • Pod jednym dachem z wynajmującym

  Mieszkanie na stancji kojarzy się głównie z pokoikiem u starszej pani, kontrolującej nocne powroty. Jednak wynajem piętra czy pokoju w miejscu, gdzie mieszka wynajmujący, zyskuje na popularności także wśród osób, które studia mają dawno za sobą. Podpowiadamy, co należy wiedzieć zanim zamieszkamy pod jednym dachem z właścicielem nieruchomości.

  Milena Hernik
 • Wynajem lepszy niż depozyty czy obligacje

  Obniżki stóp procentowych i malejąca inflacja zbijają oprocentowanie lokat i obligacji skarbowych. Bardziej od nich opłacalna jest teraz inwestycja w mieszkanie na wynajem.

  Raport Domiporta pl i Open Finance, 22.02.2013 r. Bernard Waszczyk, Open Finance
 • Wynajem - niektóre aspekty rynku

  Rynek wynajmów ma się całkiem nieźle, a zainteresowanie wynajmem nie będzie słabło tak długo, jak długo banki utrzymają surowe kryteria udzielania kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości.

  PFRN
 • Jakie lokum w czasie ferii?

  Jakie lokum w czasie ferii?

  Mniej zamożni turyści preferują kwatery prywatne, zaś ci z grubo wypchanym portfelem - luksusowe hotele lub pensjonaty. Ale jest też i trzecia opcja - tzw. apartamenty wakacyjne

  Marek Wielgo
 • Czego nie zobaczymy w ogłoszeniu o wynajmie?

  Oglądanie mieszkania na wynajem jest świetną okazją do zweryfikowania stanu opisanego w ogłoszeniu. Podczas takich oględzin niewskazany jest pośpiech, przeciwnie warto wytężyć wzrok i słuch, aby znaleźć ewentualne ukryte wady mieszkania.

  Milena Hernik, red. O.B.
 • Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

  Jeśli chcemy wynająć mieszkanie na długo, nie inwestujmy w efektowne acz prowizoryczne rozwiązania, a skupmy się na tym, żeby wykończenie było trwałe i praktyczne. Poniżej przedstawiamy przydatnych kilka wskazówek dla wynajmujących.

  Milena Hernik, red. O.B.
 • Gdzie warto wynająć mieszkanie?

  Deweloperzy i inwestorzy zwykli mawiać, że są trzy czynniki wpływające na sukces na rynku nieruchomości: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. A ponieważ obecnie sytuacja na rynku wynajmu nie jest najlepsza, podpowiemy, gdzie wynająć, i gdzie kupić na wynajem.

  Milena Hernik
 • Dodatkowe koszty - na co uważać podczas wynajmu?

  Nie dajmy się zwieść pięknemu wnętrzu i atrakcyjnym stawkom czynszu, dopóki nie przyjrzymy się realnym wydatkom za dany lokal. Poniżej podpowiemy, jakie opłaty należy zweryfikować przed podjęciem decyzji o wynajmie mieszkania, żeby nie narażać swojego portfela na nieplanowane wydatki.

  Milena Hernik
 • Wynajem mieszkania na ferie zimowe

  Wynajem mieszkania na wyjazd narciarski to koszt od 1 tys. do 3 tys. zł za tydzień. Gdzie i ile konkretnie kosztują takie lokale?

  Michał Świech
 • Sytuacja na rynku wynajmu

  Rynek wynajmu w III kwartale 2012, podobnie, jak co roku ożywia się. Już pod koniec wakacji rozpoczyna się szturm studentów zjeżdżających do Warszawy i zainteresowanych wynajęciem własnego kąta. Pojawiają się również osoby przyjeżdżające do stolicy w celu znalezienia pracy, lub takie, które już wiedzą, że będą tu pracować.

  Joanna Lebiedź - Rzecznik prasowy PFRN, red. O.B.
 • Wynajem mieszkania przez agencję

  Każdy w swoich poszukiwaniach mieszkania prędzej czy później stanie przed wyborem - bezpośrednio czy z agencją? Wybór ten pozostawimy jednak uznaniu naszych czytelników, a zamiast tego pokażemy, że na takiej współpracy można skorzystać i warto nauczyć się jak współpracować, żeby korzystnie wynająć mieszkanie.

  Milena Hernik
 • Kupić mieszkanie, czy je nająć?

  Najprawdopodobniej ogromna większość Polaków traktuje najem jako przykrą konieczność, więc gdy tylko może sobie na to pozwolić, kupuje mieszkania za kredyt. Okazuje się, że nie w każdym przypadku ma to sens

  Marek Wielgo
 • Wynajem coraz bardziej opłacalny

  Ceny mieszkań spadają, a stawki żądane przez wynajmujących trzymają poziom. W efekcie wskaźnik średniej rentowności wynajmu mieszkań po wrześniu wzrósł do 4,6 proc. Statystycznie jest więc teraz wyraźnie korzystniejszy od bankowej lokaty.

  Raport Domiporta pl i Open Finance, 19.10.2012 r. Bernard Waszczyk, Open Finance
 • Podpisanie protokółu zdawczo - odbiorczego lokalu

  "Wynajmowaliśmy mieszkanie i po rozwiązaniu umowy najmu rozliczyliśmy się z właścicielem z kaucji, którą wliczyliśmy w poczet ostatnich wpłat za czynsz. Niestety już od 2,5 miesiąca nie mogę doprosić się podpisania protokołu zdawczo- odbiorczego lokalu. Czy jest jakiś na to określony czas, po którym mogę stwierdzić, że jesteśmy rozliczeni i najemca nie ma prawa dochodzić roszczeń co do stanu lokalu?"

  Odpowiada Joanna Siekaczyńska - aplikant radcowski, Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzaty Sobol
 • Wynajem mieszkania gminie? W Polsce się nie opłaca

  Czy możliwe jest stworzenie systemu budownictwa czynszowego w Polsce przy wsparciu indywidualnych inwestorów? Absolutnie tak. Pokazuje to dobitnie przykład Wielkiej Brytanii. Tam dla wielu inwestorów prywatnych wynajmowanie swoich mieszkań lokatorom otrzymującym dofinansowanie z Local Housing Allowance (polskim odpowiednikiem są dodatki mieszkaniowe przyznawane przez władze gminne) jest bardziej opłacalne niż wynajęcie ich na wolnym rynku.

  Robert Kuliga, Mieszkanicznik
 • Najem okazjonalny - nadzieja dla wynajmujących

  Od momentu, gdy rynek nieruchomości został uwolniony spod państwowej reglamentacji, wzrosła (i rośnie nadal) liczba mieszkań, które były budowane bądź kupowane właśnie z przeznaczeniem na wynajem.

  Grzegorz Dobrowolski, Ekspert Polskiej Federacja Rynku Nieruchomości, red. O.B.