Prawo budowlane

 • Co z projektem ustawy o ochronie praw lokatorów?

  Co z projektem ustawy o ochronie praw lokatorów?

  Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Stanowisko odnośnie projektu zgłosiło 18 podmiotów, w tym Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

 • Zmiany w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym

  Rząd szykuje zmiany w prawie budowlanym. Miejsce wielokrotnie nowelizowanej ustawy prawo budowlane ma zastąpić kodeks budowlany o randze ustawowej.

 • Czy nadejdą zmiany w czynszówkach? Rząd przygotowuje zmiany w ustawie

  Przygotowywane przez rząd zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów dotkną miliony rodzin w naszym kraju. Wiele z nich może się poczuć zagrożonych. Jednak prawdopodobnie większość zatrze ręce z radości. Z naszego informatora dowiesz się, do której grupy możesz się zaliczyć

 • Zwrot VAT za materiały budowlane

  Zwrot VAT za materiały budowlane

  Chcesz otrzymać zwrot podatku VAT za materiały budowlane? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się wszystkiego: jak, gdzie, kiedy. I nie martw się, jeśli nie zdążyłeś tego zrobić do końca kwietnia. Ten podatek możesz rozliczać przez cały rok.

 • Ustawa deregulacyjna: jakie zmiany w zawodzie pośrednika

  Ustawa deregulacyjna: jakie zmiany w zawodzie pośrednika

  Resort sprawiedliwości przedstawił projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (potocznie zwanej "deregulacyjną"). Projekt zakłada w pierwszej kolejności uwolnienie 49 zawodów, wśród których znalazły się profesje związane z branżą nieruchomości, czyli pośrednik, zarządca i rzeczoznawca. Jak proponowane zmiany oceniają prawnicy?

 • Nieruchomość (nie) dla cudzoziemca

  Nieruchomość (nie) dla cudzoziemca

  Cudzoziemiec może mieć problem z kupnem domu w Alpach. Szwajcarzy zadecydowali w referendum o zaostrzeniu regulacji na rynku nieruchomości. W innych krajach bywa podobnie. Jak i gdzie?

 • Podatek za dom i mieszkanie pójdzie mocno w górę?

  Nawet sześciokrotnie mógłby wzrosnąć podatek od nieruchomości płacony przez właścicieli domów i mieszkań, gdyby w życie weszły propozycje, nad którymi pracują eksperci z Kancelarii Prezydenta.

 • Ustawa deweloperska - nowa rzeczywistość dla kupujących

  Ustawa deweloperska - nowa rzeczywistość dla kupujących

  Nawet zakup dziury w ziemi od dewelopera ma być bezpieczniejszy. Wszystko dzięki ustawie deweloperskiej, która mocno kontroluje postępy na budowach i strzeże pieniędzy klientów. Już 29 kwietnia wchodzi w życie tzw. ustawa deweloperska, która ma zapewniać większe bezpieczeństwo kupującym nieruchomość. Co powinni wiedzieć ci, którzy zamierzają kupić mieszkanie już w nowej rzeczywistości?

 • Jak zalegalizować samowolę budowlaną ?

  Jedną z podstawowych reguł prawa budowlanego jest zasada, że wszelkie roboty budowlane, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie wskazanych, mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.

 • Co to jest opłata adiacencka ?

  Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości, podziału i scalenia nieruchomości bądź budowy urządzeń infrastruktury technicznej.

 • Chcesz budować dom? Wystarczy, że zgłosisz

  Chcesz budować dom? Wystarczy, że zgłosisz

  Tak radykalne ograniczenie władzy urzędników w kwestiach dotyczących inwestycji budowlanych obiecuje już czwarty rząd. Najbliższe miesiące pokażą, czy i tym razem tylko na obietnicy się skończy

 • Ustawa deregulacyjna: zmiany w zawodzie zarządcy i rzeczoznawcy

  Ustawa deregulacyjna: zmiany w zawodzie zarządcy i rzeczoznawcy

  Zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową, której wykonywanie jest uzależnione od posiadania licencji - podobnie jak w przypadku pośrednika w obrocie nieruchomościami czy rzeczoznawcy. Reglamentacja tych zawodów wynika z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Określa ona niezbędne kryteria, jakie musi spełnić kandydat aby uzyskać licencję zawodową.

 • Najem - uważaj na pułapki w umowie

  Najem - uważaj na pułapki w umowie

  Najem lokali to w dużych miastach jedna z najbardziej rozpowszechnionych instytucji na rynku nieruchomości. Wynajmujący jak i najemca mogą swobodnie kształtować stosunek najmu, ale nie mogą wykraczać poza ramy prawne. Każda ze stron ma określone przepisami prawa i obowiązki, które ściśle reguluje kodeks cywilny oraz ustawa.

 • Program "Rodzina na Swoim" coraz trudniej dostępny

  Myślisz o kupnie mieszkania na kredyt, w którego spłacie pomaga państwo w ramach programu "Rodzina na swoim"? W Warszawie nie będzie łatwo takie znaleźć. Trochę więcej może ich być m.in. w Poznaniu i we Wrocławiu

 • Ziemia w spadku? Zadbaj o prawa spadkobierców

  Twoje własnościowe mieszkanie lub dom przejmą kiedyś spadkobiercy, tego możesz być pewien. A ziemię? Niestety, mogą ją stracić, gdy wygaśnie użytkowanie wieczyste. Czy można temu zapobiec?

 • Zamień mieszkanie na mniejsze. To się opłaca!

  Kredyt z odwróconą hipoteką lub dożywotnia renta nie są dobrym interesem dla seniora, który klepie biedę, choć ma dom albo mieszkanie warte setki tysięcy złotych. Sprawdźmy alternatywne rozwiązanie, jakim jest jego zamiana na lokum mniejsze, a więc i dużo tańsze w utrzymaniu.

 • Odwrócona hipoteka czy dożywotnia renta - co lepsze dla emeryta?

  Wygląda na to, że prace rządu nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym cechuje słomiany zapał. Jaki wybór mają w tej sytuacji emeryci, którzy posiadając nieruchomość wartą nieraz setki tysięcy złotych, ledwie wiążą koniec z końcem? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie

 • Użytkowanie wieczyste: opłata może być niższa!

  Od kilku lat ogromne emocje towarzyszą podwyżkom opłaty za użytkowanie wieczyste gminnego lub państwowego gruntu. W środę radziliśmy w ?Gazecie?, jak się od tej drakońskiej opłaty uwolnić, a dziś - jak walczyć o jej obniżenie

 • Umowa przedwstępna przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

  Choć pod wieloma względami zakup nieruchomości na rynku wtórnym jest czynnością obarczoną mniejszym ryzykiem i o wiele mniej skomplikowaną niż analogiczny zakup na rynku pierwotnym, to jednak musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Chodzi o sporządzenie takiej umowy, która maksymalnie zabezpieczy nasze interesy. Ważne jest także zweryfikowanie stanu prawnego kupowanej nieruchomości.

 • Zamiana użytkowania wieczystego we własność

  Użytkownikom wieczystym gminnych i państwowych gruntów zostało dziesięć dni na uregulowanie często niemałej opłaty z tego tytułu za 2012 rok. Są dwa sposoby, by się jej pozbyć - to przekształcenie użytkowania wieczystego we własność albo wykupienie gruntu. Niestety, nie zawsze to jest możliwe