Kredyty

 • Ranking kredytów hipotecznych - czerwiec 2013

  Wybór kredytu hipotecznego wiążę się z analizą szerokiej gamy ofert licznych banków. Wiele z nich proponuje dodatkowo różnego typu promocje pozwalające obniżyć koszty finansowania zakupu mieszkania. Dla ułatwienia optymalnego wyboru sprawdziliśmy, które banki mają w tym miesiącu najkorzystniejsze propozycje.

  Gabriela Drzymalska, Comperia.pl
 • Finansowanie "dziury w ziemi"

  Marża, prowizja, ubezpieczenia i zdolność kredytowa - oto główne parametry porównywane przy wyborze banku i kredytu hipotecznego. Jednak kupując mieszkanie od dewelopera ważnym czynnikiem, wpływającym na ofertę kredytu, jest również stan zaawansowania inwestycji. Tylko część banków jest skłonna finansować zakup tzw. "dziury w zmieni".

  Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus
 • Zadłużone lokale - jak wygląda sytuacja na rynku?

  Większość nieruchomości znajdujących się obecnie w obrocie to lokale zadłużone. Najczęściej zadłużeniem tym jest zaciągnięty na poczet ich zakupu bankowy kredyt hipoteczny. Kupując je, należy dochować należytej staranności w procedowaniu, upewnić się, że bank zbywcy wykreśli hipotekę i sprawdzić, czy zaistnieją jakiekolwiek dodatkowe warunki postawione przez bank, a niezbędne do ?oddłużenia? nabywanej nieruchomości.

  Joanna Labiedź, Rzecznik prasowy PFRN
 • Ranking kredytów hipotecznych - maj 2013

  W dzisiejszych czasach, gdy oferty banków są coraz bogatsze, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się wyjątkowo trudna. By ułatwić właściwe jej podjęcie sprawdziliśmy, które banki mają aktualnie najlepsze propozycje.

  Gabriela Drzymalska. comperia.pl
 • Kredyt - z wkładem własnym czy bez?

  Kredyty bez wkładu własnego są nadal dostępne w ofertach banków, ale czy są one opłacalne dla klientów?

  Michał Krajkowski, główny analityk, Dom Kredytowy Notus
 • Kredyt złotówkowy tańszy niż walutowy?

  Po kolejnym obniżeniu stóp procentowych - podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 3%. Tym samym spadła też wartość wskaźników WIBOR stosowanych przez banki, co bezpośrednio wpływa na obniżenie rat kredytów złotówkowych, zarówno tych aktywnych jak i nowoudzielonych.

  Tomasz Muzyka, Analityk WGN
 • Mniej kredytów i dłużej na nie czekamy

  Kredyt hipoteczny w tydzień? W teorii to możliwe, ale w praktyce czas oczekiwania na przyznanie pieniędzy to średnio 38 dni. Mimo, że z powodu spadku akcji kredytowej banki mają do rozpatrzenia mniej wniosków o kredyt, to czas ich analizy wcale nie uległ skróceniu, a nawet wydłużył się o 5-7 dni w porównaniu z zeszłym rokiem.

  Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus
 • Kiedy można stracić dopłaty do kredytu "Rodzina na Swoim"?

  Zakończony wraz z końcem zeszłego roku rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych cieszył się wśród Polaków dużą popularnością. Mimo, że kredyty w ramach programu nie są już przyznawane, osoby które skorzystały z pomocy państwa muszą pamiętać, że dopłaty mogą zostać odebrane!

  Gabriela Drzymalska, Comperia.pl
 • Ranking pożyczek hipotecznych

  Bank nie chce Ci pożyczyć większej kwoty, bo nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Nigdy nie korzystałeś z kredytu i nie masz historii? Masz za to nieruchomość, która może być zabezpieczeniem? Może warto zastanowić się zatem nad pożyczką hipoteczną na dowolny cel?

  Jakub Tomaszewski
 • Kupno mieszkania obciążonego kredytem

  Zakup mieszkania to żmudny proces, który wymaga od kupującego podjęcia wielu ważnych decyzji. Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto zatem dobrze się do tego przygotować i dokładnie sprawdzić wymarzone lokum. Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) coraz częściej zdarza się sytuacja, gdy mieszkanie, które chcemy kupić jest już obciążone kredytem. Co wtedy?

  Agata Zarębska
 • Kredyt hipoteczny- informacje podstawowe

  Pomimo spadku cen nieruchomości w Polsce w wyniku kryzysu gospodarczego, są one nadal bardzo wysokie w stosunku do osiąganych zarobków mieszkańców Polski (w szczególności w dużych aglomeracjach). W związku z powyższym duża część osób decydująca się na zakup nieruchomości korzysta z kredytu hipotecznego.

  Marcin Zadrożny, Aplikant adwokacki, HILLS LTS S.A.
 • Bez oszczędzania, bez kredytów na mieszkania

  Bez oszczędzania, bez kredytów na mieszkania

  Najpewniej od przyszłego roku banki nie będą mogły udzielić kredytu na zakup mieszkania temu, kto nie jest w stanie częściowo go sfinansować. Konieczny jest więc program, który zmobilizuje Polaków do oszczędzania.

  Marek Wielgo
 • Kwiecień na rynku kredytów hipotecznych

  Tegoroczny kwiecień niesie ze sobą zmęczenie przedłużającą się zimową aurą oraz mieszane nastroje na rynku kredytów hipotecznych. Wiosenny powiew optymizmu spowodowany marcową obniżką przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych osłabiły wydłużone w kwietniu czasy procesowe i podwyżki marż. Jak zatem prezentują się banki w swojej kwietniowej odsłonie?

  Michał Wojtowicz, Salomon Finance
 • Lekka poprawa sprzedaży na rynku mieszkaniowym

  Początek bieżącego roku przyniósł lekką poprawę wyników sprzedaży mieszkań na polskim rynku nieruchomości. Wzrost popytu nie był jednak na tyle silny, by zmienić znacząco proporcje pomiędzy popytem a podażą - w styczniu na jedną ofertę kupna przypadało 20 ofert sprzedaży mieszkań, natomiast w marcu było ich już 18.

  Małgorzata Bartek, WGN Nieruchomości
 • Wzajemne oczekiwania w kwestii kredytu hipotecznego

  Któremu z młodych ludzi nie marzy się własne "M"? Który z nich nie myśli o tym, jak zdobyć środki na swoje cztery kąty? Niewielu może jednak liczyć na jakiekolwiek wsparcie, dlatego prędzej czy później zaczynają się oni rozglądać za kredytem hipotecznym.

  Jakub Tomaszewski, Comperia.pl, red. O.B.
 • Niespodziewanie duża obniżka stóp procentowych

  Stopy procentowe NBP zostały obniżone już po raz piąty i tym razem aż o 0,5 pkt. proc. Ponownie spadną więc raty kredytów hipotecznych. Z wyliczeń Expandera wynika, że już teraz są o ok. 270 zł niższe niż 6 miesięcy temu. Łatwiej będzie też uzyskać kredyt, gdyż niższa rata to wyższa zdolność kredytowa. Jeszcze bardziej niezadowoleni będą natomiast oszczędzający na lokatach bankowych.

  Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander, www.expander.pl
 • Spadki cen mieszkań - co oznaczają dla osób zadłużonych?

  Kiedy obniża się wartość nieruchomości, bank może zażądać od klientów z kredytem hipotecznym np. wykupienia dodatkowego ubezpieczenia albo wpłacenia kaucji na rachunek. Czy w tym roku klienci mają większe powody do obaw?

  Jolanta Nowak-Korucu
 • Mieszkania pod Warszawą coraz bardziej popularne

  Z danych zebranych przez firmę Emmerson wynika, że coraz mniejszy udział w puli kredytów mieszkaniowych mają te zaciągane na nieruchomości w Warszawie. Ludzie szukający mieszkań coraz chętniej kupują je w mniejszych miejscowościach.

  mpw
 • Nadchodzi odwilż w kredytach?

  Po bardzo słabych wynikach na rynku kredytów hipotecznych odnotowanych w zeszłym roku również obecny nie zapowiada się lepiej.

  Emmerson S.A, red. O.B.