Wyniki budownictwa mieszkaniowego w I kwartale 2024 roku według danych GUS

W okresie od stycznia do marca 2024 roku oddano do użytku mniej mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak podaje GUS, "według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2024 roku oddano do użytkowania 48,8 tys. mieszkań, tj. 11,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku". W samym tylko marcu 2024 roku do użytku oddano 17 947 mieszkań, co oznacza spadek o 12,4% r/r. 

 

Deweloperzy przekazali do eksploatacji 29,4 tys. mieszkań – o 4,0% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 18,2 tys. mieszkań, tj. o 22,5% mniej. Łącznie te dwie formy budownictwa odpowiadały za 97,8% wszystkich oddanych mieszkań. Pozostałe 1,1 tys. mieszkań wybudowano w ramach budownictwa spółdzielczego, komunalnego, społecznego czynszowego i zakładowego.

 

"Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 4,5 mln m2, czyli o 15,6% mniej niż przed rokiem, a jej przeciętna wartość dla 1 mieszkania ukształtowała się na poziomie 91,3 m2" - czytamy w komunikacie GUS.
 

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Optymistycznie wyglądają za to dane dotyczące liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W I kwartale 2024 roku było to aż 69,0 tys. mieszkań, czyli o imponujące 32,8% więcej niż przed rokiem. 

 

"Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (50,0 tys., wzrost o 44,6% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (17,6 tys., wzrost o 12,7%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,9% ogółu mieszkań" - informuje GUS.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto

Znacząco wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2024 r. Według danych GUS było to 60,1 tys. mieszkań, tj. o 55,8% więcej niż przed rokiem. 

 

"Deweloperzy rozpoczęli budowę 42,0 tys. mieszkań (o 79,3% więcej), a inwestorzy indywidualni 17,0 tys. (o 16,1% więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,2% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1,1 tys. mieszkań" - podaje GUS.

 

Szacunki GUS wskazują także, że na koniec marca 2024 roku w budowie pozostawało 812,2 tys. mieszkań, tj. o 0,5% mniej niż w analogicznym miesiącu 2023 r. 

 

Regionalne zróżnicowanie wyników budownictwa

 

W pierwszym kwartale 2024 r. najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim. Dla tych trzech kategorii liczby wyniosły odpowiednio: 9,6 tys., 11,3 tys. i 14,9 tys. mieszkań. 

 

Wysokie wyniki zanotowano także w województwach: dolnośląskim (4,2 tys., 6,4 tys. i 6,3 tys.), małopolskim (5,3 tys., 5,3 tys. i 6,2 tys.) oraz wielkopolskim (4,1 tys., 5,1 tys. i 6,4 tys.).

 

Natomiast najniższe wartości nowych mieszkań odnotowano w województwach: opolskim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim. W żadnym z tych regionów liczba mieszkań oddanych, rozpoczętych czy tych z pozwoleniem na budowę nie przekroczyła 1000 sztuk w I kwartale 2024 r.

 

Perspektywy na kolejne miesiące

 

Pomimo spadku liczby mieszkań oddanych do użytku na początku 2024 roku, rekordowy wzrost liczby pozwoleń budowlanych i rozpoczętych budów zapowiada ożywienie w kolejnych kwartałach. Deweloperzy i inwestorzy indywidualni wciąż utrzymują wysoką aktywność, odpowiadając na niesłabnący popyt na nowe lokale mieszkalne. 

 

Jednocześnie należy pamiętać, że sektor budowlany mierzy się z wieloma wyzwaniami - rosnącymi kosztami materiałów i robocizny, niedoborami siły roboczej oraz zmieniającymi się regulacjami. Sytuacja gospodarcza, poziom stóp procentowych i dostępność kredytów hipotecznych będą miały istotny wpływ na wyniki budownictwa mieszkaniowego w kolejnych miesiącach 2024 roku. Potrzebna jest stabilizacja otoczenia, aby deweloperzy i inwestorzy mogli z powodzeniem finalizować rozpoczęte projekty.