Wrócimy do państwowej budowy bloków z płyt? PRL bis? Powstanie prototyp, a o reszcie zdecydują samorządy

W złotym okresie PRL-u władza centralna stawiała na bloki mieszkalne z tzw. wielkiej płyty. Technologia ta była wówczas już przestarzała, ale za to szybko dostarczała na rynek tysiące mieszkań. Dzięki niej powstawały całe osiedla. Do dziś, według szacunków, w blokach z wielkiej płyty mieszka 8 milionów Polaków. Czas wznowić ten pomysł, ale wykorzystać do tego technologię z XXI wieku. 

Nowoczesne budownictwo modułowe z czasów PRL-u czerpie zaledwie pomysł. Cała reszta jest wynikiem prac nad nowoczesnym budownictwem pasywnym (sposób budowania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji) i ekologicznym. Pierwsze, pokazowe osiedle, wykonane na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ma powstać Mysłowicach.  

Modułowy prototyp

Celem powstania tej inwestycji jest przetestowanie w praktyce, czy istotnie budownictwo sprawdza się w praktyce. Osiedle, które powstanie w Mysłowicach przy ulicy Karola Miarki, ma być również miejscem pokazowym. Osiedle będą mogli oceniać i zwiedzać przedstawiciele np. samorządów. 

 

Za projekt odpowiada zespół naukowców, projektantów i technologów skupionych wokół konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M. Zespół został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jeżeli całe osiedle powstanie bez problemów, może się stać nawet modelem do wdrożenia w całym kraju. 

Osiedle modelowe

W ramach prototypu powstanie czterokondygnacyjny budynek mający łącznie 27 mieszkań o metrażach od 45 do 60 metrów kwadratowych. Całość składać się będzie z przygotowanych w fabryce modułów, które ekipa ma łączyć już na miejscu. Ma ich powstać łącznie 56 i będą one stanowić ponad 90 proc. kubatury budynku. 

 

Same moduły powstaną w polskiej fabryce DMDmodular, a ich konstrukcja ma być oparta na stalowych profilach, to tzw. elementy konstrukcyjne. Cały montaż ma potrwać zaledwie trzy miesiące, a prace rozpocząć się mają już w pierwszym kwartale 2023 roku. Koszt inwestycji to ok. 17 mln złotych. 

Pomysł budownictwa modułowego nie jest nowy i od dawna był on brany pod uwagę przez władze centralne czy samorządy. Partia Polska 2050 np. proponuje, by w każdym województwie znajdowały się fabryki tworzące tanie budynki mieszkalne dla obywateli. Być może jest to droga, którą samorządy będą kroczyć już od przyszłego roku. 

 

Zdjęcie główne: Materiały prasowe