W Beskidach ma powstać nowe schronisko, ale mieszkańcy protestują. "To projekty hoteli"

Beskidy to rejon, często zupełnie dziki i wspaniały do pieszych podróży. Nic więc dziwnego, że często jest wybierany przez piechurów w ramach urlopowych wypraw. Na szlaku jednak brakuje schroniska z prawdziwego zdarzenia, więc w styczniu 2023 r. ogłoszono konkurs na jego projekt. Pięć finałowych koncepcji przedstawiono do głosowania, ale okoliczni mieszkańcy nie kryją swojego rozżalenia. "To nie są projekty schronisk, tylko hoteli" - taka opinia wyłania się z komentarzy. 

Obiekt, który ma powstać pod szczytem Jeżowej Wody w gminie Limanowa, zajmie powierzchnię 250 metrów kwadratowych i ma mieć sześć kondygnacji. Z samego opisu, bez spoglądania na finałowe koncepcje, wynika, że budynki w znaczący sposób wpłyną na okoliczny pejzaż. Mieszkańcy więc protestują. 

Konkurs architektoniczny

W styczniu 2023 r. ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji schroniska. Projekt miał spełniać kryteria schroniska turystycznego w standardzie trzygwiazdkowym, powinien być atrakcyjny turystycznie, wyposażony w salę konferencyjną i przystosowany do organizacji imprez dla 120-150 osób, a gabaryty budynku muszą być zgodne z prawomocnymi Warunkami Zabudowy wydanymi przez Gminę Limanowa.

 

"Projektowany obiekt powinien stanowić miejsce o nowoczesnym charakterze, o formie wybiegającej w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą" - można przeczytać w założeniach konkursowych. 

Spośród przesłanych 88 projektów z całego świata jury wybrało zwycięzcę oraz cztery najbardziej atrakcyjne koncepcje, spośród których najciekawszą mogli wybrać również internauci. 28 września ogłoszono, że autorem zwycięskiego projektu jest Antoine Hamon i to jego projekt zostanie wybudowany na gorze Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym. 

Mieszkańcy protestują

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników okoliczni mieszkańcy założyli petycję do władz. Ich zdaniem parametry obiektu nie będą spełniać warunków zabudowy określonych na tym terenie, a jednocześnie domagają się ochrony tych terenów.

 

"Jako mieszkańcy, miłośnicy gór, Beskidu Wyspowego i przyrody nie zgadzamy się z planami zabudowy na jednym z okolicznych szczytów. Nasz przeciw budzą zarówno miejsce inwestycji, jej polityczny wymiar, ale także ogólny trend niszczenia gór i przyrody przez deweloperów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu 'schroniskiem'. Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów" - czytamy w petycji. 
 

"Planowana inwestycja oraz sposób jej realizacji jest niestety modelowy i pokazuje ogólną tendencję zabudowy i betonowania polskich gór. Pod przykrywką 'schroniska' proekologicznej fundacji planowana jest budowa 35-metrowego obiektu hotelowego na wys. ok. 850 m n.p.m., w miejscu, gdzie dopuszczona jest jedynie zabudowa siedliskowa" - czytamy dalej. 

 

Autorzy petycji zwracają uwagę, że powstały obiekt będzie przypominał hotel, a nie schronisko, i zmieni na stałe charakter miejsca, a także spowoduje nieodwracalne zmiany w krajobrazie. 

 

Inwestor broni się argumentami, że obiekt ma powstać na terenie prywatnym, niebędącym jednocześnie objętym żadną ochroną - nie leży w pobliżu parku narodowego ani krajobrazowego. Nie stanowi również części obszaru Natura 2000. Na razie plany budowy kompleksu nie są zagrożone, a pierwszy budynek ma powstać jeszcze w 2025 roku. 
 

 

Zdjęcie główne: Beskidy Zachodnie – Beskid Wyspowy /  wikipedia / Ćwilin