Ten rządowy dokument ma 130 stron i może być pułapką dla właścicieli nieruchomości. Nowa strategia

"Długoterminowa strategia renowacji budynków" to spory, liczący 130 stron dokument, który określać ma wiele wytycznych dla właścicieli nieruchomości. Przepisy, które powinny być przyjęte dwa lata temu, do konsultacji trafiły jednak dopiero w lutym. 

Jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku rząd zamierza przyjąć nowy pakiet, który może być istotny dla właścicieli nieruchomości. Chodzi o „Długoterminową strategię renowacji budynków”. Dotyczy kluczowego dla nieruchomości problemu efektywności energetycznej.

 

Unijne przepisy, które mają zacząć zobowiązywać po wejściu w życie strategii, powinny być wprowadzone w życie dwa lata temu. Ostatecznie jednak liczący 130 stron dokument do konsultacji społecznych trafił dopiero w lutym tego roku – podkreśla Wysokienapiecie.pl

 

Wciąż nie wiadomo jednak, czy przyjęcie dokumentu znacząco wpłynie na sytuację właścicieli nieruchomości. Czy konieczne będą masowe renowacje nieruchomości w całym kraju? Jak szybko będą musiały być wdrażane przepisy? Tego jeszcze nie wiemy. 
 

Efektywność energetyczna budynków w górę

Strategia prezentuje ścieżkę osiągnięcia głębokiej termomodernizacji zasobów budowlanych w Polsce z podziałem na lata 2030, 2040 i 2050. Zgodnie z nią krajowe budynki powinny zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie (w perspektywie do 2050 r.).

 

Transformacja do efektywnie energetycznego i niskoemisyjnego sektora budowlanego ma przyczynić się do osiągnięcia celów unijnych w redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu), dekarbonizacji i wzrostu wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

Dokument przedstawia także kompleksową diagnozę wyzwania, którym jest poprawa efektywności energetycznej sektora budowlanego.

Co nakaże strategie?

Obowiązek przygotowania strategii wynika z art. 2a dyrektywy 2010/31/UE. Przedłożenie Komisji Europejskiej dokumentu jest konieczne również, aby spełnić warunkowość wstępną dla perspektywy UE na lata 2021-2027, od której spełnienia zależy dostępność środków unijnych.

 

Celem DSR, jak wyjaśnia rząd w raporcie, jest wyznaczenie kierunków, które pozwolą na poprawę efektywności energetycznej budynków, redukcję emisji CO2 oraz poprawę stanu powietrza, a także jakości życia i zdrowia mieszkańców budynków.

Celem czyste powietrze

DSR poddaje kompleksowej analizie polski zasób budowlany pod kątem jego liczebności, efektywności energetycznej oraz określa skalę koniecznej termomodernizacji. Ponadto proponuje rekomendowany scenariusz termomodernizacji, w którym określa się tempo termomodernizacji, aby możliwe było osiągnięcie przez sektor budowlany neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

Przyjęcie strategii ma przynieść poprawę stanu powietrza. Ale to nie jedyny rządowy program, który ma ułatwić realizację tego celu. Poprawie jakości powietrza służyć będzie ponadto rozwój elektromobilności. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jej celem jest stymulowanie rozwoju elektromobilności oraz upowszechnienie stosowania innych paliw alternatywnych, w tym także planowany dynamiczny rozwój napędu opartego na wodorze. Projektowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów do oczekiwań społecznych i organizacji branżowych oraz coraz szybszego rozwoju branży motoryzacyjnej.