Rozwiązaniem nie zawsze musi być farelka. Czym skutecznie dogrzać mieszkanie

Kiedy włączą grzejniki? To częste pytanie na przełomie września i października w wielu mieszkaniach. Niestety, to kiedy zaczną grzać, zależy od wspólnoty, lokalnego dostawcy ciepła czy innych uregulowań. Ale co robić, gdy jest nam chłodno, a grzejniki są nadal zimne? Popularna farelka to nie jedyne wyjście. 

Niestety, większość pomysłów na bezpieczne dogrzanie pomieszczenia wymaga prądu. Niestety, w blokach (w większości przypadków) nie można używać takich wynalazków jak przenośny grzejnik gazowy czy kominek. Mieszkańcom bloków pozostaje jedynie skorzystanie z poniżej wymienionych sposobów. 

Czym dogrzać mieszkanie

Zanim jednak zaczniemy dogrzewać mieszkanie, należy sprawdzić szczelność okien. Może okazać się, że wymagają dodatkowego uszczelnienia, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu. Ponadto sposób, w jaki odczuwamy temperaturę, jest bardzo subiektywny. Ale zgodnie z ogólnymi zaleceniami optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22 stopni.

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników elektrycznych, które mogą dogrzać wybrane pomieszczenie. Bardzo szybko odczujemy ciepło – bo już po 2-3 minutach, gdy włączymy grzejnik promiennikowy. W urządzeniu tym prąd jest zamieniany na ciepło w postaci fal promieniowania podczerwonego. Oznacza to, że najpierw ogrzewają się przedmioty i ludzie znajdujący się w tym pokoju, a dopiero od nich – powietrze. 

Całkiem nieźle sprawdzą się również grzejniki konwektorowe. Oddają one ciepło, ogrzewając przepływające przez nie powietrze. Obieg powietrza jest naturalny lub wymuszony wentylatorem. Jeszcze inne rozwiązanie to zakup termowentylatora. W ofercie są modele pionowe (niektóre dodatkowo też obrotowe), poziome, do zwieszenia na ścianie - także w łazience.

 

Na rynku znajdziemy też elektryczne grzejniki olejowe. Urządzenia te wolno się nagrzewają, ale potem też wolno stygną. Ze względu na taki sposób działania, polecane są do ogrzewania pomieszczeń, w których użytkownicy przebywają przez dłuższy czas. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż w naszym mieszkaniu klimatyzatorów, możemy je także z powodzeniem wykorzystać do dogrzewania mieszkania jesienią. 

Ile to będzie kosztować?

Wyliczenia nie są proste. Moc przeciętnego grzejnika promiennikowego waha się od 600 do 2000 W. Jeszcze trudniej jest określić moc grzejników konwektorowych, które najczęściej mają wu- lub trójstopniową regulację mocy np. 1000/2000 W, 750/1250/2000 W. Z kolei moc  termowentylatora liczona jest od 500 do 2000 W. Czy to dużo? Wszystko zależy od rozwiązania, liczby metrów kwadratowych do ogrzania, szczelności pomieszczenia i jego wychłodzenia. 

 

- Ekonomiczny grzejnik konwekcyjny o mocy 500 W dogrzewając pokój o powierzchni 7 m2, zużyje w ciągu jednej godziny 0,5 kWh energii elektrycznej - podpowiada Rafał Stachlewski, przedstawiciel Atlantic Polska. 

 

Ile to może więc kosztować? Przy dzisiejszej średniej cenie prądu (0,80 zł za 1 kWh) będzie nas kosztować niecałe 0,40 zł za godzinę pracy. Jak będzie po nowym roku? Tego jeszcze nie wiadomo. 

 

Zdjęcie główne: Grzejnik / wikipedia /Bios