Przyłapani na gorącym uczynku... przez drona. Kontrola nieruchomości trwa

Wielu właścicieli nieruchomości sądzi, że może spalać w domowym piecu, co tylko chce. Poczucie bezkarności może jednak prysnąć jak mydlana bańka, kiedy nad kominem pojawi się dron. Specjalne czujniki w kilka sekund dadzą służbom jasny sygnał, czy jest podstawy do kontroli paleniska. A strażnika lub policjanta do domu wpuścić trzeba. Kilka dni temu mogli przekonać się o tym mieszkańcy kolejnego polskiego miasta. 

11 listopada w Radomsku odbyły się kontrole przeprowadzone za pomocą antysmogowego drona, zakupionego w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego przez miasto. Zadanie to realizował wydział bezpieczeństwa i porządku, który sprawdzał stan dzielnicy Kowalowca - informuje Nasze Miasto. 

- Próbowaliśmy ustalić, w której posesji może dochodzić do spalania nielegalnych materiałów. Dziś nie wykryliśmy żadnych odstępstw od normy. Troszkę przeszkodziły nam w tym warunki atmosferyczne, ponieważ mamy niskie ciśnienie i mgłę, przez którą zmniejszyła się widoczność i lot był dość trudny, ale z pewnością wrócimy do tego miejsca w innym czasie – mówi naczelnik wydziału i operator drona Jacek Paul cytowany przez portal. 

 

Drony z czujnikami? To już działa

Producenci dronów opracowują specjalne rozwiązania, które pozwalają wykorzystywać je do badania jakości powietrza podczas palenia w piecu. Drony te mogą być wyposażone wewnętrznemu czujnikowi lub przyłączone do zewnętrznego sensora i monitorować temperaturze, wilgotności, ciśnienie atmosferyczne oraz stan powietrza podczas spalania.

 

Wszystkie te informacje można łatwo udostępnić na ekranach smartfonów lub tabletów, które posiadają kontrolerzy. Drony służące walce ze smogiem to nie tylko narzędzie zapobiegawcze, ale również pomagające ograniczać ilości emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Urządzenie może np. ostrzegać gospodarstwa domowe lub firmy złą jakością paliwa czy awarią. 

Smog - śmiertelne niebezpieczeństwo

Smog to zanieczyszczone powietrze, które ma silny wpływ na nasze środowisko. Powstaje głównie poprzez przemysł i spalanie węgla w celu produkcji energii lub ciepła. Nie wszyscy palą jednak węglem, a odpadami.

 

Spalanie śmieci jest niebezpieczne, ponieważ może powodować emisję szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek siarki i pyły zawieszone, co prowadzi do tworzenia smogu i innych form zanieczyszczeń atmosfery. A te mogą wprost prowadzić do wielu groźnych chorób.