Nowy zarząd KZN już działa. Jakie ma plany?

Krajowy Zasób Nieruchomości pod kierownictwem nowego zarządu zamierza sprostać wyzwaniom w budownictwie mieszkaniowym. Według Arkadiusza Borka, zastępcy prezesa KZN, w ciągu półtora roku planuje wybudować 30-32 tysiące mieszkań, w tym także w byłym województwie bielskim - informuje beskidzka24.pl.

W rozmowie z dziennikarzem beskidzka24.pl Arkadiusz Borek, który niedawno został zastępcą prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, przyznał, że za poprzednich władz w KZN miały miejsce nieprawidłowości. Jak wskazuje, za kwotę czterech miliardów złotych wybudowano zaledwie jeden blok z 40 mieszkaniami.

 

"Ze smutkiem muszę stwierdzić, że przez ostatnie trzy lata zostały wydatkowane niemalże cztery miliardy złotych na rozwój Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. [...] Kwota czterech miliardów złotych to kwota niebagatelna. W ramach tych czterech miliardów przez te lata wybudowano jeden budynek z 40 mieszkaniami" - mówi wiceprezes.

Koszty pod lupą

Zastępca prezesa KZN zauważa, że koszty budowy okazały się zbyt wysokie i nieakceptowalne z punktu widzenia ekonomiki. "Nie jest akceptowalne z naszego punktu widzenia, jako nowych władz Krajowego Zasobu Nieruchomości, jak również z punktu widzenia społecznego, żeby koszt wybudowania metra kwadratowego w SIM-ach był wyższy niż 12-14 tysięcy złotych, a niestety spotkaliśmy się z takimi kosztami budowy za metr kwadratowy" - czytamy w wywiadzie.

 

Borek zapowiada, że nowy zarząd dąży do tego, by koszt wybudowania metra kwadratowego mieścił się w przedziale 6-8 tysięcy złotych.

Plany na najbliższy czas

Nowy zarząd KZN stawia przed sobą ambitne cele. Jak zaznacza Borek, podjęto już rozmowy ze spółdzielniami mieszkaniowymi oraz Towarzystwami Budownictwa Społecznego, aby udostępniać grunty Skarbu Państwa "na określonych zdrowych zasadach, oczywiście zgodnych z prawem", tak aby te podmioty mogły budować mieszkania w systemie lokatorskim. Wiceprezes wskazuje, że oferta KZN skierowana jest głównie do osób średniozamożnych.

 

Krajowy Zasób Nieruchomości to polska państwowa osoba prawna utworzona w 2017 roku. Jak czytamy w wywiadzie, KZN zarządza około milionem nieruchomości na terenie kraju, co przekłada się na około 2 miliony hektarów. Borek ocenia, że z tej puli od 2 do 5 proc. kwalifikuje się pod cele mieszkaniowe. Pozostałe nieruchomości mają być analizowane pod kątem wykorzystania między innymi na farmy fotowoltaiczne.

 

Celem KZN jest realizowanie polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań instytucji należy gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań na rzecz realizacji inwestycji mieszkaniowych, ułatwianie powstawania mieszkań gminnych oraz rozwój budownictwa czynszowego. KZN odpowiadał również za realizację rządowego programu Mieszkanie Plus.