Najem okazjonalny – jak podpisać i zabezpieczyć umowę. Jak działa najem-okazjonalny.com

Najem okazjonalny to szczególny typ umowy najmu mieszkania, w której znajdziemy notarialny zapis, mówiący o możliwości szybkiej egzekucji komorniczej, czyli opróżnienia lokalu oraz usunięcia niewywiązującego się z podpisanej umowy najemcy. Zapytaliśmy Michała Tomaszewskiego założyciela www.najem-okazjonalny.com na czym dokładnie polega taka umowa i jakie są korzyści zarówno dla właściciela mieszkania jak i jego najemcy.

Panie Michale, proszę opowiedzieć, co dokładnie zawiera umowa najmu okazjonalnego?

 

Michał Tomaszewski: Taka umowa musi zawierać podstawowe informacje dotyczące wynajmowanej nieruchomości, dane jej właściciela, najemcy oraz zapis dotyczący przedziału czasowego trwania takiej umowy. Co istotne, w tej umowie najemca ma obowiązek wskazania adresu, pod którym w razie w wystąpienia jakichkolwiek problemów po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy będzie mógł się udać. Dodatkowo nakłada ona na najemców obowiązek złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji składanego w formie aktu notarialnego. W ten sposób właściciel mieszkania może wszcząć postępowanie egzekucyjne niemal natychmiast, bez długotrwałych procesów sądowych oraz czekania na dostarczenie przez gminę lokalu tymczasowego (jak w przypadku zwykłej umowy najmu).

Wspominał Pan o konieczności wskazania dodatkowego adresu. Co w sytuacji, gdy najemca nie posiada możliwości wskazania takiego adresu?

 

MT: Tutaj właśnie my przychodzimy ze wsparciem. Wydajemy oświadczenie, w którym wyrażamy zgodę na zamieszkanie najemcy w jednej z naszych nieruchomości w przypadku eksmisji. Pod takim oświadczeniem notariusz poświadcza podpis.

Mamy już możliwość wskazania takiego adresu, możemy przystąpić do podpisania umowy najmu okazjonalnego. W takim razie jak wygląda cały proces podpisania tej umowy?

 

MT: Jeżeli najemca znalazł mieszkanie, które chce wynająć powinien uzyskać od właściciela jego dane oraz szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, które są niezbędne do uzyskania oświadczenia o adresie. Jeżeli najemca znajduje się w sytuacji, w której nie posiada takiego adresu, może zakupić je u nas na stronie www.najem-okazjonalny.com. Po otrzymaniu oświadczenia, podpisuje z właścicielem umowę najmu. Wraz z podpisaną umową najmu oraz oświadczeniem o adresie udaje się do notariusza, aby poddać się egzekucji na podstawie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Podsumowując, jakie są korzyści z podpisania takiej umowy i kto tak naprawdę na niej korzysta?

Korzyści z zawarcia takiej umowy płyną dla obu stron. Dla właściciela nieruchomości jest to najskuteczniejsze i tak naprawdę jedyne dobre rozwiązanie, aby uniknąć potencjalnych problemów z najemcą. W przypadku zawarcia klasycznej umowy najmu, najemca jest chroniony zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów, co oznacza, że właściciel może mieć duże problemy z usunięciem najemcy z zajmowanego mieszkania, gdy ten nie płaci czynszu, minął okres najmu bądź stwarza on inne problemy. Niestety taka sytuacja jest bardzo problematyczna, ponieważ nawet jeżeli sąd, do którego zwróci się właściciel nieruchomości, wyda wyrok eksmisyjny (na który czeka się bardzo długo) to i tak trzeba poczekać, aż gmina wskaże dla najemcy lokal zastępczy na co czeka się jeszcze dłużej. To trwa latami. Co więcej, jeśli najemca nie reguluje w tym czasie rachunków za media (wodę czy prąd), tym samym właściciel staje się dłużnikiem wobec dostawców mediów, gdyż według zapisów ustawy nie ma on prawa odciąć dostępu do mediów nieuczciwemu najemcy. W przypadku najemcy to gwarancja stałej wysokości czynszu i pewnego dachu nad głową przez cały czas trwania umowy. Dodatkowo zgoda na wynajem okazjonalny daje przewagę podczas poszukiwania lokum.