Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie salonu?

Odpowiednio dobrane oświetlenie w domu jest tak samo ważne, jak rozplanowanie w nim układu każdego pomieszczenia. Rozmieszczenie lamp w aranżacji wnętrza, z zaznaczeniem funkcji, jakie będą spełniać, sprawi, że otoczenie będzie funkcjonalne, a domownicy będą się w nim dobrze czuć. Dodatkowo można tak dobrać oświetlenie, aby podkreślało one to, co chcesz wyeksponować, a odwracało uwagę od miejsc, które chcesz ukryć. Jak zaprojektować oświetlenie salonu, aby było ono praktyczne i miłe dla oka? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Najważniejsze jest zaplanowanie układu pomieszczenia

 

Aby zaplanować oświetlenie, trzeba najpierw dobrze przemyśleć umeblowanie salonu. Nie powinno się wyznaczać miejsc na punkty świetlne w ciemno, biorą pod uwagę na przykład równe odległości między nimi.

 

Musisz podzielić salon na strefy, wyznaczyć miejsca, gdzie będziesz odpoczywać, oglądać telewizję, gdzie znajdzie się stół z krzesłami, przy którym będziesz spożywać posiłki z rodziną. Musisz zadbać o równomierne oświetlenie salonu, które nie może być przypadkowe. Inaczej będzie ono po prostu niefunkcjonalne.

 

Jakie funkcje ma oświetlenie w salonie?

 

Aby zaplanować oświetlenie i poprawnie wyznaczyć punkty źródła światła, musisz wiedzieć, jakie wyróżniamy funkcje oświetlenia w salonie.

  • Światło słoneczne, czyli naturalne to podstawowe oświetlenie dzienne wpadające do Twojego domu przez okna. Warto zadbać o taki układ pomieszczeń, aby tego światła wpadało do wnętrza jak najwięcej. Naturalne światło jest najlepsze dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie przemęcza ono oczu. Po zachodzie słońca trzeba jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie w salonie.

  • Oświetlenie górne, główne, które powinno zapewnić odpowiednie oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie główne to przede wszystkim lampy sufitowe, lampy wiszące, które sprawdzą się na wysokich sufitach oraz plafony w przypadku niższych wnętrz. Ilość źródeł światła w dużej mierze zależy tu od wielkości wnętrza, jakim dysponujesz. W przypadku większych pomieszczeń najczęściej umieszcza się wiszące lampy w większej ilości. Oświetlenie ogólne jest podstawowym rodzajem oświetlenia, padającym na całe pomieszczenie.

  • Oświetlenie miejscowe, inaczej funkcyjne ma za zadanie dopełnienie oświetlenia ogólnego w miejscach wymagających dodatkowych punktów świetlnych. Projektując oświetlenie takie, warto znać dokładny rozkład mebli.

  • Światło dekoracyjne, inaczej oświetlenie akcentujące, to rozproszone światło mające za zadanie zaakcentować konkretny punkt w domu. Może to być oświetlenie nad obrazem, czy posiadające funkcję dekoracyjną oświetlenie podszafkowe, jak listwy LED.

  • Oświetlenie okolicznościowe jest wykorzystywane tylko w konkretnych sytuacjach. Pełni ono funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też tworzy klimat wnętrza. Mogą to być girlandy świetlne, świece, czy taśmy LED.

domiporta
Lampa Teejay 64118-6 biała LW6
Sprawdź

O czym warto pamiętać, dbając o prawidłowo rozplanowane oświetlenie?

 

Planując jak rozmieścić oświetlenie w salonie zwrócić uwagę, że jest to pomieszczenie, pełniące wiele funkcji. Jest to miejsce, gdzie odpoczywasz, spędzasz czas z rodziną oraz spożywasz posiłki. Stąd też oświetlenie salonu musi być dopasowane do potrzeb wszystkich użytkowników. Gdy salon jest duży lub połączony z aneksem kuchennym, czy jadalnią to wykorzystanie lamp wiszących może pomóc w wyznaczeniu różnych jego części użytkowych. Jedna lampa może znajdować się nad częścią wypoczynkową, osobna nad blatem kuchennym, a inna lampa wisząca nad stołem, gdzie spożywa się posiłki.

 

Inną istotną kwestią jest wielkość oraz kształt, jaki salon posiada. Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia salonu powinno sprawiać, że światło będzie docierać równomiernie do wszystkich jego zakamarków, a co za tym idzie optycznie powiększać przestrzeń. Idealnie do tego celu nadadzą się nowoczesne lampy wiszące Merkury Market.

 

Niezwykle ważne jest, aby oświetlenie salonu było utrzymane w jednej spójnej stylistyce. Wszystkie rodzaje oświetlenia, czy to lampy wiszące, lampki stojące, lampy stołowe, lampy podłogowe, czy oświetlenie punktowe powinny pasować do aranżacji, a zapalone razem dobrze się komponować.

Barwa światła ma duże znaczenie

 

Aby nowoczesne oświetlenie pozwoliło stworzyć funkcjonalny i przytulny salon trzeba zwrócić też uwagę na barwę światła. To jakiej barwy żarówki będzie miało Twoje górne oświetlenie i lampy ścienne uzależnione jest od tego, jaką rolę mają one spełniać oraz gdzie mają być zastosowane. Tradycyjne żarówki dawały zazwyczaj światło o żółtej barwie. Obecnie żarówki LED mają na opakowaniach zapisaną dokładnie barwę światła, która podana jest w kelwinach. Temperatura światła 3000 K daje ciepłą barwę, którą stosuje się najczęściej w oświetleniu głównym w salonie lub sypialni. Temperatura w zakresie 3000-5300 K to światło neutralne, a powyżej 5300 K to światło zimne, które najbardziej przypomina światło dzienne.

 

Ciepłe źródło światła pozwoli oświetlić salon, tworząc przyjemny klimat oraz miłą atmosferę. Im jest cieplejsza, tym bardziej pozwala się zrelaksować. Chłodna barwa oświetlenia jest najbardziej zbliżona do światła dziennego, wpływa ona na poprawę koncentracji. Stosuje się ją w miejscach pracy, gdyż nie męczy oczu wytężaniem wzroku. Do czytania warto zastosować lampę podłogową o neutralnej barwie światła, taki rodzaj oświetlenia nie będzie męczyć oczu.

Oświetlenie salonu — lampa sufitowa, wisząca i kinkiety

 

Wybierając oświetlenie do salonu, rodzaj lampy uzależniony jest od funkcjonalności miejsca, w jakim będzie się znajdowała. Jako główne intensywne światło w salonie przy aneksie kuchennym, czy nad stołem jadalnianym sprawdzą się lampy wiszące. Również nad strefą wypoczynkową ze stolikiem kawowym będzie to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Dodatkowo lampy wiszące posiadają regulację wysokości, co jest niezwykle praktyczne i umożliwia dopasowanie wysokości do własnych, indywidualnych potrzeb.

 

By dobrze oświetlić salon, warto na bocznych ścianach zamontować kinkiety, z których światło będzie kierowane w konkretne miejsce, np. gdzie stanie kanapa, czy fotel. Równie dobrym rodzajem oświetlenia jest lampa stojąca. Możesz ją umieścić w kąciku do czytania.

Oświetlenie dekoracyjne w salonie

 

Oświetlenie może być z powodzeniem wykorzystane w salonie jako forma dekoracji. Nowoczesne oświetlenie w postaci listew LED zamontowane w suficie podwieszanym, czy pod meblami może wyglądać niezwykle efektownie. Dodatkowo ich światło dekoracyjne może przybierać różne barwy. Niewielkie lampy, które zazwyczaj wykorzystywane są do podświetlania obrazów, mogą pięknie wyeksponować dekoracyjną ścianę w salonie, pokrytą cegłą, kamieniem, drzewem, czy betonem.