Miliony właścicieli nieruchomości narażonych na kilkutysięczną karę. Deklaracji brak

Państwo chce wiedzieć, czym Polacy ogrzewają swoje domy. W tym celu stworzyło nową bazę, do której właściciele nieruchomości - domów i budynków komercyjnych - muszą się zgłosić. Obowiązku dopełniła jak na razie połowa Polaków. Jaki obraz wyłania się z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego? W Polsce "rządzi" węgiel. 

Polacy mają do wypełnienia kolejny obowiązek i – jak to często bywa – realizację wymogu nałożonego na państwo znów odkładają na ostatnią chwilę. Tymczasem w tym wypadku zapominalstwo lub, co gorsza, ignorowanie przepisów, może się skończyć słoną karą. Wynosić może ona nawet 5 tys. zł.


Chodzi o ujawnienie tego, czym ogrzewamy dom.  Na zgłoszenie odpowiedniej dokumentacji zostały niewiele ponad dwa miesiące. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków nie świeci co prawda pustkami, bo połowa właścicieli nieruchomości przesłała formularz, ale wciąż brakuje drugiej połowy danych. Kto musi zgłosić dane do CEEB? Właściciele oraz zarządcy nieruchomości mieszkalnych oraz użytkowych. 

 

Węgiel rządzi ogrzewaniem

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego możemy już jednak wyłowić pewien obraz „ciepłowniczej rzeczywistości”. Wśród zgłaszających najwięcej osób jako źródło ogrzewania wskazało kocioł na paliwo stałe. Polacy najczęściej ogrzewają się więc węglem, drewnem, pelletem lub inną biomasą. Drugi pod względem popularności jest kocioł gazowy. 


Niemal tyle samo Polaków korzysta z kominka, kozy lub ogrzewacza paliwa na paliwo stałe, co z ogrzewania elektrycznego. Dla Polaków źródłem ciepła jest też kuchnia węglowa, piec kaflowy. Wśród źródeł ciepła o najniższej popularności znalazły się pompy ciepła i kocioł olejowy. Stosunkowo niewiele nieruchomości jest też ogrzewanych za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. 

 

Nie dostała pieniędzy, ma płacić więcej

Jak widać, celem stworzenia Bazy jest analiza tego, czym Polacy się ogrzewają. Wypełnienia dokumentów nie więc co się bać. Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim samorząd poweźmie o tym informację, możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego cytowanym przez Business Insider 

 

Państwo chce walczyć ze smogiem

Dorota Cabańska , pełniąca obowiązku Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przypomina, po co państwo gromadzi nowe dane. Dzięki nim samorządy będą mogły przygotowywać własne działania antysmogowe. Deklarację w CEEB złożyć można na tradycyjnym formularzu papierowym lub drogą elektroniczną. Do pobrania są na stronie GUNB. 

Przepisy o utworzeniu spisu źródeł ciepła weszły w życie w lipcu 2021 roku. Właściciele nieruchomości na dopełnienie formalności czas mają do końca czerwca 2022 roku. W bazie uwzględniane są źródła ciepła o mocy do 1 MW.