Mieszkanie Plus spowalnia. Na obiecane 100 tys. nieruchomości Polacy poczekają dekadę

Rząd zmienia plany w związku z programem Mieszkanie Plus. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał wybudowanie 100 tys. lokali w rok. Czekać będzie trzeba jednak znacznie dłużej. - Mnie obowiązują dokumenty programowe rządu i w nich określony horyzont czasowy - mówi o najnowszych harmonogramie prac wiceminister odpowiedzialna za projekt.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, przedstawiła zmodyfikowane założenia programu Mieszkanie Plus. Ile mieszkań już wybudowano, ile ma jeszcze powstać? Okazuje się, że pierwotne plany rządu przegrały w starciu z rzeczywistością.

Miało być 100 tys. mieszkań w rok. Rząd zmienia plany

- Na dzień dzisiejszy mamy oddanych albo w budowie 26 tysięcy mieszkań - przyznała. Wyjaśniła też, że mieszkań wybudowanych w ramach programu wciąż ma być 100 tysięcy.

Perspektywa czasowa, którą dziś zakłada rząd, jest już jednak zupełnie inna od tej, którą w 2018 roku ogłaszał. Lokale nie mają powstać w rok, jak pierwotnie twierdził premier Mateusz Morawiecki, a w dekadę. - Mnie obowiązują dokumenty programowe rządu i w nich określony horyzont czasowy osiągnięcia tej wartości. To jest rok 2030 - wyjaśniła wiceminister w rozmowie z portalem money.pl.

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Mieszkanie Plus to porażka? Drogo, w kiepskiej lokalizacji

Rządowy program miał być skierowany do osób, które zarabiają zbyt wiele, by starać się o mieszkanie komunalne, i za mało, by dostać kredyt. Tymczasem Mieszkanie Plus nie zawsze jest tanie. Dla przykładu w Białej Podlaskiej za 50 m kw. lokal użytkownik musi zapłacić aż 1100 zł czynszu. Do tego dochodzą opłaty, a zimą koszt ogrzewania. Tym samym cena zbliżona jest do rynkowej.

Nie zawsze zadowalająca jest też lokalizacja nieruchomości oraz jej standard. Lokatorzy z Jarocina skarżą się, również na przykład na nieszczelne rury, które powodują zniszczenia podłóg i ścian. - Ściany nad framugami pękają, panele krzywe, z zadziorami, płytki się rozsuwają - relacjonował jeden z mieszkańców krótko po oddaniu lokalu. Inny lokator skarżył się z kolei na brak infrastruktury, w tym dróg wewnętrznych. W części mieszkań na ścianach pojawiła się wilgoć i grzyb, szczególnie po niedawnych deszczach. Sąsiednie pola z pszenicą - mówią ludzie - są wyżej niż osiedle. W czasie ulewy pod domy spływa woda.

Ambitne założenia, kiepskie wykonanie

Według danych z lipca 2019 roku 867 mieszkań zostało wybudowanych, 663 były w budowie, a 15 437 było w trakcie projektowania. Artur Soboń ówczesny wiceminister, który odpowiadał za program, obiecywał w tym czasie, że rząd zwiększa podaż i rozpoczyna realizację 100 tysięcy mieszkań.

Rząd w ostatnim czasie przedstawił kolejny pomysł mieszkaniowy – pakiet, który przewiduje m.in. dopłaty do czynszów dla najemców dotkniętych pandemią.