Fotowoltaika w ogrodzie — czy warto się na nią zdecydować?

Czy wiesz, że panele fotowoltaiczne możesz zamontować nie tylko na dachu budynku, ale również na gruncie? Dziś opowiadamy, kiedy jest to najlepsza opcja oraz jakie zalety niesie takie rozwiązanie!

Kiedy panele fotowoltaiczne na gruncie to dobry wybór?

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie sprawdzą się szczególnie w przypadku budynków, których dach nie jest przystosowany do montażu fotowoltaiki. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każda powierzchnia spełnia odpowiednie warunki, by znalazły się na niej panele. Potrzebny jest do tego odpowiedni kąt nachylenia. Nie zawsze też dach jest skierowany w stronę, która zapewniałby optymalną ilość energii słonecznej.

 

Jeżeli więc Twój dach nie spełnia warunków, a zależy Ci na panelach fotowoltaicznych, powinieneś rozważyć umiejscowienie ich na gruncie. Co ciekawe, takie rozwiązanie sprawdzi się także, jeśli Twój dach spełnia wymagania, ale jego powierzchnia nie jest zbyt duża. 

 

Zalety paneli fotowoltaicznych na gruncie

 

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika na gruncie to dobry pomysł? Odpowiednio dobrane i umiejscowione panele fotowoltaiczne to inwestycja, która może wygenerować znacznie więcej oszczędności, niż te umieszczone na dachu! Oto dlaczego warto rozważyć instalację fotowoltaiki w ogrodzie:

 

Łatwy dostęp do paneli

 

Panele fotowoltaiczne raz na jakiś czas trzeba czyścić. Niezbędna jest również ich regularna konserwacja. Prace na wysokości (dachu) wymagają zaangażowania specjalistycznej ekipy. Tymczasem panele na gruncie to gwarancja łatwego i szybkiego dostępu do fotowoltaiki zawsze wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.

 

Lepsze chłodzenie

 

Konstrukcja na gruncie zapewnia panelom wydajniejsze chłodzenie. Dzieje się tak, ponieważ fotowoltaika umieszczona na specjalnym stelażu zyskuje lepszą cyrkulację powietrza — panele są chłodzone nie tylko z góry, ale również z dołu. Dzięki temu ryzyko przegrzania instalacji spada do minimum.

 

Większa instalacja

 

Instalacja na gruncie często może być po prostu większa niż ta umieszczona na dachu. A im więcej paneli, tym więcej energii słonecznej, z której może skorzystać Twoje gospodarstwo domowe. To z kolei oznacza jeszcze więcej oszczędności na rachunkach za prąd!

Odpowiedni kąt ustawienia

 

Na wydajność energetyczną paneli wpływa bezpośrednio stopień ich nachylenia. Najbardziej pożądany jest tu kąt 45 stopni, który nie zawsze da się uzyskać, montując fotowoltaikę na dachu. Tymczasem konstrukcja na gruncie umożliwia uzyskanie optymalnych parametrów, które zapewnią efektywne działanie fotowoltaiki.

 

Zagospodarowanie przestrzeni

 

Często bywa tak, że wokół domu mamy mnóstwo niezagospodarowanej przestrzeni. To świetna okazja, by z zielonego obszaru, na którym nie planujesz nic poza niewielkim miejscem do odpoczynku i rekreacji, postawić instalację fotowoltaiczną. W ten sposób efektywnie wykorzystasz dostępne miejsce, z korzyścią dla oszczędności w domowym budżecie!

O czym należy pamiętać, decydując się na fotowoltaikę na gruncie?

 

Decydując się na panele fotowoltaiczne na gruncie, warto wiedzieć, że koszt ich montażu będzie nieco wyższy niż na dachu. Dzieje się tak, ponieważ instalacja w ogrodzie wymaga stelaża specjalnie przystosowanego do takiej konstrukcji. W grę wchodzi tu więc koszt jego zakupu oraz dostawy i montażu.

 

Kolejną, istotną kwestią jest to, że miejsce na instalację fotowoltaiczną nie może znajdować się na terenie podmokłym lub zalewowym, a także w obszarze, gdzie w ziemi poprowadzona została wcześniej infrastruktura m.in. w postaci sieci gazowej. Pamiętaj również, aby instalacji nie stawiać w zacienionym obszarze. Przed wyborem lokalizacji paneli warto więc przeprowadzić obserwację wybranego terenu, by upewnić się, że nie występują tam zacienione plamy.

 

Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę?

 

Podobnie jak panele fotowoltaiczne na dachu, fotowoltaika na gruncie nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli jej moc nie przekracza 50 kWp. Standardowe mikroinstalacje rzadko przekraczają tę moc, więc przydomowe elektrownie nie wymagają zatem specjalnego pozwolenia.

 

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku nieruchomości znajdujących się np. na obszarze ochrony Natura 2000 czy budynków wpisanych do rejestru zabytków, mogą obowiązywać odrębne regulacje.

Panele fotowoltaiczne na gruncie — to się opłaca!

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie to inwestycja, którą warto rozważyć z wielu powodów: zapewnia optymalne wykorzystanie energii słonecznej, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za prąd w Twoim gospodarstwie domowym. Ponadto taka opcja ułatwia dostęp do paneli oraz minimalizuje ryzyko ich przegrzania.

 

Poza tym takie rozwiązanie to wariant korzystny nie tylko dla tych, którzy z powodu konstrukcji dachu nie mogą zainstalować na nim paneli. Często bowiem instalacja na gruncie może być zdecydowanie większa niż ta umieszczona na budynku. Wówczas również lepiej wybrać opcję na gruncie. Dzięki temu zyskasz jeszcze więcej energii słonecznej, która pokryje zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na prąd.