Drzwi wewnętrzne przeszklone czy pełne? Wady i zalety obu modeli

Każda osoba projektująca wystrój mieszkania od podstaw prędzej czy później stanie przed wyborem drzwi. Zanim jeszcze skupisz się na detalach, odpowiedz sobie na jedno bardzo ważne pytanie. A mianowicie: wybrać drzwi pełne, czy raczej postawić na te przeszklone? A może na jedne i drugie? Przyjrzymy się plusom i minusom obu popularnych kategorii drzwi. Sprawdźmy, jakie jest ich najlepsze zastosowanie.

Drzwi pełne a przeszklone. Co trzeba o nich wiedzieć?

 

Drzwi pełne to podstawowy, tradycyjny rodzaj drzwi, który nigdy nie wychodzi z mody. Nie jest to pod żadnym względem kategoria jednolita, a tym bardziej – nudna. Wśród drzwi pełnych znajdziesz zarówno proste, jak i zdobione w ciekawy sposób modele. Warianty klasyczne i zdecydowanie bardziej nowoczesne. Wszystko to, w połączeniu z różnorodną kolorystyką dostępnych na rynku propozycji, sprawia, że bez trudu dobierzesz ciekawe drzwi pełne do pomieszczeń urządzonych w każdym stylu. A cóż takiego możemy powiedzieć o drzwiach przeszklonych? Różne ich warianty, choć towarzyszą ludziom przynajmniej od dekad, wciąż zapewniają spore pole do popisu architektom wnętrz.

Drzwi wewnętrzne przeszklone, podobnie jak pełne, stanowią kategorię zapewniającą olbrzymie możliwości związane z aranżacją domów. Masz do wyboru modele, w których szkło stanowi wypełnienie drzwi, z listwami (szprosami) dzielącymi skrzydło drzwiowe na mniejsze części lub bez nich. Jeśli jednak stawiasz na minimalizm, w katalogach producentów czekają też liczne ciekawe propozycje, w których niewielkie przeszklenia stanowią subtelny, aczkolwiek znaczący dodatek estetyczny. Wobec tego, na który rodzaj drzwi warto zatem się zdecydować?

 

Drzwi wewnętrzne przeszklone – więcej światła!

 

Z pewnością największą zaletą drzwi przeszklonych jest fakt, że w znaczący sposób rozświetlają wnętrza, a zatem wizualnie je powiększają. Tego typu drzwi często okazują się zatem na wagę złota w pomieszczeniach pozbawionych okien, a więc światła naturalnego. Co więcej, stanowią cenny element wystroju wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim, modernistycznym czy francuskim. Szkła możesz, przynajmniej w niektórych przypadkach, wymienić oraz dekorować zgodnie z własną wizją artystyczną.

 

Niestety drzwi przeszklone mają też pewne istotne wady. Mimo że przeszklenia nie są przezroczyste, w opinii niektórych mogą nie zapewniać pożądanego poziomu intymności. Zwłaszcza gościom. Szkło zdobiące drzwi jest również podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Choć oczywiście jego czyszczenie nie sprawia większych trudności!

Drzwi wewnętrzne pełne – prywatność przede wszystkim

 

Tego rodzaju klasyczne drzwi zapewniają najwyższy poziom prywatności, wpływają też pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa. To zatem wybór idealny do sypialni, pomieszczeń gościnnych czy pokojów dojrzewających dzieci. Są solidne, nie posiadają też tak podatnych na uszkodzenia powierzchni, jak drzwi przeszklone. Nie oznacza to oczywiście, że nie mają minusów. Najistotniejszy z nich to fakt, że w przypadku skąpo oświetlonych światłem naturalnych pomieszczeń dodatkowo wizualnie ograniczają dostępną przestrzeń. Stanowią więc odpowiedni wybór do mieszkań, w których nie musimy obawiać się półmroku w środku dnia. Co więcej, o ile doskonale odnajdą się we wnętrzach klasycznych, angielskich, vintage czy minimalistycznych, o tyle mogą nieco ograniczać możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach, w których zależy Ci zachowaniu wrażenia lekkości wyposażenia i wystroju.

 

Jak zatem widać, zarówno drzwi pełne, jak i przeszklone sprawdzają się wyśmienicie w określonych typach wnętrz. Oczywiście w grę wchodzi również stosowanie obu typów drzwi w obrębie jednego domu. Odrobina wyczucia wystarczy, by, zachowując spójność aranżacyjną, dobrać drzwi przeszklone do salonu czy kuchni, oraz pełne do sypialni, toalety lub pokoju, w którym przyjmujemy naszych gości.

 

Zdjęcie główne: Komfort.pl