Chcą tu wybudować park linearny. Taką atrakcję ma Nowy Jork

Zagospodarowanie przestrzeni w obrębie miasta często stanowi wyzwanie. Szczególnie jeśli grunty były wykorzystywane wcześniej do celów, które utrudniają dziś dowolną adaptację. W Poznaniu znaleźli jednak sposób, jak dać pokaźnej części miasta drugie życie. Ma tam powstać atrakcja znana z Nowego Jorku. 

Parki linearne stają się coraz bardziej popularne na obszarach miejskich. To sposób na innowacyjne tworzenie przestrzeni zielonych z obszarów, które trudno byłoby wykorzystać w innym celu. Czym jest park liniowy i dlaczego zyskuje tak dużą popularność. Jakie korzyści parki przynoszą zarówno stałym mieszkańcom pobliskich dzielnic jak i tursytom? 

 

Park tego typu to zazwyczaj długa, wąska nieruchomość, która jest często wykorzystywany do rekreacji i ćwiczeń. Parki liniowe można znaleźć w wielu miastach w całych Stanach Zjednoczonych. Często są one zlokalizowane wzdłuż rzek lub innych naturalnych elementów, a także mogą być połączone ze sobą, tworząc sieć parków. Oferują wiele korzyści zarówno stałym mieszkańcom pobliskich dzielnic, jak i odwiedzającym. Mogą również pomóc integracji lokalnej społeczności. 

Zbudują park linearny w Poznaniu?

Właśnie taka inwestycja ma powstać w Poznaniu. Zająć może aż 83 hektary. - Teren ten od wschodu i południa ograniczony jest torami kolejowymi, od zachodu ul. Głogowską, a od północy ul. Krauthofera - mówią urzędnicy cytowani przez portal ePoznan. 

 

- Według projektu planu może tam powstać nowy miejski park. Ma to być tzw. park linearny. Tego typu założenia tworzy się na terenach, które pełniły niegdyś funkcje komunikacyjne (np. High Line, czyli dawna estakada kolejowa w Nowym Jorku). W Poznaniu zajmie on obszar po dawnych torach "kolei berlińskiej". Wzdłuż nich zaplanowana jest droga pieszo-rowerowa - dodają. 

Wiele zalet

Parki linearne są dobrym rozwiązaniem dla całego regionu. Dzięki nim można odnotować wzrost wartości nieruchomości. Wykazano, że parki liniowe zwiększają wartość pobliskich posesji, co czyni je świetną inwestycją zarówno dla osób prywatnych, jak i gmin. Istotna jest też poprawa zdrowia psychicznego. Wykazano, że spędzanie czasu na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne, a parki linearne zapewniają łatwy dostęp do zielonej przestrzeni dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności.

 

Inwestycja tego typu to również poprawa jakości życia. Parki mogą zapewnić zwiększyć zieloną na obszarach miejskich, poprawiając jakość powietrza i zapewniając miejsce do korzystania z zajęć na świeżym powietrzu. A to sprawia, że zwiększona aktywność fizyczna, tak ważna dla zachowania zdrowia, może stać się codziennością. 


Fot. William Murphy (Flickr CC 3.0)