Bunkier z widokiem na Francję. Niezwykła posiadłość przy kanale La Manche

Stałe zagrożenie konfliktem atomowym spowodowało zwiększone zainteresowanie nieruchomościami obronnymi. Oto kolejny bunkier wystawiony na sprzedaż. Czy szybko znajdzie właściciela?

Sprzedawcą schronu jest 42-letni Jonathan Riley, który odstąpi swój bunkier na czas trwania konfliktu zbrojnego, na tak długo jak starczy zapasów wody i prowiantu. Brzmi zachęcająco? 

Bunkier przeciwatomowy

Nieruchomość jest położona w hrabstwie Kent, niedaleko Londynu. Dzięki temu mieszkaniec stolicy Anglii jest w stanie dotrzeć do bunkra w dosłownie kilkadziesiąt minut w razie zagrożenia. 

Ale jest to wspaniałe miejsce, ponieważ stojąc tutaj widzisz Francję przez większość dnia. Widok jest spektakularny.

- zachęca przewrotnie do kupna Jonathan Riley.   

Mieszkańca przed promieniowaniem i falą uderzeniową chronią trzydziestocentymetrowe żelbetowe ściany oraz kilkumetrowa warstwa ziemi. Nieruchomość jest wyposażona w agregat prądotwórczy oraz instalacje umożliwiającą przez ograniczony czas pozyskiwać powietrze (do momentu wyczerpania filtrów).  

Kraj usiany schronami

Bunkier oferowany przez Jonathana jest jednym z 900-set tego typu nieruchomości należących do organizacji UKWMO (United Kingdom Warning and Monitoring Organization), która została rozwiązana w 1992 roku. Organizacja została powołana do życia w 1957 roku. Było to remedium na napięcia związane z okresem Zimnej Wojny. 

Znane położenie bunkrów wybudowanych przez UKWMOZnane położenie bunkrów wybudowanych przez UKWMO Roc Heritage

W całej Anglii znajduje się ponad 3 tysiące różnych zabudowań obronnych i bunkrów. Od małych pomieszczeń na jedną rodzinę po ogromne podziemne obiekty mogące pomieścić setki ludzi jednocześnie. Według badaczy Anglia była najbardziej zabunkrowanym krajem w czasach Zimnej Wojny. 

Cena tej oferty wynosi obecnie 35 tysięcy funtów czyli ponad 160 tysięcy złotych. 

Źródło: thesun.co.uk

Więcej o: