Do kupienia tunel na Wyspach Normandzkich. Budowali go polscy więźniowie przymusowi

Na sprzedaż były już bunkry i wieże obronne. Schrony przeciwlotnicze i przenośne baraki dla żołnierzy. Tym razem do kupienia jest... tunel na archipelagu wyjątkowych wysp.

Wyspy Normandzkie to ewenement na geograficznej mapie Europy. Choć położony u wybrzeży Francji, archipelag nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do żadnego innego kraju. Jest jednak zaliczany do Wielkiej Brytanii.  

Tunel na wyspie Guersney

Archipelag jest ewenementem nie tylko pod kątem geograficznym i politycznym, ale również historycznym. W czasie II wojny światowej wyspy zostały zajęte przez Trzecią Rzeszę i należały do niej aż do kapitulacji Niemiec w 1945. Mimo, że Francja została odbita już w 1944 roku.

Archipelag wysp Normandzkich jest znany ze swoich zabudowań obronnych z czasów II wojny światowej. Dziesiątki bunkrów oraz stanowisk ogniowych, nigdy nie zostało wykorzystanych w boju, więc budynki stanowią cenną infrastrukturę historyczną. Właśnie do jednego z takich zabudowań zalicza się wspomniany tunel wystawiony na sprzedaż. 

Zabytek z II wojny światowej

Tunel został wystawiony na sprzedaż za 150 tysięcy funtów, czyli około 778 tysięcy złotych. Jest to jedyna taka infrastruktura na Wyspach Normandzkich do kupienia na prywatnym sektorze nieruchomościowym. Tunel służył jako miejsce składowania amunicji i broni w czasie wojny. Był budowany między innymi przez polskich przymusowych robotników.

Wejście do tunelu w latach 80-tychWejście do tunelu w latach 80-tych guernseypress.com

Tunel został wykonany przez okupujących wyspy Niemców w latach 1942-44. Infrastruktura przez wiele lat należała do atrakcji turystycznych regionu. To nietypowa okazja by kupić powierzchnię na tej głębokości i powierzchni.

Źródło: swoffers.co.uk