Jaki będzie 2018 roku w rynku nieruchomości? Opowiada ekspert RE/MAX

Rok 2017 był jednym z najlepszych czasów dla deweloperów. Wielu z nich pobiło swoje rekordy sprzedaży. Na ten wynik wpłynęło wiele czynników. Jak będzie w tym roku? Tłumaczy ekspert - Agata Stradomska.

Coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na kupno nieruchomości. Nie tylko jako miejsce do życia, ale również w kontekście inwestycyjnym. Ta dobra passa to zasługa dobrej sytuacji gospodarczej oraz odpowiednich działań rynku.

Stopy procentowe 

Utrzymujące się niskie stopy procentowe wpływają na bezpieczeństwo zaciągania zobowiązań kredytowych. Te wartości zniechęcają potencjalnych inwestorów do interesowania się trzymaniem środków na nisko oprocentowanych lokatach bankowych. 

Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie i przewiduje zachowanie tego poziomu do końca 2018 r., choć niektórzy analitycy prognozują, że mogą one nieznacznie wzrosnąćjuż wcześniej… czyli już w II półroczu 2018 r.

- komentuje ekspert RE/MAX, Agata Stradomska. 

Koniec Mieszkania dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” wspierał zakup „własnego M”, głównie przez ludzi młodych, korzystających na ten cel z kredytu hipotecznego. Program funkcjonujący od 2014 r. cieszył się ogromnym powodzeniem. 

Jaki będzie 2018 rok?Jaki będzie 2018 rok? materiał prasowy / goodonepr.pl

W  pierwszym dniu składania wniosków na2018 r. rozdysponowano całe pozostające na ten rok 381 mln zł i na tym program się zakończył. Kolejny wprowadzony przez rząd program wsparcia dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, a możliwość skorzystania z dotacji na zakup własnego lokalu przejdzie do historii.

W związku z zakończeniem tego programu można się spodziewać ograniczenia popytu na tańsze mieszkania budowane na obrzeżach miast. Sytuacja ta jednak nie powinna wpłynąć na sprzedaż mieszkań w centralnych dzielnicach. W wielu aglomeracjach znacząca część mieszkań dostępnych na rynku nie spełniała kryteriów cenowych programu, dlatego w tych obszarach zakończenie programu nie będzie mieć wpływu na rynek mieszkań.

- komentuje ekspert RE/MAX. 

Na fali programu „Mieszkanie dla Młodych” powstało wiele nowych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy, widząc tak duże zainteresowanie oraz możliwości rynkowe, znacząco zwiększyli zakres swojej działalności i zaczęli budować coraz więcej.

Mieszkanie Plus

Program “Mieszkanie Plus”, wspierający budownictwo pod wynajem, przy niższych niż rynkowe stawkach czynszu może w dłuższej perspektywie (kilku lat) spowodować widoczne obniżenie kosztów najmu, dzięki czemu mieszkania na wynajem staną się bardziej dostępne.

Konieczność redukcji czynszów będzie oznaczać dla inwestorów niższe zyski. Z drugiej zaś strony inwestorzy zarabiają nie tylko na bieżących wpływach z najmu, ale też na różnicy w cenie przy sprzedaży.

- twierdzi ekspert, Agata Stradomska. 

Podatek od nieruchomości

W 2018 r. wyższe będą maksymalne stawki podatkowe dotyczące nieruchomości. Oczywiście, ostateczną decyzję co do kwoty podatku ustalają gminy, jednak nie mogą one być wyższe, niż wskazane przez Ministra Finansów. A tewzrosły, przykładowo dla lokalu lub budynku mieszkalnego z 75 gr / mkw. na 77 gr / mkw., a w przypadku lokalu lub budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej z 22,66 zł / mkw. na 23,10 zł / mkw.