To najlepszy kwartał udzielania kredytów mieszkaniowych od 2008 roku

Związek Banków Polskich jak co miesiąc przedstawił wyniki finansowe w sektorze mieszkaniowym. Jedna z informacji wybrzmiała wyjątkowo głośno. Ilość udzielony kredytów mieszkaniowych w pierwszym kwartale wzrosła o niemal 20%!

Jak można przeczytać w raporcie AMRON-SARFiN Q1/2017 w okresie od stycznia do do marca klienci podpisali łącznie 50 238 umów o kredyt mieszkaniowy. Jest to wzrost wynoszący równo 19,84% względem poprzedniego kwartału. Również wartość udzielonych kredytów była wyższa - o całe 12,58% w stosunku do poprzedniego okresu. 

Skąd takie dobre wyniki? 

Tak wysokie wartości wzrostów nie są przypadkiem. Ogromną zasługą tego wyniku jest kończący się program MDM. W ramach programu, od stycznia do marca zaakceptowano 18 098 wniosków o dopłatę na kwotę dofinansowania równą 511,5 miliona złotych. W tym samym czasie podpisano 14893 umowy kredytowe na wartość 2 491,8 miliona złotych. Finansowanie programu wyniosło w tym przypadku 414,4 miliona złotych. Innymi słowy te dwie opcje odpowiadały za łącznie 52% wszystkich nowo podpisanych umów o kredyt mieszkaniowy. 

Kupno mieszkania jest zabezpieczeniem

Również deweloperzy na razie mogą odetchnąć z ulgą i spokojnie liczyć zyski. Wszystko z powodu nie zmniejszającego się popytu na mieszkania. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie za gotówkę, nie podpierając się kredytem.

Inwestowanie w nieruchomości jest naturalną reakcją na niepewną sytuację polityczną. Polacy nadal zakup nieruchomości uważają za najbezpieczniejszą formę długoterminowego inwestowania, być może jako element zabezpieczenia emerytalnego.

- wyjaśnia dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. 

Źródło: Związek Banków Polskich

Więcej o: