Polbank zaostrza politykę udzielania kredytów

Polbank, jeden z najbardziej liberalnych banków na polskim rynku, zapowiedział zaostrzenie polityki kredytowej

Polbank, należący do greckiej grupy finansowej EFG Eurobank, zawsze należał do najbardziej agresywnych graczy na rynku, także kredytowym. Stosunkowo liberalnie oceniał zdolność kredytową klientów, dzięki czemu jego klienci mogli liczyć na łatwiejszy kredyt, niż u wielu konkurentów.

Teraz te czasy dobiegają końca. Polbank poinformował właśnie, że wprowadził do oferty kredytów zmiany zgodne z tymi, które zaleca Komisja Nadzoru Finansowego w tzw. Rekomendacji T, ogłoszonej w zeszłym tygodniu.

Co się zmieni dla klientów? Bank poinformował, że teraz, zanim udzieli klientowi kredytu, będzie sprawdzał, czy suma wszystkich stałych obciążeń kredytobiorcy nie przekracza połowy jego dochodów. Ma to dotyczyć zarówno drobnych kredytów gotówkowych, jak i kilkusettysięcznych kredytów pod hipotekę.

Poza tym bank obniżył maksymalny wskaźnik LtV, czyli relację wysokości kredytu do wartości nieruchomości. Teraz wynosi on do 90 proc. dla kredytów w złotówkach i 80 proc. dla kredytów udzielanych w walutach obcych.

"Tak jak dotychczas, na decyzję kredytową wpływ będzie miała także wysokość przyznanych limitów na kartach i w rachunkach, niezależnie od stanu ich wykorzystania oraz waluta innych posiadanych kredytów. Kredyty hipoteczne udzielane jednemu kredytobiorcy będą wymagały ubezpieczenia na życie" - pisze Polbank w komunikacie.

Czytaj też: to koniec pewnej ery: Polbank zaostrza politykę kredytową!

Co ciekawe Polbank wprowadza zmiany sugerowane przez KNF, choć wcale nie podlega jego jurysdykcji. Jako oddział greckiego EFG Eurobank polska odnoga podlega nadzorowi z kraju macierzystego - Grecji. - Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami, czujemy się zobowiązani do przestrzegania rekomendacji nadzoru - mówi jednal Bartłomiej Posnow, dyrektor departamentu ryzyka w Polbanku.

Niewykluczone, że zaostrzenie polityki kredytowej wynika nie tylko z zaleceń polskiego nadzoru, ale i z wytycznych greckiej centrali. Grecka gospodarka stoi nad przepaścią i EFG Eurobank będzie musiał co najmniej ograniczyć wsparcie kapitałowe dla swoich zagranicznych spółek-córek. Stąd może wynikać zapowiedź zaostrzenia polityki kredytowej przez Polbank.

W 2009 r. Polbank pozyskał 150 tysięcy klientów, a w 2010 r. - 30 tysięcy. Bank obsługuje obecnie ponad 700 tysięcy klientów.

Czytaj też: Z rzeczoznawcą zabawa w kotka i myszkę, czyli bank łowi klienta marżą