Zielone biurowce

Biura firmy deweloperskiej Skanska Property Poland w budynku Deloitte House dostały ekologiczny certyfikat LEED. O ten dokument stara się też biurowiec Zebra Tower

Deloitte House przy al. Jana Pawła II, w pobliżu ronda ONZ, jest jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych budynków biurowych w Warszawie. Biurowiec zużywa o ponad 30 proc. energii mniej niż inne biurowce. W 2009 roku uzyskał przyznawany przez Komisję Europejską certyfikat GreenBuilding dla zielonych inwestycji. Jego deweloperem jest firma Skanska Property Poland, która tu właśnie ulokowała swoje biuro. Stawia ona na ekologię, nie tylko uważając, że dbanie o środowisko jest słuszne, ale i dlatego, że wierzy, iż w ten sposób stwarza dla swoich biurowców wartość dodaną, która odróżnia je od konkurencji. Swoje biuro już na etapie projektowania podporządkowała wymogom ekologicznej certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Niedawno firma pochwaliła się uzyskaniem srebrnego certyfikatu LEED. Nagrodzono m.in. przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrza (np. wykładziny są zrobione z surowców wtórnych), maksymalne wykorzystanie światła dziennego (biuro zaprojektowano w systemie otwartym, a nieliczne gabinety wydzielono szklanymi taflami przepuszczającymi światło w głąb budynku), a także za dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach (w biurze zamontowano czujniki poziomu dwutlenku węgla). Specjalne czujniki obliczają natężenie, z jakim mają świecić biurowe lampy, by w połączeniu z docierającym do biura światłem dziennym zapewnić właściwe oświetlenie. Dlatego lampy świecą mocniej w pochmurne dni, a słabiej - latem. Daje to oszczędność energii. O środowisko zadbano też na poziomie drobiazgów - przyczepiając obok komputerów kartki przypominające, by wyłączać je przed wyjściem, i montując w biurowej kuchni oszczędzającą wodę zmywarkę do naczyń. W biurze wygospodarowano ponadto miejsce na prysznic, żeby pracownicy mogli dojeżdżać do pracy na rowerze, a potem odświeżyć się i przebrać.

- Jako odpowiedzialny deweloper rozumiemy znaczenie zrównoważonego budownictwa. Dlatego decyzja, aby zgodnie z jego zasadami realizować inwestycje Skanska Property Poland, jest tym samym spełnieniem naszych zobowiązań wobec pracowników, przyszłych i obecnych najemców, a także lokalnych społeczności - mówi Nicklas Lindberg, dyrektor generalny Skanska Property Poland.

O certyfikat LEED stara się też austriacki deweloper S+B Gruppe budujący biurowiec Zebra Tower u zbiegu Waryńskiego, Mokotowskiej i ul. Armii Ludowej. Przy pomocy specjalistów z agencji Jones Lang LaSalle budynek udało się zakwalifikować do drugiego etapu procesu. Po okresie oceny budynek biurowy został 23 marca br. zarejestrowany w internetowej bazie LEED online v3 i obecnie mierzy się z wymaganiami amerykańskiej rady, aby ukończyć proces certyfikacji przed wprowadzeniem się pierwszych najemców. Zebra Tower zostanie oddany do użytku w czwartym kwartale 2010 r. Zaoferuje 17 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A oraz 800 m kw. powierzchni handlowo-usługowych. S+B Gruppe informuje, że podpisał już pierwsze umowy z najemcami, ale szczegółów nie ujawnia.

O środowisko chce też dbać deweloper Liebrecht & wooD (jego najbliższą dużą inwestycją ma być budowany wspólnie z BBI Development wieżowiec Unia na miejscu zburzonego Supersamu, w którym znajdą się biura oraz sklepy). Firma właśnie została członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), do którego należą już m.in. Skanska i Grontmij Polska, a także polscy specjaliści zajmujący się "zieloną" architekturą i budownictwem . - Chcemy podjąć starania o to, by jedna z naszych podstawowych zasad - kreujemy otoczenie, nie tylko budynki - była jeszcze bardziej widoczna w naszych projektach - mówi Marc Lebbe, dyrektor zarządzający Liebrecht & wooD. - Projektując nowe biurowce, pamiętamy, że będą one służyć nie tylko jego użytkownikom, ale wszystkim osobom, które przebywają w danym mieście, w okolicy obiektu lub wewnątrz budynku. Wytyczne PLGBC jeszcze bardziej pomogą nam w realizacji tych założeń - dodaje.

Wpływ budynków na środowisko potwierdza raport WWF Polska z grudnia 2009 roku, który wskazuje, że dzięki przejściu na energooszczędne standardy w budownictwie Polacy mogą wyemitować rocznie o blisko milion ton dwutlenku węgla mniej, a w perspektywie roku 2020 zaoszczędzić ponad 13 miliardów złotych. Aktualnie w całej Unii Europejskiej budynki zużywają 40 proc. dostarczanej energii.

- Dane spływające do nas z całego świata wskazują jednoznacznie, że budynki mają znaczący wpływ na środowisko i jego kondycję . Obowiązkiem każdej firmy czy osoby zarządzającej lub budującej budynki jest zatem zadbanie, by były one w jak największym stopniu proekologiczne. To proste, jednak wiele osób o tym zapomina - dodaje Marc Lebbe.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.