Miniaturowe mieszkania po 9,4 tys. zł za mkw

Analitycy rynku mieszkaniowego z firmy Home Broker postawili sobie zadanie znalezienia najmniejszych mieszkań, jakie są wystawione na sprzedaż. zwycięzcami okazały się 16-metrowe kawalerki w Nowej Hucie, Krakowie, i Warszawie. Cena: 254 tys. zł (15,9 tys. zł za mkw).

16 mkw. - taką powierzchnię ma mieszkanie w powojennym budynku w Nowej Hucie. Na ten metraż składa się salon z aneksem kuchennym (10 mkw.), łazienka (3 mkw.) oraz przedpokój (3 mkw.). Mieszkanie znajduje się na czwartym piętrze i kosztuje. 150 tys. zł (9,4 tys. zł za mkw.!).

Jeszcze droższy jest metr kwadratowy mieszkania o takiej samej powierzchni zlokalizowanego w centrum Warszawy, przy ul. Chmielnej. Kosztuje ono 254 tys. zł (15,9 tys. zł za mkw.). Chociaż lokal ma zaledwie 16 mkw. powierzchni, dysponuje oddzielną i na dodatek widną kuchnią. Mieszkanie znajduje się w strzeżonym budynku z 1955 r., na pierwszym piętrze. Dla porównania, we Wrocławiu za 26 tys. zł można kupić 16-metrowy, murowany garaż.

Miniaturowe apartamenty

Najmniejszy "apartament" Home Broker znalazł w nowopowstającym budynku na warszawskich Szczęśliwicach. Ma powierzchnię 24,3 mkw. Jak zauważają analitycy Home Broker, deweloperzy powszechnie nadużywają pojęcia "apartament", traktując je jako synonim lokalu o podwyższonym standardzie. Dla porównania największy znaleziony przez HB apartament ma powierzchnię 343,3 mkw. Znajduje się w stylizowanym apartamentowcu w Poznaniu, u zbiegu ulic Wyspiańskiego, Ułańskiej i Wojskowej. Cena to 6,1 mln zł.

Tańsze miasta

Dużo taniej można kupić mieszkanie w Katowicach. W dzielnicy Załęże dostępny był lokal wart 73 tys. zł (niespełna 2,1 tys. zł za mkw.). Według HB to zdecydowanie najtańsza oferta w dużym mieście. Mieszkanie ma 35 mkw. i znajduje się w przedwojennej kamienicy, na trzecim piętrze. Okna wychodzą na podwórko. Jeszcze tydzień temu dostępna była oferta zakupu mieszkania 30-metrowego w centrum Lublina - za 42 tys. zł - położonego w kamienicy do remontu (z 1899 roku), na ostatnim piętrze. Mieszkanie zostało kupione w ciągu kilku dni od wystawienia oferty mimo bardzo małej wysokości (1,9 m). Dla porównania, za podobną cenę można kupić nowe Grande Punto z silnikiem 1,2 litra.